۱۱:۳۱ - ۱۹ تير ۱۳۹۷ - 10 July 2018
کد خبر: ۵۰۰۹۴
«صما» گزارش می‌دهد:
صما- به گفته بسیاری از کارشناسان واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر به دلیل عدم وجود زیرساخت‌ها نمی‌تواند در این برهه زمانی که مسکن و اجاره با افزایش قیمت روبرو شده است گزینه مناسب و امیدبخشی برای دهک‌های پایین محسوب شود.

اجاره‌نشینی به سکونت در مسکن‌مهر ترجیح داده می‌شود/ اعتبار کاذب مسکن‌مهر با گرانی‌های بازار مسکنبه گزارش «صما» داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. این‌یکی از اصول قانون اساسی است که دولت را مکلف به اجرای آن کرده است. دولت نهم با اجرای طرحی گسترده به نام مسکن مهر در راستای تأمین مسکن قشر کم‌درآمد جامعه استارت ساخت حجم انبوهی از مسکن را شروع کرد، البته طرحی بدون برنامه‌ریزی مدون و کارشناسی شده غیراصولی.

طرحی که به اجرای ساخت مجتمع‌های عظیم در حاشیه شهرها انجامید و عمده ایراد وارده به آن جانمایی نامناسب آن بود. بهترین مکان برای اجرای این طرح بافت فرسوده شهری بود که عواقبی چون گسترش ناموزون شهرها، آماده بودن زیرساخت‌ها و همچنین مهیا بودن خیلی از امکانات و از همه مهم‌تر نوسازی و جوان‌سازی بافت شهری بود.

متأسفانه این طرح بدون توجه به عوامل مذکور به اجرا درآمد. البته سوای ایجاد امید و نشاط برای اقشار کم‌درآمد شهری مدتی نانی هم برای خیلی از شرکت‌ها و متصدیان صنعت ساختمان در پی داشت. تپه‌ماهورهای اطراف شهر‌ها تسطیح شدند و به‌صورت جهادی ساخت‌وساز در حجم عظیم صورت گرفت؛ البته نه ساخت و ‌سازی کاملاً اصولی و برابر استانداردها. بعد از ساخت و تکمیل و تحویل عمده آن‌ها با مشکلاتی از قبیل عدم تأمین انشعابات مواجه شدند.

تأثیر مسکن مهر در تعدیل قیمت‌های مسکن و اجاره

در همین راستا یک کارشناس شهرسازی بابیان اینکه نداشتن امکانات و سایر دسترسی‌ها در ابتدا باعث شد باوجود تکمیل و تحویل شدن خیلی از آن‌ها همچنان خالی بمانند گفت: در حال حاضر مالکان این واحدها ترجیح می‌دادند که همچنان مستأجر بمانند ولی در آنجا ساکن نشوند و طالبی هم به‌عنوان مستأجر برای آن‌ها پیدا نمی‌شد.

محمدعلی مهری بابیان مطلب فوق افزود: بالاخره این طرح‌ها در شهرها اجراشده بودند و حجم عظیمی از اعتبارات عمرانی کشور در این محل هزینه شده بود.

وی گفت: دولت یازدهم در ابتدا با تحویل واحدهای آماده، اعتبارات برای تکمیل واحدهای با پیشرفت کمتر را متوقف کرد و به‌نوعی اصل اجرای این طرح را زیر سؤال برده و ناموفق برشمرد. ولی دیگر کار از کار گذشته و باوجود داشتن مشکلات فراوان خیلی از امیدها به آن معطوف شده است. درواقع مناسب‌ترین ایده توجه به این مجتمع‌های زیستگاهی است. اگر دولت با این ایده که تأمین سایر کاربری‌ها و دسترسی‌ها در این مجتمع‌های زیستگاهی می‌تواند اعتبار دوچندانی به این مجتمع‌ها بیفزاید.

مهری در ادامه افزود: با توجه به اینکه در مجاورت اکثر این مجتمع‌ها زمین‌های خام فراوان و ارزان در دسترس است، از حیث تأمین زمین مشکلی وجود ندارد، به‌راحتی امکان ایجاد سایر کاربری‌های لازم مقدور است.

وی بابیان اینکه بالاخره باید پذیرفت که این طرح خواهی‌نخواهی در اطراف شهرها ایجادشده و حتی مجتمع‌های نیمه‌کاره سهم عمده‌ای از مصالح فولاد و بتن در آن‌ها کارشده است گفت: رها‌سازی و بی‌توجهی و سپس فرسایش و تخریب آن عقلانی نیست. به‌نوعی این رفتار دولت باعث دلسردی برای مالکان و متقاضیانی که هنوز واحدشان را تحویل نگرفته‌اند شده است.

وی گفت: از عوامل تأثیرگذار در رکود سنگین بازار ملک در این سال‌ها حجم انبوه واحدهای مسکن مهر است. واحدهایی که تا چند وقت پیش طالبی از حیث خرید یا اجاره نداشتند؛ اما کم‌کم هزینه‌های بالا در تأمین مسکن سایر نقاط شهری باعث رونقی برای مسکن مهر شد و تقاضا برای آن‌ها افزایش یافت.

مهری گفت: امسال با افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها در باب رهن و اجاره و خریدوفروش یکی از جراحی‌های صورت گرفته و موفق در این راستا می‌تواند تکمیل و تحویل مسکن مهرهایی باشد که درصد پیشرفت قابل‌توجهی دارند. اگر این واحدها تکمیل و تحویل شوند، بلاشک، متقاضیان بازار رهن و اجاره کمتر و به‌تبع آن افزایش قیمت این‌چنین متصور نبود.

این کارشناس شهرسازی گفت: در این بازار شرایط تأمین مسکن به سمت و سویی می‌رود که مسکن مهر جایگاه به‌مراتب مناسب‌تری از گذشته دست می‌یابد و کم‌کم پذیرای قشر متوسط و میانی جامعه می‌شود، به نحوی با درآمد قشر متوسط و کارمندان معمولی جامعه همخوان شده است و این‌طور نمی‌ماند که فقط قشر ضعیف ساکن آنجا بماند.

وی گفت: حتی خیلی از کارمندان جدیدالاستخدام و زوجینی که تازه تشکیل خانواده داده‌اند به‌سختی می‌توانند شرایط پیش‌پرداخت دریافت واحد‌های مسکن مهر و تأمین قسط ماهیانه را تأمین کنند. درواقع گرانی این روزهای بازار مسکن اعتباری را برای واحدهای مسکن مهر کسب نموده است و مسکن مهر را از بی‌مهری گسترده رها و معتبر کرده است.

این کارشناس همچنین تأکید کرد: اگر این شرایط بازار مسکن به نحوی کنترل یا ساماندهی نشود در ماه‌های آتی بازار مسکن مهر رونق بیشتری در امر خریدوفروش یا رهن و اجاره کسب می‌کند و به نحوی دیگر ذهنیات منفی از حیث بی‌اعتباری از این مجتمع‌ها در اذهان نمی‌ماند.

مشکلات متعدد شهرهای جدید حد و اندازه ندارد

در همین راستان یک کارشناس شهری بابیان اینکه متأسفانه در اجرای بیشتر پروژه‌های مسکن زیرساخت‌های لازم تأمین نشده است گفت: به نظر می‌رسد هدف فقط ساخت آپارتمان‌هایی به‌عنوان سرپناه، خارج از بافت شهر و به‌دوراز هرگونه امکانات شهری و رفاهی بود.

الناز جعفری دودران بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: با بررسی وضعیت تک‌تک شهرک‌های کشور به‌راحتی می‌توان به این واقعیت رسید که بیشتر این شهرک‌ها از اصلی‌ترین امکانات و ساختار رفاهی مانند مدرسه، مسجد، پارک و فضای سبز مناسب، مراکز فرهنگی، خدمات بهداشتی و درمانی و حتی فروشگاه مناسب برای تأمین مایحتاج زندگی محروم هستند.

وی گفت: به عقیده برخی از مسئولان، کاهش بودجه‌های عمرانی، فرهنگی و بی‌توجهی به‌ضرورت توسعه فرهنگی شهر جدید و محل استقرار واحدهای مسکن مهر در بیشتر شهرهای جدید باعث شده است آن‌ها تبدیل به محله‌هایی فاقد امکانات اولیه و حتی خدمات عمومی شوند و علاوه بر این کمبود شدید امکانات فرهنگی در این مناطق بیش از هر چیز نمایان است.

جعفری دودران با اشاره به اینکه تمامی شهرهای جدید واحدهای بدون متقاضی دارند گفت: به‌طور مثال وجود 8 هزار واحد بدون متقاضی در استان البرز، کمبود سرانه‌های آموزشی و بهداشتی، نبود مدرسه، درمانگاه، فضای سبز، سینما، ورزشگاه و... باعث شده که شهروندان با مشکلات ریزودرشت بسیاری دست‌وپنجه نرم کنند.

وی گفت: گلایه برخی از ساکنان مسکن مهرشهرهای جدید به حدی درد‌آور است که به گفته خودشان اگر می‌دانستند، خانه‌دار شدن با این وضعیت کنونی خواهد بود، بهتر بود که مستأجر می‌ماندند و به این شهر نمی‌آمدند. هرچند برخی نیز معتقد هستند با ادامه این روند یا واحد مسکونی خود را می‌فروشند یا اجاره می‌دهند.

این کارشناس شهری گفت: بیشتر کارشناسان از نبود خدمات شهری، نانوایی، مغازه و مدرسه نیز گله‌مند هستند و اعلام می‌کنند برای تهیه نان یا فرستادن کودکان خود به مدرسه باید 6 تا 8 کیلومتر طی مسافت کنیم تا به داخل شهر هشتگرد برسیم. مسکن ازجمله ضروریات زندگی هر فرد است که این روزها حال خوشی ندارد و به گفته متخصصان به بیماری رکود مبتلا شده و اشک مردم را درآورده است. بر اساس گفته‌های صاحب‌نظران مسکن مهر یکی از دلایل شیوع این بیماری است و انگار مسکن مهری که قرار بود آشیانه‌ای شود برای مردم، مهرش به دل مردم ننشست و ساکنان خود را رنجانده و مسکن مهرنشینان گلایه‌هایی از مسکن مهر دارند.

وی گفت: به‌هرروی مسکن مهر روزگاری نویدی برای کسانی بود که شاید خانه‌دار شدن برای آن‌ها تنها در حد آرزو بود اما این نوید آرزو را امیدی کرد که در پس خود هزار و یک مشکل به همراه داشت. برخی در گیرو‌دار اداری از امید خود ناامید شدند و رفتند و برخی آرزویشان دستخوش وعده‌ووعیدهای امروز و فردا شد. در ماهدشت کرج نیز تعدادی ساختمان 3- 4 طبقه بارنگ‌های مختلف به چشم می‌خورد

این کارشناس شهری گفت: ورودی‌های بیشتر شهرهای جدید دارای اراضی بی‌استفاده و مخروبه اشغال کرده که با کوچک‌ترین نسیمی خاک فضا را فرامی‌گیرد؛ و متأسفانه مکعب‌های رنگی که از دور خودنمایی می‌کردند از نزدیک جذابیتی ندارند. در ابتدای چند خیابان که نام و نشانی ندارند برخی از ساکنان با برپایی چادری نایلونی اقدام به راه‌اندازی جایگاهی شبیه به سوپر مارکت کرده‌اند و اقلام ضروری مردم را باقیمتی به‌مراتب بالاتر از مبلغ ذکرشده روی کالا می‌فروشند.

وی گفت: به‌هرروی رشد نرخ تورم و افزایش قیمت‌ها در پس تحریم‌ها نیز موجب شد تا برخی که با سختی مبلغ اولیه مسکن مهر را تهیه و پول خود را چند سالی است بهر امیدی خوابانده‌اند امروز دچار دغدغه پرداخت مابه‌التفاوت شوند.

این کارشناس شهری افزود: پیمانکارانی که به علت عدم پرداخت مطالبات سازندگان حاضر به ادامه همکاری نیستند و پروژه‌های نیمه‌کاره در حال ساخت با 70 درصد پیشرفت، ساکنانی که در خانه‌های نیمه‌کاره سکنی گزیده‌اند و افرادی که هنوز به خانه‌های وعده داده‌شده‌شان نرسیده‌اند و نرسیدن آب و برق و گاز و حداقل امکانات رفاهی حال‌وروز این روزهای مسکن مهر ماهدشت است.

جعفری دودران گفت: با اجرای طرح مسکن مهر، متقاضیانی که تا آن زمان از نعمت صاحب‌خانه بودن محروم بودند، امیدوار شدند با استفاده از چنین فرصتی به‌زودی با دغدغه‌های اجاره‌نشینی خداحافظی کنند. امیدی که پس از گذر سال‌ها و در جریان مشکلاتی همچون تأخیر در تحویل واحدهای مسکونی، جای خالی خدمات عمومی در شهرک‌ها و برخی مشکلات ساختاری و زیربنایی به یأس تبدیل شد. مشکلاتی ازاین‌دست تاکنون بارها فریاد اعتراض متقاضیان را در پی داشته است و در مقابل پیمانکاران طرح نیز به پاسخگویی و دفاع از خود می‌پردازند.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar