۱۰:۵۴ - ۲۱ تير ۱۳۹۷ - 12 July 2018
کد خبر: ۵۰۱۱۸
بسته خبری پنج شنبه‌های «صما»:
بسته خبری صما به دنبال آن است که به صورت هفتگی مهمترین اخبار حوزه مسکن و راه رادراختیارمخاطبان این حوزه قراردهد.
رجبی:نظام مهندسی شترمرغ نمی شود/آخوندی:تهران جنگل ساختمانی است/ بلاتکلیفی 6هزار واحد مسکن مهر در تهران/انتصاب مدیرعامل هواپیمایی آسماندرین هفته برگزاری اجلاس نظام مهندسی ،اظهار نظر رجبی درباره نظام مهندسی و تاکید براینکه نظام مهندسی شترمرغ نمی شود،تاکید وزیرراه وشهرسازی مبنی براینکه تهران جنگل ساختمانی شده است،انتصاب مدیرعامل جدید سازمان هواپیمایی،وعده پیگیری مطالبات رانندگان توسط معاون رئیس جمهوری،۶۰۰۰ واحد مسکن مهر در استان تهران بلاتکلیف مانده‌اند و... مهمترین اخبار حوزه مسکن و راه بوده اند که مشروح آن به شرح ذیل می آِید:

نظام مهندسی شترمرغ نمی‌شود

دراین هفته رییس سازمان مهندسی ساختمان گفت:‌ سازمان نظام مهندسی یا خصوصی است یا دولتی؛ شترمرغ که نمی‌شود.به گزارش ایسنا، فرج‌الله رجبی در بیست و یکمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان، خطاب به مهندسان گفت: دوران مهمی را طی می‌کنیم که در این زمان کسانی می‌توانند تاثیرگذار باشند و عیار شخصیت حرفه‌ای‌شان بالا باشد. هیچکس در عرصه مسئولیت برای ما فرش قرمز پهن نکرد. ما خودمان را عرضه کردیم و مردم ما را پذیرفتند.وی با تشبیه شرایط فعلی سازمان نظام مهندسی به دوران بلا افزود: می‌گویند در زمان‌های عادی گرز باید در حد مرد باشد اما در زمان بلا مرد باید به اندازه گرز باشد.وی با بیان اینکه سازمان‌های نظام مهندسی به دلیل ظرفیت بالایی که دارند می‌توانند به کمک دولت و مردم بیایند، گفت: یکی از چالش‌های امروز کشور بحث اشتغال است و یکی از راهکارها برای این موضوع، بخش مسکن است که می‌توان با رونق‌بخشی به حوزه ساختمان، اشتغال را بالا برد.رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان همچنین با اشاره به طرح ملی بازآفرینی شهری اظهار کرد: دولت در ۲۷۰ محله طی افق ۵۰ ساله در نظر دارد که بافت‌های فرسوده را نوسازی کند اما در این کار موفق نمی‌شود مگر این که لایه‌های اجتماعی را درگیر کند. مهندسان در هر عرصه‌ای برای تامین ظرفیت‌های فنی و حتی سرمایه‌گذاری برای این موضوع آماده هستند.وی تاکید کرد: موضوع بحران آب بر هیچ کس پوشیده نیست. امروز در آبادان، خرمشهر، بوشهر و یزد، همه درگیر مساله آب شده‌اند. ورود به این عرصه هم با نصیحت ممکن نیست بلکه ساختار و برنامه می‌خواهد. تنها جایی که من می‌شناسم می‌تواند به این حوزه کمک کند سازمان نظام مهندسی است. تنها باید موارد صرفه‌جویی را آیین‌نامه‌ای کنیم و بعد بر آن نظارت داشته باشیم. در آن صورت نیز خواهید دید که قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.رجبی در خصوص اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان اظهار کرد: در برداشت از مفاهیم ابهام‌هایی وجود دارد که فرصتی است تا از تجربه ۲۰ سال گذشته استفاده کنیم. باید نمونه‌هایی از عدم تصدی‌گری دولت داشته باشیم.وی ادامه داد: سازمان نظام مهندسی یا خصوصی است یا دولتی. شترمرغ نمی‌شود. از نظر ما این دستگاه قطعا خصوصی است. با این نگاه رشد می‌کند و بالنده می‌شود. در بررسی قانون اتفاق جدیدی افتاد که گفتند سازمان نظام مهندسی و نظام فنی اجرایی مکمل یکدیگر باشند. هیچ کدام ذیل دیگری قرار نگیرند بلکه هم‌افزایی ایجاد کنند.

تهران جنگل ساختمانی است

درهفته ای که گذشت وزیر راه و شهرسازی گفت: به عنوان کسی که سال‌ها عضو نظام مهندسی و عضو شورای مرکزی این سازمان بوده‌ام می‌گویم به پیر، به پیغمبر اگر کار نظام مهندسی با میل و رغبت بهره‌بردار نباشد، به زور نمی‌توان خدمتی را به مردم فروخت.به گزارش ایسنا، عباس آخوندی در بیست و یکمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان با انتقاد از رویه فعلی حاکم بر سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار کرد: در پروژه‌هایی دیده شده که امضای ۲۰۰ مهندس در پای یک نظارت وجود داشته است. معلوم است که این یعنی امضافروشی. این یعنی هیچ نظارتی انجام نشده است. نمی‌توانیم خودمان را گول بزنیم.وی افزود: اکثر ساختمان‌ها با نقشه هیچ تطابقی ندارد. حرف ما این است که این بساط دو نقشه‌ای را از میان بردارید. من به عنوان کسی که سال‌ها عضو شورای مرکزی نظام مهندسی بودم اعلام می‌کنم به پیر، به پیغمبر اگر کار نظام مهندسی با میل و رغبت بهره‌بردار نباشد، به زور نمی‌توان خدمتی را به مردم فروخت. وقتی به زور خدمتی را می‌فروشید، آخر کار همین دو امضا و سه امضا می‌شود و کسی هم پاسخگو نیست.آخوندی با بیان این که هر کسی باید خدمات مهندسی ارائه می‌دهد، مسئولیت کار و امضای خود را بپذیرد، گفت: وقتی می‌بینیم که چندین امضا پای یک نقشه وجود دارد یعنی هیچکس کنترل نکرده و همه فرآیند شکلی و صوری است. ما چطور می‌توانیم با این وضعیت سرمان را بالا بگیریم.وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص اصلاحیه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان گفت: دولت و شهرداری باید کنترل کنند تا قانون و منافع عمومی حفظ شود ولی بهره‌بردار منافع خود را دارد. بنابراین شما نمی‌توانید هم نظارت و اجرا را با هم انجام دهید.وزیر راه و شهرسازی با بیان این که این خلط مبحث ریشه شهرفروشی و تخلفات است، گفت: ما می‌گوییم کسی که می‌خواهد کنترل کند، یا باید مهندس شهرداری باشد یا مالک خودش کسی را انتخاب کند. لذا دو مفهوم نظارت و بازرسی را تعیین کردیم. ناظر حافظ منافع مالک است ولی بازرس کنترل کننده مقررات ملی ساختمان از طرف شهرداری است.

مدیرعامل جدید هواپیمایی آسمان منصوب شد

درهفته ای که گذشت با پایان یافتن ماموریت حسین علایی در هواپیمایی آسمان، طی حکمی محمد گرجی به عنوان مدیرعامل جدید هواپیمایی آسمان منصوب شد.به گزارش خبرگزاری ها بر اساس تصمیم هیات مدیره شرکت هواپیمایی آسمان و با حکم جمشید تقی‌زاده، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، محمد گرجی به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت هواپیمایی منصوب شد. محمد گرجی، نزدیک به سه دهه معاون برنامه ریزی و توسعه ناوگان، معاون فنی و مهندسی، مدیرکل کنترل کیفیت و تضمین مرغوبیت و مدیرکل تعمیر و نگهداری را در این شرکت هواپیمایی در کارنامه خود دارد.حسین علایی، مدیرعامل سابق هواپیمایی آسمان پیش از این، استعفای خود را به علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقدیم کرده بود که با استعفای وی موافقت شد.

یگیری مطالبات رانندگان توسط معاون رئیس جمهوری

دراین هفته مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا سازمان راهداری از پیگیری مطالبات رانندگان توسط معاون رئیس جمهوری خبر داد و گفت: راهکارهای پیشنهادی برای حل مشکل کامیون داران به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال می شود.به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، غلامحسین دغاغله با اشاره به برگزاری نشست رسیدگی به مطالبات رانندگان با حضور معاون سازمان برنامه و بودجه، معاون وزیر راه و شهرسازی و رؤسای تشکل‌های صنفی حمل و نقل جاده‌ای، اظهار کرد: در این نشست، نمایندگان اصناف و تشکل‌های صنفی، ابتدا گزارشی از مطالبات رانندگان در حوزه فعالیتی سایر دستگاه‌ها ارایه کردند از جمله بازنشستگی، بیمه درمان، تأمین لاستیک و لوازم یدکی مورد نیاز رانندگان و غیره که در رسیدگی به این موارد خواستار پیگیری از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط شدند.وی افزود: بیمه تکمیلی درمان رانندگان طی هفته آینده حل و فصل می‌شود، همچنین نحوه محاسبه کرایه برساس تن – کیلومتر طی 6 جلسه کارشناسی با حضور اساتید دانشگاه و نمایندگان صنف بررسی شده و فاز اول اجرای طرح طی 10 روز آینده عملیاتی می شود.به گفته وی، اصلاح فرآیندهای کاری طی کارگروه‌هایی که در ستاد و استان‌ها تشکیل شده است به طور مستمر بررسی و در پایانه‌ها اعمال می‌شود. همچنین بازنگری در قوانین و مقررات با نظر نمایندگان اصناف و تشکل‌های صنفی مورد رسیدگی قرار گرفته است.مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا تصریح کرد: در پایان جلسه دکتر عدل معاون سازمان برنامه و بودجه تأکید کرد مشکلات رانندگان که تاکنون حل و فصل نشده، احصاء‌ و به همراه راهکارهای پیشنهادی به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای پیگیری و اولویت‌بخشی آن ارائه شود.قرار است رسیدگی به توزیع لاستیک با نرخ مصوب به رانندگان، افزایش کرایه حمل مواد سوختی توسط شرکت نفت و برداشتن محدودیت منطقه‌ای سوخت که از مطالبات اولویت‌دار رانندگان است، طی چند روز آینده عملیاتی شود.

۶۰۰۰ واحد مسکن مهر در استان تهران بلاتکلیف مانده‌اند

درهفته ای که گذشت مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران از راکد بودن حدود ۶۰۰۰ مسکن مهر پایتخت خبر داد.به گزارش خبرگزاریها نادر محمدزاده با بیان این‌که مهم‌ترین پروژه‌ها در حوزه ساخت و توسعه راه‌ها پروژه‌هایی با بالای 50 درصد پیشرفت فیزیکی هستند، تصریح کرد: در این راستا احداث باند دوم محور قدیم قم به طول 30 کیلومتر با 75 درصد پیشرفت فیزیکی، احداث باند دوم محور فیروزکوه- سمنان به طول 12کیلومتر با 65 درصد پیشرفت فیزیکی و احداث کمربندی غربی دماوند به طول 6.5کیلومتر با 55 درصد پیشرفت فیزیکی مهم‌ترین پروژه‌ها هستند که در سال 97به بهره‌برداری می‌رسند.وی با بیان این‌که 6 طرح تفصیلی، 3 طرح بافت فرسوده، 10 طرح هادی روستایی و یک طرح هادی شهری در معاونت معماری و شهرسازی به تصویب رسید، افزود: همچنین 8 واحد صنفی و شهرک صنعتی، 67 واحد تولیدی کشاورزی و 31 واحد خدماتی در راستای اقتصاد مقاومتی و اشتغال در استان تهران مجوز دریافت کردند.وی یادآور شد: اداره کل راه و شهرسازی استان تهران متعهد به ساخت 100 هزار و 149 واحد مسکن مهر در شهرهای بالای 25 هزار نفر بوده که تا پایان بهار امسال، 94 هزار و 526واحد (94 درصد) کل مساکن مهر بهره‌برداری و به متقاضیان تحویل داده شده است. پروژه‌های باقیمانده عمدتاً راکد و در مرحله تعیین تکلیف هستند.وی با بیان اینکه حوزه املاک و حقوقی نیز 5قطعه زمین با واحدپذیری سه هزار و 134 فقره مسکن به اقشار ویژه واگذار شده، تصریح کرد: 93 هکتار از اراضی داخل محدوده شهری و 3264 هکتار از اراضی در حریم شهرهای استان تهران رفع تصرف شده است.

مسکن اجتماعی به دلیل تامین نشدن بودجه موفق نبود

دراین هفته مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت در بعضی از برنامه های حوزه مسکن موفق و در برخی برنامه ها موفق نبوده است، عنوان کرد: مسکن اجتماعی به دلیل تامین نشدن بودجه موفقیت زیاد حاصل نکرد.به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین عبده تبریزی بی ثباتی قیمت ها را موضوع متغیر کلان اقتصادی دانست و گفت: در طول سال های گذشته حجم پولی که بانک ها داده بودند و سودهایی که به دست نیاورده بودند، باعث افزایش حجم پول شد. در ماه اخیر نیز تحولات سیاسی از جمله موضع گیری ترامپ درباره برجام باعث ایجاد انتظارات تورمی در جامعه شد که مجموع این عوامل باعث شده است حجم قابل ملاحظه پول به سمت ارز و طلا برود و شرایط عدم تعادل در کشور ایجاد کند که در بخش مسکن نیز اثرگذار است.وی اضافه کرد: برخی رسانه ها به گونه ای القا می کنند که دولت وظیفه دارد، سه میلیون واحد بسازد و این دیدگاه پروژه محور که در رسانه وجود دارد و به مردم نیز انتقال داده است، مورد تائید خیلی از کارشناسان اقتصادی نیست.وی درباره برنامه دولت درباره مسکن، اظهار کرد: دولت تلاش کرده فضایی را ایجاد کند که بخش خصوصی کارش را انجام دهد و دنبال ایجاد رانت هم نبوده است تا بازار مسکن را تبدیل به یک بازار سرمایه گذاری کند و به دنبال تبدیل کردن مسکن به عنوان بازار مصرف باشد.مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت در بعضی از برنامه های حوزه مسکن موفق بوده است و در برخی از برنامه ها نیز موفق نبوده است، عنوان کرد: مسکن اجتماعی به دلیل تامین نشدن بودجه موفقیت زیاد حاصل نکرد. یکی از برنامه هایی که موفق بوده است حرکت دادن بانک مسکن به سمت برنامه های توسعه ای است.وی به برنامه های جدید وزارت مسکن برای بهبود بازار مسکن اشاره و عنوان کرد: این 9 محوری که به تازگی اعلام شده است نیز جدید نیستند بلکه بخشی از برنامه وزارت خانه هستند که الان با توجه به تحولات مورد تاکید قرار گرفته اند.

دولت مسئول کنترل رشد اجاره بهاست

درهفته ای که گذشت عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: زمانی که دولت نرخ تورم را تک رقمی اعلام می‌کند باید نرخ اجاره بهای مسکن نیز تک رقمی باشد و دولت مسئول کنترل این مسئله است.به گزارش خبرگزاری تسنیم، مجید کیان پور عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه از زمان تعدیل نرخ سپرده بانکی و تغییرات پایه پولی کشور مالکان مسکن قیمت‌ها را متناسب با این تغییرات افزایش داده اند افزود: می‌توان با برنامه و سیاست‌های مناسب بحث اجاره بهای مسکن را کنترل کرد . وی گفت: زمانی که دولت نرخ تورم را تک رقمی اعلام می‌کند باید نرخ اجاره بهای مسکن نیز تک رقمی باشد و دولت مسئول کنترل این مسئله است.علی قائدی معاون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهر سازی نیز در این برنامه گفت: دولت سیاست دستوری برای کنترل اجاره بهای مسکن ندارد بلکه باید عرضه را برای حل این مسئله تقویت کند .وی افزود: اگر دولت به بحث اجاره بهای مسکن وارد شود ممکن است در کوتاه مدت اثر خوبی داشته باشد، اما کنترل قیمت در مدت طولانی مشکل ایجاد می‌کند .قائدی گفت: قانون مالیات بر اجاره واحد‌های بیش از 150 متر هیچ تاثیری بر میزان اجاره بها نداشته است .معاون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهر سازی افزود: ابزار شناسایی خانه‌های خالی را برای دریافت مالیات از آن‌ها نداریم .وی گفت: ابزار مالیات در بخش اجاره مسکن ناکارآمد است .قائدی افزود: با ایجاد سامانه‌های الکترونیکی باید نقش بنگاه‌های معاملاتی و اشخاص در قیمت‌های مسکن و اجاره بها کم شود.معاون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهر سازی گفت: سیاست وزارت راه و شهرسازی برای کنترل اجاره بهای مسکن، تقویت عرضه و ایجاد رقابت کامل با گسترش سامانه‌های الکترونیکی است.

ساخت و سازهای مناطق زلزله زده کرمانشاه طبق برنامه

دراین هفته رییس بنیاد مسکن از روند مطلوب ساخت و ساز در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه خبر داد و افزود: ساخت و ساز در این مناطق طبق برنامه در حال انجام است.به گزارش خبرنگار ایسنا، مهندس علیرضا تابش در نشست خبری امروز (20 تیر) با اشاره به ارزیابی وضعیت 112 هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه، گفت: از این تعداد 67 هزار واحد تعمیری و 43 هزار احداثی هستند. تاکنون 82 هزار واحد از این تعداد عقد قرارداد شده که 53 هزار واحد در بخش تعمیری و 29 هزار واحد در بحث احداثی است و روند عقد قرارداد سایر واحدها نیز ادامه دارد.وی خاطرنشان کرد: از مجموع 53 هزار واحد تعمیری عقد قرار داد شده کار تعمیر 45 هزار واحد به اتمام رسیده و کار تعمیر هشت هزار واحد باقی مانده نیز به زودی پایان می‌یابد.تابش یادآور شد: از مجموع 29 هزار واحد احداثی عقد قرارداد شده در شهرها و روستاها نیز تاکنون کار آواربرداری 30 هزار واحد انجام شده، 28 هزار واحد پی کنی شده، 21 هزار واحد بتن ریزی صورت گرفته، 15 هزار واحد نصب اسکلت انجام شده و 10 هزار واحد نیز اجرای سقف شده و در 500 واحد نیز اقدامات پایانی انجام شده و تا پایان تیرماه کار احداث پنج هزار واحد در شهرها و روستاها به پایان می رسد.رییس بنیاد مسکن از پرداخت 806 میلیارد تومان تسهیلات به زلزله زدگان خبر داد و افزود: تاکنون 443 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای احداثی و 365 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تعمیری پرداخت شده است. همچنین تاکنون 150 میلیارد تومان کمک بلاعوض به زلزله زدگان پرداخت شده که با این رقم در مجموع تاکنون بیش از هزار میلیارد تومان تسهیلات و کمک بلاعوض بین زلزله زدگان توزیع شده است. علاوه بر این موارد نقدی، حدود 150 میلیارد تومان نیز در قالب خدمات به زلزله زدگان ارائه شده که شامل توزیع سیمان رایگان، آواربرداری، نقشه کشی، پی کنی و هزینه های صدور پروانه است.تابش به تشریح ارقام دقیق کمک‌های نقدی و غیرنقدی ارائه شده به زلزله زدگان هم پرداخت و افزود: در شهرهای مناطق زلزله زده به هر واحد تخریبی 40 میلیون تومان تسهیلات احداثی، شش میلیون کمک بلاعوض احداثی، 10 میلیون تومان تسهیلات معیشتی و دو میلیون تومان کمک بلاعوض معیشتی پرداخت می‌شود که مجموع این ارقام 58 میلیون تومان است.

۹ فرمان آخوندی برای تعادل بازار مسکن

درهفته ای که گذشت افزایش سطح عمومی قیمت‌ها باعث شد تا آخوندی وزیر راه و شهرسازی از تدوین اولیه راهکارهای تعادل‌بخشی به بازار مسکن رونمایی و اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سکنه را بر عهده شهرداری‌ها قرار دهد.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار مسکن مانند بسیاری از بازارهای دیگر اقتصادی، در ماه‌های اخیر با تغییر و تحولاتی مواجه شد. هر چند دلیل اصلی بی‌ثباتی و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها، به مسائل و مشکلات ساختاری در اقتصاد ایران از جمله تحولات روی داده در حجم نقدینگی موجود در کشور و حرکت آن به سمت بازارهای مختلف و همچنین تغییر و تحولات سیاسی بین‌المللی و انتظارات تورمی در جامعه باز می‌گردد، اما ضروری است در شرایط فعلی اقداماتی برای تعدیل اثرات منفی تغییر و تحولات فوق در بخش مسکن، تعادل بخشی به بازار مسکن و ایجاد تحرک در فعالیت‌های حقیقی این بخش در کنار سایر اقدام‌ها صورت گیرد.آخوندی وزیر راه و شهرسازی در مورد تعادل بخشی به بازار مسکن تأکید کرد: همکاران ما در وزارت راه و شهرسازی یک پیشنهاد اولیه را تهیه کرده‌اند، پیشنهاداتی که برخی دارای نکات جدید، برخی در جهت تسریع اقدامات در حال انجام و بعضی دیگر تشدید کننده اقدامات پیشین در حوزه مسکن هستند.آخوندی این پیشنهادات را به عنوان یک پیش‌نویس اولیه کارشناسی قلمداد کرد و افزود: قصد داریم تا همگی بر این راهکارها اعمال نظر کرده تا نتایج مطلوبی را به دست آوریم.از جمله اقدام‌هایی که کارشناسان وزارت راه و شهرسازی در این باره پیشنهاد دارند،‌ به شرح ذیل است.1-عرضه بسته تشویقی مالیاتی به منظور افزایش تولید و عرضه مسکن مطابق الگوی مصرف در قالب استیجاری یا ملکیاین بسته می‌تواند شامل معافیت از پرداخت مالیات بر عملکرد، مالیات بر نقل و انتقال و مالیات بر اجاره باشد.2-راه‌اندازی بازارگاه الکترونیکی به منظور ایجاد ارتباط مستقیم بین عرضه‌کنندگان و متقاضیان مسکن و با هدف کاهش هزینه مبادله، بانک مسکن بازارگاهی الکترونیک راه‌اندازی می‌کند؛ این بازارگاه در عین حال ارتباط قراردادی بین سازنده، پیش‌خریدار و بانک را در مرحله ساخت برقرار می‌کند.3-انتقال ماموریت وصول مالیات بر خانه‌های خالی از سازمان امور مالیاتی به شهرداری‌ها تخصیص این مالیات‌ها به شهرداری‌ها و مصرف وجوه آن برای اجرای برنامه مسکن اجتماعی به منظور افزایش عرضه در بازار مسکن، براساس قانون مالیات‌های مستقیم مقرر شده دولت از خانه‌های خالی مالیات اخذ نماید. باتوجه به امکان شناسایی بهتر این واحدها توسط شهرداری‌ها، اخذ این نوع از مالیات (عوارض) توسط شهرداری‌ها، سهل‌تر صورت می‌پذیرد؛ به علاوه این عوارض بهتر است صرف هزینه‌های بازآفرینی شهری و عرضه مسکن اجتماعی شود.4- تسریع در تصویب لایحه قانونی پیش‌فروش ساختمان به منظور تعادل‌بخشی با بازار مسکن یکی از راهکارهای تقویت همزمان طرف عرضه و تقاضای مسکن، توسعه و ساماندهی بازار پیش‌فروش مسکن است. قانون پیش‌فروش ساختمان در سال 1389 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده، اما رویکرد اصلی این قانون پیشگیری از جرم بوده است. مشکل‌تر آن که وظایف دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط در این قانون با وظایف ذاتی آن مغایر است و از این رو این قانون اجرایی نشده است.قانون جدیدی در این مورد تنظیم شده و ضروری است لایحه مربوط به سرعت در دولت محترم تصویب و به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.5- کنترل سوداگری در بخش زمین از طریق استفاده از ابزارهای مالیاتی از جمله مالیات بر عایدی سرمایه ناشی از زمین بخش قابل ملاحظه‌ای از تقاضاهای موجود در بازار مسکن به قصد سوداگری و کسب سود از محل افزایش قیمت زمین صورت پذیرفته. اگر در طول 5 دهه اخیر نظام مالیاتی کارامد سطح سوداگری در بخش زمین را کاهش می‌داد، امروز مناسبات ثروت و ساختار تولید در کشور متفاوت می‌بود. از جمله راهکارهای جلوگیری از تقاضای سوداگرانه در زمین، استفاده از مالیات بر عایدی سرمایه یا مالیات بر معاملات مکرر آن است.6-حمایت از ساخت و عرضه واحدهای مسکونی کوچک متراژ و منطبق با الگوی مصرف با استفاده از سیاست‌های تسهیلاتی و معافیت‌های مالیاتی در شرایط فعلی به دلیل وجود تقاضای سوداگرانه و عدم تقارن اطلاعاتی در بخش مسکن، جزء قابل توجهی از ساخت و سازهای کشور با الگوی غالب تقاضا (که عموما تقاضا برای واحدهای مسکونی متوسط و کوچک متراژ است) تطابق ندارد و از این رو به منظور تقویت ساخت و سازهای متناسب با الگوی تقاضا، ضروری است سیاست‌های حمایت از تولید و عرضه واحدهای مسکونی منطبق با الگوی مصورف دنبال شود.7-تسریع در اجرای برنامه بازآفرینی شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده با استفاده از زمین‌های دولتی و اهرمی کردن منابع محدود بودجه‌ای باتوجه به محدودیت‌های بودج ، تکلیف قانونی برنامه ششم برای اجرای سالیانه پروژه‌های بازآفرینی در 270 محله شهری امکان اجرا نیافت. تا حد امکان برنامه‌های عملیاتی نوسازی و بهسازی محلات هدف که تهیه و به تصویب رسیده، باید با اهرمی کردن منابع محدود بودجه‌ای و همچنین تخصیص بخشی از اعتبارات دستگاه‌های خدمات‌رسان و ذی‌ربط در محلات هدف اجرایی شود.8-تغییر ماموریت بانک مسکن از بانک تخصصی به بانک توسعه‌ای-تخصصی باتوجه به نقش تعیین کننده مسکن در بودجه خانوار، شک نیست که تغییر عمده قیمت بر کیفیت زندگی عموم مردم تاثیر بارزی دارد. مهم‌ترین ابزاری که دولت‌ها برای جبران و رویارویی با چرخه‌های رکود و رونق همراه با تورم و همچنین بی‌ثباتی بازار مسکن در اختیار دارند. بانک مسکن می‌باشد. چنین بانکی با رعایت اصول بازار می‌تواند در موقعیت‌های مختلف با تحریک تقاضا و عرضه و حتی مشارکت در ساخت مسکن و جهت‌دهی به کمک‌های دولت، ابزار اجرای سیاست‌ها در بخش باشد.9-تسریع در عرضه زمین‌های وابسته به دولت به منظور افزایش عرضه واحدهای منطبق با الگوی مصرف

تولید مسکن در بافت فرسوده به ۱۰۰ هزار واحد هم نمی رسد

دراین هفته مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور حسابداری گفت:صنعت ساختمان در ایران جزو معدود صنایعی است که از تحریم‌ها کمترین آسیب را خواهد دید و این یعنی ما می‌توانیم این صنعت را جایگزین صنایعی کنیم که در آینده از تحریم‌ها آسیب خواهند دید.به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، غلامرضا سلامی در جلسه هم اندیشی صابحنظران با موضوع چالش‌های بخش مسکن و راهکارهای آن پیرامون مباحث مطرح شده در این جلسه اظهار داشت: در مورد مباحث مختلف که یکی از آن‌ها بحث کاهش تقاضا بود باید گفت که در این مورد نباید فقط یک فاکتور را در نظر گرفت و باید دید بافت جمعیتی به چه صورت می‌شود.وی ادامه داد: درخصوص بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی ۱۹ میلیون بدمسکن داریم که در این زمینه تبدیل به ۶ میلیون مسکن می‌شود و این یعنی اگر یک برنامه ۱۰ ساله داشته باشیم سالی ۶۰۰ هزار واحد مسکن باید تولید کنیم که در حال حاضر تولید با توجه به مشکلاتی که وجود دارد به ۱۰۰ هزار واحد هم نمی‌رسد.سلامی ادامه داد: در کشورهایی که رشد جمعیتی منفی دارند شاهد این هستیم که صنعت ساختمان آن‌ها پویاست و این موضوع را می‌توانیم در رشد اقتصادی منفی اروپا و همچنین آمریکا که پویاست شاهد باشیم. این صنعت در ایران مراحل ابتدایی خودش را طی می‌کند و جای زیادی برای رشد دارد.مشاور وزیر راه و شهرسازی افزود: در این خصوص این صنعت ما همه عوامل آن از جمله مواد اولیه، مصالح ساختمانی را داریم که اکثر آن‌ها در ایران تولید می‌شود. مهندسان و پیمانکاران خوبی در کشور داریم و سرمایه نقدینگی مناسب که همه این موارد برای رشد این صنعت باید به یکدیگر متصل شوند. متاسفانه این کار صورت نگرفته و باید برای این اتفاق برنامه داشته باشیم.سلامی با اشاره به وضعیت اقتصادی ایران و تحریم‌های موجود با اشاره به شرایط مسکن گفت: صنعت ساختمان در ایران جزو معدود صنعت‌هایی است که از تحریم‌ها کمترین آسیب را خواهد دید. این یعنی ما می‌توانیم این صنعت را جایگزین صنایعی کنیم که در آینده از تحریم‌ها آسیب خواهند دید آن هم صنعت مسکن که اقتصاد ما به آن وابسته است و موجب رونق‌گرفتن آن می‌شود.مشاور وزیر راه شهرسازی در ادامه با اشاره به مبحث پیش‌فروش خانه و مزایای مثبت آن تاکید کرد: پیش فروش خانه با پیش فروش ماشین تفاوت زیادی داشته و کاملا متفاوت هستند. ما در پیش فروش خانه سه ریسک را از بین می‌بریم.

جانمایی ۳۴هزار هکتار از اراضی فرودگاه‌های کشور

درهفته ای که گذشت مدیر ساماندهی عرصه و اماکن فرودگاهی شرکت فرودگاه‌ها با اشاره به جانمایی ۳۴هزار هکتار از اراضی فرودگاه‌های کشور، از انجام همه مراحل قانونی و دریافت ۲۰۰ فقره سند تک برگ متعلق به ۱۲هزار هکتار از مساحت جانمایی شده، خبر داد.به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، به دنبال تصویب قانون حدنگار (کاداستر) در اسفند 93 که بر اساس آن دستگاه‌های اجرایی کشور موظف شدند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اموال غیر منقول خود را مستندسازی کنند، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از اواخر سال 94 به این موضوع پرداخت و کار رسمی خود را در مستندسازی اراضی فرودگاهی کشور از اوایل سال 95 آغاز کرد.‌با توجه به اهمیت پرداختن به ساماندهی عرصه و اماکن فرودگاهی در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در سال 95، دفتر ویژه این حوزه راه‌اندازی شد‌.مدیر ساماندهی عرصه و اماکن فرودگاهی شرکت فرودگاه‌ها با بیان اینکه سال 95 جانمایی اراضی فرودگاهی کشور در لایه کاداستر آغاز شد‌، افزود: در طول سال 95 و اوایل سال 96 توانستیم 95 درصد اراضی فرودگاهی کشور را شامل نزدیک به 34 هزار هکتار بدون صرف هزینه، جانمایی کنیم.حسین رفیعی ادامه داد: از سال 96 نیز دریافت سند و مستندسازی اراضی را شروع کردیم و همه مراحل قانونی را پشت سرگذاشتیم. تاکنون توانسته ایم برای 12 هزار هکتار زمین به تعداد 200 فقره سند تک برگ دریافت کنیم.‌رفیعی می‌افزاید: در جانمایی و دریافت اسناد اراضی با مشکلات زیادی روبه‌رو بودیم ولی با پیگیری‌های مستمر و بی وقفه و همدلی مدیران شرکت با وجود کمبود نیروی انسانی توانستیم به اذعان رئیس و معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیشتاز در مستندسازی اراضی با فاصله زیاد از دستگاه‌های دیگر شویم.

در برابر افزایش قیمت مسکن مهر مقاومت کرده‌ایم

دراین هفته قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با بیان اینکه 100 هزار واحد فاقد متقاضی در مساکن مهر سراسر کشور وجود دارد که گرانی‌های اخیر باعث شده مردم از خرید این واحدها استقبال کنند،‌ گفت: فعلا در برابر افزایش قیمت نهایی مسکن مهر برای تحویل به متقاضیان مقاومت کرده‌ایم.احمد اصغری مهرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره آخرین وضعیت پروژه مسکن مهر و اعتبارات مورد نیاز برای اتمام آن، اظهار داشت: در کارگروه مسکن که با پیشنهاد وزیر و دستور معاون اول رییس جمهوری تشکیل شده اعتباراتی که برای تکمیل مسکن مهر پیش بینی شده 11 هزار و 500 میلیارد تومان است و قرار بر این شده که این اعتبارات برای تاسیسات زیر بنایی آب ،‌برق و ..هزینه شود.وی با بیان اینکه این اعتبارات در سه مرحله تامین می‌شود‌، گفت: مقرر شده در مرحله اول 107 هزار واحد با ارایه اعتبارات هزار و 400 میلیارد تومانی تحویل داده شود که دریافت این رقم را از سازمان برنامه پیگیری می‌کنیم و در این راستا هفته آینده جلسه‌ای با آقای نوبخت برگزار خواهد شد.قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اگر 1400 میلیارد تومان تامین شود امسال به 107 هزار مسکن مهر تحویل خواهد شد. البته ستاد اقتصاد مقاومتی تحویل 150 هزار واحد را تکلیف کرده که ما هم کار ساخت این تعداد واحد را به اتمام رسانده‌ایم و باید اعتبارات مورد نیاز به دستگاه‌های ذی‌ربط پرداخت شود تا از آن محل زیر ساخت‌ها را به اتمام برسانیم.اصغری مهرآبادی با بیان اینکه در حال حاضر220 هزار واحد مسکن مهر باقی مانده است،‌ اظهار داشت: از این تعداد مسکن مهر باقیمانده 100 هزار واحد فاقد متقاضی است که برای استفاده از آنها از دولت مجوزهایی را دریافت کرده‌ایم.

سقف وام مسکن جوانان افزایش یافت

درهفته ای که گذشت مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن از افزایش سقف تسهیلات پرداختی از محل حساب‌های پس ‌انداز مسکن جوانان افتتاحی سال ۱۳۹۷ خبر داد.به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، محمد حسن مرادی، مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن اعلام کرد: سقف تسهیلات اعطایی و مبالغ واریزی برای حساب‌های پس‌انداز جوانان افتتاحی سال ۱۳۹۷ در مناطق مختلف جغرافیایی افزایش یافت.بر این اساس، سقف تسهیلات متعلقه در پایان سال پنجم برای حساب‌های افتتاحی طی سال‌ جاری در شهر تهران، شهرهای بزرگ و سایر شهرها به ترتیب ۹۱، ۷۶ و ۶۱ میلیون تومان و در پایان سال پانزدهم به ترتیب ۲۱۳، ۱۷۷ و ۱۴۲ میلیون تومان خواهد بود.به گفته وی، حداکثر تسهیلات اعطایی بر اساس تقسیم بندی جغرافیای در شهر تهران، شهرهای بزرگ و سایر شهرها توسط بانک مرکزی تعیین خواهد شد و حداکثر تسهیلات اعطایی با توجه به تقسیم بندی جغرافیایی (شهر تهران، شهرهای بزرگ و سایر شهرها ) برای حساب های افتتاحی طی سال ۱۳۹۷ به ترتیب در پایان سال پانزدهم بالغ بر ۲۱۳، ۱۷۷ و ۱۴۲ میلیون تومان در پایان سال ششم به ترتیب بالغ بر ۱۰۰، ۸۳ و ۶۶ میلیون تومان در پایان سال پنجم به ترتیب بالغ بر ۹۱، ۷۶ و ۶۱ میلیون تومان تعیین شده است.مرادی اظهار داشت: چنانچه دارنده حسابی بخواهد در پایان سال پنجم تا پانزدهم از سقف تسهیلات فوق الذکر استفاده کند باید سپرده گذاری خود را با مبالغی بیشتر آغاز کند.برای افتتاح کنندگان حساب در سال ۱۳۹۷ ، ضرایب لازم برای استفاده از سقف تسهیلات در پایان سال پنجم ۷.۱۷ برابر حداقل واریزی ماهیانه در شهر تهران، ۵.۹۸ برابر حداقل واریزی ماهیانه در شهرهای بزرگ و ۴.۸ برابر حداقل واریزی ماهیانه برای سایر شهرها است.مرادی در اینباره افزود: یکی از مزایای حساب پس انداز مسکن جوانان برنامه ای بودن حساب است که این امکان را به سپرده گذار می دهد که بتواند واریزی های خود را طی ۵ تا ۱۵ سال به صورت ماهیانه یا سالیانه و یا یکجا در زمان افتتاح حساب واریز کند.از دیگر مزایای این حساب، استفاده از تسهیلات جوانان برای خرید یا احداث و تکمیل یک واحد مسکونی، جعاله و توام با حساب صندوق پس انداز مسکن یکم، اوراق گواهی حق تقدم به صورت انفرادی و زوجین است.وی همچنین تاکید کرد: هر کدام از سپرده گذارانی که در سال‌ جاری و قبل از صدور این بخشنامه اقدام به افتتاح حساب کرده‌اند باید برای اطلاع از کسری حساب و تکمیل موجودی به شعبه افتتاح کننده حساب مراجعه کنند.

توضیح سازمان هواپیمایی درباره ورود هواپیمای آمریکایی به مهرآباد

دراین هفته مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به فرود یک هواپیما با رجیستر آمریکایی در فرودگاه مهرآباد تهران گفت: این هواپیما یک جت اختصاصی است که در اجاره تجار هندی قرار دارد و مانند بسیاری دیگر از جت‌های تجاری در فرودگاه مهرآباد تهران فرود آمده است.به گزارش ایلنا، رضا جعفرزاده، مدیر روابط عمومی و سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در ارتباط با خبر برخی رسانه‌ها مبنی بر ورود هواپیمای آمریکایی به فرودگاه مهرآباد تهران گفت: هواپیمای مذکور یک جت شخصی تجاری است که در اجاره گروهی از بازرگانان هندی قرار دارد.وی در توضیح علت فرود این هواپیما در فرودگاه مهرآباد نیز گفت: فرودگاه مهرآباد تهران یک فرودگاه بین‌المللی است که‌از تمام زیرساخت‌های لازم برای پذیرش‌پروازهای بین‌المللی برخوردار است.جعفرزاده ادامه داد: با راه‌اندازی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی‌(ره) پروازهای خارجی (برنامه‌ای) به این فرودگاه منتقل شد. اما فرودگاه مهرآباد همواره به پروازهای تجاری و اختصاصی خدمات ارائه می‌کند.هواپیمای مذکور که برخی از رسانه‌ها به آن پرداخته‌اند نیز از این قائده مستثنی نیست.

مالیات بر عایدی زمین وضع می‌شود

درهفته ای که گذشت وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه به دنبال وضع مالیات عایدی بر زمین هستیم گفت: سازندگانی که بر اساس الگوی مصرف مسکن تولید کنند در اولویت ارائه تسهیلات قرار می‌گیرند.به گزارش خبرنگار ایلنا، عباس آخوندی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با توجه به التهابات اخیر بازار مسکن تصمیم گرفتیم با نگاه درون بخشی پیشنهاداتی را برای کاهش مشکلات بازار تهیه و به مجلس ارائه کنیم، اظهار داشت: سیاست ما برای تهیه پیشنهادات راهبردی رفع التهابات بازار مسکن این بوده که بدون شتابزدگی و استفاده از نظرات فعالان کارشناسان، نمایندگان مجلس درباره پیشنهادات رایزنی و تصمیم‌گیری کنیم.وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه محور اصلی این پیشنهادات تهیه بسته فوری پیشنهادات مالیاتی در بازار مسکن است، گفت: معتقدیم مالیات می‌تواند در کوتاه‌مدت به کمک بازار مسکن بیاید.وی با اشاره به ایجاد بازارگاه‌های الکترونیکی برای خرید و فروش مسکن گفت: ۳۴۰ هزار نفر در صندوق توسعه یکم حساب زنده دارند که به زودی وارد بازار می‌شود و متقاضی واقعی هستند، بنابراین به دنبال ایجاد بازارگاه الکترونیکی هستیم که قیمت‌های واقعی بر این بازارگاه اعلام و خرید و فروش از طریق آن به کنترل قیمت‌ها کمک کند.آخوندی با اشاره به وضع مالیات بر عایدی زمین گفت: زمین می‌تواند نقش سوداگری بر روی ملک داشته باشد بنابراین به دنبال این هستیم که مالیات بر بخش عایدی بر زمین وضع شود و معتقدیم اخذ مالیات باید در اختیار شهرداری‌ها قرار بگیرد؛ چراکه اطلاعات دقیق‌تری از کسانی که مشمول مالیات می‌شوند، دارند.آخوندی با تاکید بر اینکه عرضه به سمت الگوی مصرف پیش برود افزود: مازاد عرضه مسکن عمدتا در بخش خانه‌های لوکس است و در این بخش واحدهای مسکونی فاقد متقاقضی بودند بنابراین سیاست‌های بانک مسکن این است که تسهیلات به سازندگاین ارائه شود که به سمت الگوی مصرف و برآورده‌‌سازی نیازهای واقعی اقدام کنند.وی با بیان اینکه عرضه مسکن در بازارآفرینی شهری را افزایش می‌دهیم گفت: بانک مسکن در حال حاضر یک بانک تخصصی است اما معتقدیم باید بانک توسعه‌ای باشد که بتواند در شرایط رکود و تورم نقش تعادل کننده در بازار مسکن داشته باشد.

منابع طرح جامع بازآفرینی شهری پرداخت نشد

دراین هفته یک مقام بانکی گفت:اگر منابع طرح جامع بازآفرینی شهری ازسوی دولت دراختیار این بانک قرار گیرد،علاوه برتخصیص منابع جدید از محل بانک، به انبوه‌ساز تسهیلات نوسازی با سود تک‌رقمی پرداخت می‌شود.ابوالقاسم رحیمی انارکی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص ورود بانک عامل بخش مسکن به حوزه نوسازی بافت فرسوده اظهار کرد: منتظریم تا منابع دولت برای طرح جامع بازآفرینی شهری تخصیص پیدا کند تا به صورت گسترده وارد نوسازی بافت فرسوده شویم، ولی اگر این منابع در اختیار بانک قرار نگیرد، اگرچه موضوع نوسازی بافت‌های فرسوده جزو سیاست‌های ماست، ولی نمی‌توانیم به صورت گسترده وارد این موضوع شویم.وی افزود: طی سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ بانک عامل بخش مسکن با منابع داخلی بانک در بخش نوسازی بافت فرسوده ورود پیدا کرد و برای احداث ۴۵ هزار واحد مسکونی، تأمین مالی این بخش را بر عهده گرفت؛ ضمن اینکه این روند را در حال حاضر نیز ادامه می‌دهیم و از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم با مزیت ویژه نرخ سود ۶ درصد، برای خرید مسکن در بافت فرسوده تسهیلات می‌دهیم.به گفته مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن، قرار نیست نوسازی بافت فرسوده از محل منابع صندوق مسکن یکم باشد، ولی این صندوق ابزار مناسبی برای کسانی است که قصد خرید واحد در این بافت را دارند تا از سوی سرمایه‌گذاران مورد نوسازی قرار گیرد.وی خاطرنشان کرد: این بانک بدون سپرده نیز تسهیلات نوسازی بافت فرسوده را پرداخت می‌کند که محدودیتی از نظر تعداد ندارد، ولی نرخ سود آن ۱۸ درصد است.رحیمی انارکی با تأکید بر اینکه منابع طرح جامع بازآفرینی شهری که از سوی معاونت اقتصادی ریاست جمهوری اجرا می‌شود، هنوز به بانک عامل بخش مسکن تخصیص داده نشده است، ادامه داد: ما منتظر انجام این کار هستیم تا بانک نیز معادل منابع دولت از محل منابع داخلی خود، به آن اضافه کند و متناسب با منابع مالی جدید، به فعالیت خود در حوزه نوسازی بافت فرسوده ادامه دهد.این مقام مسئول در شبکه بانکی یادآور شد: تسهیلاتی که از محل این منابع اعطا می‌شود، با نرخ سود تک‌رقمی خواهد بود.

ابزار شناسایی خانه‌های خالی را برای دریافت مالیات نداریم

درهفته ای که گذشت معاون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهر سازی گفت: ابزار شناسایی خانه های خالی برای دریافت مالیات از این واحدها را نداریم.به گزارش خبرگزاری مهر، علی قائدی در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: دولت سیاست دستوری برای کنترل اجاره بهای مسکن ندارد بلکه باید عرضه را برای حل این مسئله تقویت کند.وی افزود: اگر دولت به بحث اجاره بهای مسکن وارد شود ممکن است در کوتاه مدت اثر خوبی داشته باشد، اما کنترل قیمت در مدت طولانی مشکل ایجاد می‌کند.قائدی با بیان اینکه رشد مالیات اجاره بها ۱۲.۵ درصد است گفت: قانون مالیات بر اجاره واحدهای بیش از ۱۵۰مترهیچ تاثیری بر میزان اجاره بها نداشته است.معاون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهر سازی افزود: ابزار شناسایی خانه‌های خالی را برای دریافت مالیات از آن‌ها نداریم.وی با بیان اینکه ابزار مالیات در بخش اجاره مسکن ناکارآمد است، ادامه داد: با ایجاد سامانه‌های الکترونیکی باید نقش بنگاه‌های معاملاتی و اشخاص در قیمت‌های مسکن و اجاره بها کم شود.معاون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهر سازی گفت: سیاست وزارت راه و شهرسازی برای کنترل اجاره بهای مسکن، تقویت عرضه و ایجاد رقابت کامل با گسترش سامانه‌های الکترونیکی است.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar