۱۰:۰۰ - ۱۸ تير ۱۳۹۷ - 09 July 2018
کد خبر: ۵۰۰۸۸
مشاور وزیر راه‌و شهرسازی در گفت‌وگو با «صما»:
مشاور وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه پیشنهادهای ارائه‌شده توسط تیم کارشناسی وزارت راه و شهرسازی در خصوص تعادل‌بخشی به بازار مسکن قابلیت اجرایی دارد، گفت: اجرایی‌شدن بندبند این پیشنهادها نیازمند تأمین منابع و زیرساخت‌های اجرایی است.
منابع مالی وزارت‌راه برای تعاد‌ل‌بخشی به بازار مسکن محدود است/ بانک مسکن سریع‌ترین مسیر توسعه و تحول مسکن

حسین عبده تبریزی بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: نه بند پیشنهادی تیم کارشناسی وزارت راه در سال‌های اخیر نیز وجود داشته اما در این برهه زمانی نیاز است سریع‌تر عملیاتی شود.

وی بابیان اینکه تمامی پیشنهادهای وزارت راه و شهرسازی در سال اخیر کامل، جامع و قابل‌اجرا بوده است گفت: به‌طور مثال انتقادهایی که برای عدم اجرایی شدن مسکن اجتماعی بیان می‌شود ناشی از نبود بودجه است.

عبده تبریزی گفت: اگر درآمد کشور مثل سال‌های 80 بود این پیشنهادها گسترده‌تر و سریع‌تر اجرایی می‌شد اما متأسفانه دست وزارت خانه در این برهه زمانی بسته است.

وی با اشاره به اینکه همواره وزارت راه و شهرسازی متحمل به عدم اجرایی طرح‌های پیشنهادی بوده گفت: این اتهامات ناشی از دو دلیل کمبود بودجه و متغیرهای اقتصادی بوده است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی سریع‌ترین راهکار اجرایی در پیشنهاد نه‌گانه را بند تغییر مأموریت بانك مسكن از بانك تخصصی به بانك توسعه‌ای-تخصصی دانست و در این خصوص گفت: مهم‌ترین ابزاری كه دولت‌ها برای جبران و رویارویی با چرخه‌های ركود و رونق همراه با تورم و همچنین بی‌ثباتی بازار مسكن در اختیاردارند، بانك مسكن است.

به گفته این کارشناس چنین بانكی با رعایت اصول بازار می‌تواند در موقعیت‌های مختلف با تحریك تقاضا و عرضه و حتی مشاركت در ساخت مسكن و جهت‌دهی به كمك‌های دولت، ابزار اجرای سیاست‌ها در بخش باشد.

عبده تبریزی گفت: اما برخی از راهکارهای توسعه مسکن مانند اخذ املاک مازاد نهادهای دولتی و مالیات در کوتاه‌مدت قابلیت اجرایی ندارد.

وی با اشاره به اینکه اخذ مالیات از املاک یک پرسه طولانی است عنوان داشت: ابتدای باید مطالعات گسترده‌ای در خصوص زیرساخت‌های اخذ مالیات اجرایی شود. تا بتواند در بلندمدت جا بیفتد و این بند تأثیر موفقی در بین پیشنهادهای توسعه و تحول مسکن داشته باشد.

انتهای پیام /

کدخبر:0227


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar