۱۲:۴۱ - ۱۹ تير ۱۳۹۷ - 10 July 2018
کد خبر: ۵۰۰۹۶
نامه انجمن صنفی مهندسان ساختمان به حامد مظاهریان:
انجمن صنفی مهندسان صنعت ساختمان در آستانه انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها در نامه‌ای به حامد مظاهریان تاکید کرد : مشکل سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان یک نهاد تخصصی با تغییر اشخاص و جایگزینی افراد دیگر برطرف نمی‌شود.

به گزارش «صما» انجمن صنفی مهندسان صنعت ساختمان در آستانه انتخابات هیات مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها در نامه‌ای به حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ضمن اعلام آمادگی برای همکاری با این وزارتخانه اعلام کرد: اجرا بوروکراسی اداری تنها باعث اتلاف وقت و البته بی‌احترامی به شان حرفه‌ای مهندسان با سابقه و خوشنام است، با توجه به این‌که تمامی اطلاعات مورد نیاز از مهندسان در مراجع مربوطه وجود دارد، وزارت راه و شهرسازی می‌تواند با استعلام از سازمان نظام مهندسی ساختمان، مراجع قضایی و البته خوداظهاری به اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشد و در صورت بروز تخلف اقدامات لازم و قانونی را صورت دهد.

برخی تغییر مسیرها در امور حرفه‌ای- مهندسی ساختمان کشور، دور شدن از اهداف اعتلایی و حرفه‌ای و توجه به اولویت‌های اداری و مالی که به کیان مهندسی و این سازمان مردم نهاد لطمه زده از همان آغاز تشکیل سازمان نظام مهندسی ساختمان مطرح و مورد نظر و بعضا مناقشه بزرگان و پیشکسوتان حرفه بوده است اما برخلاف اظهار نظر موجود در نظام‌نامه انتخابات این دوره، برای رفع معضلات موجود هنوز نتیجه‌گیری جامع و مورد قبول به‌دست نیامده است.

تا به امروز بی‌توجهی به امور صنفی و وقوع باندبازی و فسادهای مالی عامل اصلی انحراف سازمان نظام مهندسی ساختمان از مسیر تخصصی و اهداف اصلی این سازمان بوده است.

باید توجه داشت که مشکل این نهاد تخصصی با تغییر اشخاص و جایگزینی افراد دیگر برطرف نمی‌شود و باید رویکرد صنفی تغییر کرده تا کار به روال مطلوب باز گردد. لذا این تحلیل سطحی از مشکل پیش آمده و نتیجه‌گیری عجولانه بدون در نظر گرفتن نظر اعضا سازمان و مطالبات انباشته ایشان و بدون توجه به پیشینه چنین مسائلی در سازمان نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت. باید مسائل را علمی، سیستماتیک و مهندسی بررسی کرد.

به گزارش «صما»، در ادامه این نامه آمده است: با اشاره تبصره 2 ماده 13 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ، وزارت مسکن و شهرسازی را تنها مجاز به برگزاری اولین دوره انتخابات هیات مدیره می‌داند. به نظر شما آیا در شش دوره گذشته به این ماده عمل شده است؟ چرا این رویه همچنان ادامه دارد؟ به نظر شما وقتی نهاد متولی قانون خود بعضا بی‌اعتنا به قانون عمل کرده و هیچ انتقاد و پند و نصیحتی را نمی پذیرد، آیا می‌شود دیگران را با بگیر و ببند مجبور به رعایت قانون کرد؟

در پایان تاکید می‌شود که انجمن صنفی مهندسان صنعت ساختمان ، حساسیت وتوجه مقامات وزارت راه و شهرسازی به کج روی‌های مدیران سازمان و تلاش برای اصلاح امور را به فال نیک گرفته ، آمادگی خود را برای همکاری همه جانبه در این زمینه اعلام می‌کند؛ اما به گمان ما برای حل مشکل، نخست باید شناخت درستی از مساله و علل پدید آمدن چنین دشواری‌هایی داشته باشیم و با تحلیل درست و شناخت عوامل تاثیرگذار به جست‌وجوی راه حل برخیزیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar