۰۹:۴۵ - ۱۹ تير ۱۳۹۷ - 10 July 2018
کد خبر: ۵۰۰۹۲
خرم درگفت‌وگو با «صما» تاکید کرد:
رییس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، در آستانه برگزاری بیست و یکمین اجلاس هیات عمومی بر لزوم راه‌اندازی دبیرخانه دائمی اجلاس تاکید کرد.
لزوم راه‌اندازی دبیرخانه دائمی اجلاس هیات‌عمومی/ تنسیق امور مهندسی و اجرای قانون محورهای فعالیت دبیرخانهبه گزارش «صما» احمد خرم با بیان مطلب فوق در گفت‌و گو با «صما» گفت: وقتی صورت‌جلسات قطع‌نامه‌های اجلاس‌های گذشته سازمان نظام‌مهندسی ساختمان را مورد بررسی قرار داده‌ام به این نتیجه رسیده‌ام که این قطع‌نامه اساسا در راستای رسالت و وظایف هیات‌های عمومی نبوده است.

وی ادامه داد: همچنین در کمتر موردی شاهد اجرای بندهای این قطع‌نامه‌ها بوده‌ایم. ریشه این مسئله ناشی از آن است که اساسا سازمان‌های نظام‌مهندسی استان‌ها و شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی کشور برنامه‌ها و سیاست‌ها و فعالیت‌های اثربخش سازمان را یا درست تدوین نکرده و یا اصلا تدوین نکرده است که جهت بررسی به هیات‌های عمومی ابلاغ کند.

خرم با بیان اینکه یکی از مسائلی که در هیات‌های عمومی اجلاس نظام‌مهندسی لازم است مورد بررسی قرار بگیرد آموزش عوامل ساختمانی است، تاکید کرد: متاسفانه امروز آموزش‌های مهارتی که برای روزآمد کردن دانش مهندسان و عوامل ساختمانی است محلی از اعراب ندارد. این درحالی است که با تعیین سیاست در هیات عمومی و مطالبه برنامه از سازمان نظام‌مهندسی استان‌ها و پیگیری دقیق این قضایا می‌توانستیم دستاوردهای بسیار ارزنده‌ای در این زمینه داشته باشیم.

به گفته رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران آموزش و به روز شدن مهارت مهندسان از جمله مواردی است که باید در اولویت وظایف سازمان‌های نظام‌مهندسی قرار بگیرد.

خرم همچنین با راه‌اندازی دبیرخانه دائمی هیات عمومی اجلاس نظام‌مهندسی را به عنوان وظایف اصلی برگزارکنندگان اجلاس دانست و تاکید کرد: مسئله دیگری که نباید از آن غفلت ورزید این است که نیاز هیات عمومی به راه‌اندازی یک دیبرخانه دائمی هیات عمومی است، تا از رهگذر این امر تنسیق امور مهندسی و اجرای قانون نظام‌مهندسی عملیاتی شود.
وی گفت: با این رویکرد به نظر می‌رسد که در روند برگزاری بیست و یکمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان لازم است که راه‌اندازی دبیرخانه دائمی هیات عمومی در دستور کار قرار بگیرد و ضمنا محورهای اصلی آن نیز به صورت مشخص تبیین شود.

خرم ادامه داد: به عنوان مثال آموزش و به‌روز رسانی دانش مهندسی و پرداختن به تنسیق و انتظام امور مهندسی وهمچنین اصلاح و اجرای قانون نظام‌مهندسی ساختمان از جمله موارد مهمی است که می‌تواند به عنوان محورهای فعالیت دبیرخانه دائمی هیات عمومی اجلاس نظام‌مهندسی قرار بگیرد.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران گفت: در حال حاضر عموما یک ماه پیش از برگزاری اجلاس دبیرخانه هیات عمومی اجلاس فعال می‌شود و بعد از پایان کار اجلاس نیز این دبیرخانه تعطیل خواهد شد که در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که این دبیرخانه نمی‌تواند از کارآمدی لازم برخوردار باشد.

به گفته خرم در برهه حساس کنونی قانون نظام‌مهندسی نیاز به اصلاحات دارد و این اصلاحات باید بر اساس تصمیم‌سازی‌هایی که توسط صنوف حرفه مهندسی و حرفه‌مندان آن و همچنین صاحبان و دست‌اندرکاران صنعت ساختمان صورت می‌گیرد اتخاذ شود.

خرم با بیان اینکه در تهیه پیش‌نویس اصلاح قانون نظام‌مهندسی ساختمان، متاسفانه شاهد آن بودیم که تصمیم‌سازی‌ها توسط دولت صورت گرفته و بخش خصوصی در این زمینه کمتر دیده شده است، گفت: بنابراین لازم است که از فرصت برگزاری بیست و یکمین اجلاس هیات عمومی نظام‌مهندسی به منظور تغییر رویه در این زمینه بهره بگیریم به طوری که در تغییر قانون نظام‌مهندسی نظرات سازمان‌های نظام‌مهندسی و تشکل‌های ساختمانی مورد عنایت قرار بگیرد.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar