۰۹:۱۹ - ۲۳ تير ۱۳۹۷ - 14 July 2018
کد خبر: ۵۰۱۲۲
شیبانی‌اصل درگفت‌وگو با «صما» خبرداد:
مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی با تکذیب ضبط پروانه اشتغال هیئت مدیره‏‌ها در دوره جدید اعلام کرد: تودیع پروانه اشتغال اعضای هیئت مدیره دوره هشتم سازمان های نظام مهندسی صحت ندارد.
تودیع پروانه هیئت‌مدیره دوره هشتم صحت ندارد/ گردش مالی فراوان، نفس نظام مهندسی را حبس کرده استمنوچهر شیبانی اصل در گفت‌وگو با «صما» با اعلام این خبر افزود: چنین موضوعی در نظام نامه انتخاباتی ذکر نشده و برای منتخبان هیئت مدیره دوره جدید سازمان های نظام مهندسی، تودیع پروانه منظور نشده است. بنابراین با توجه به اینکه در برخی از استان ها فرصت ثبت نام کاندیداها تمدید شده است، مهندسانی که تمایل دارند، می توانند در فرصت باقی مانده در انتخابات شرکت کنند.

مهندسان به صرف اخبار غلط تصمیم‌گیری نکنند

وی با اشاره به برداشت های اشتباه از این موضوع ادامه داد: متاسفانه این برداشت های اشتباه به دنبال برخی سخن پراکنی هایی است که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به غلط صورت می گیرد. درواقع این اطلاعاتی که توسط برخی افراد با عنوان گروه و کانال و کمپین در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی پخش می شود، غالبا دروغ است و اطلاعاتی که می دهند غالبا غلط و ناقص است.

شیبانی اصل تاکید کرد: بنابراین از همکاران خود در سازمان های نظام مهندسی و مهندسان به جد درخواست می کنم تا در هر موردی که خبری را می شنوند یا ملاحظه می کنند، ابتدا از صحت آن از مسیرها و مراجع موثق اطمینان حاصل کنند و بعد آن را بپذیرند و به صرف یک خبر نادرست تصمیم گیری نکنند.

ما نمی‌توانیم یک جزیره جدا در مهندسی دنیا باشیم

وی در ادامه همچنین با اشاره به سخنان لاریجانی و آخوندی در اجلاس بیست و یکم هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی، گفت: همه صحبت هایی که شد، در راستای توجه به اعتلای مهندسی و ضرورت ارتقای جایگاه خدمات مهندسی ساختمان بود.

این مسئول با بیان اینکه در باب نحوه انجام خدمات مهندسی، تفاوت نظرهایی وجود دارد گفت: شخصا این موضوعات را در این می بینم که باید مراجعه کنیم به اینکه خدمات مهندسی ساختمان در دنیا به چه نحو انجام می شود. ما نمی توانیم یک جزیره جدا باشیم و به دور از قافله مهندسان ساختمان دنیا حرکت کنیم.

شیبانی اصل ادامه داد: ما باید خودمان را از نظر ساختار ارائه خدمات مهندسی، با نرم های جهانی و استانداردها و روش های جهانی مطابق کنیم که بتوانیم در عرصه بین المللی خدمات ارائه دهیم و این خدمات، با مفاهیم پذیرفته شده مهندسی ساختمان در دنیا منطبق باشد.

وی تاکید با لزوم پرهیز از ابداعات و اختراعات جدید بیان کرد: اینکه به طور مثال در یک ساختمانی 70 نفر به عنوان ناظر انتخاب می شوند و یا برای انجام خدمات مهندسی، در یک ساختمان بیش از 23 شخص حقیقی یا حقوقی مهندسی به کار گرفته می شوند، این موارد نه از نظر منطقی و نه از حضور حرفه ای در مهندسی ساختمان و نه از نظر معیارهای جهانی ساختمان مقبول نیست.

منتقدان وزیرراه مطالعات خود را افزایش دهند

شیبانی اصل با بیان اینکه همه قبول دارند که این روش ها منطقی و مناسب نیست، یادآور شد: صرفا در نوع بازمهندسی و در نوع تغییرات و تحولات لازم در حرفه، اختلاف نظر وجود دارد و بر اساس مطالعات، تحقیقات و تجربیاتی که دارم، شخصا معتقدم که نظریات دکتر آخوندی در این موضوع، با اصول پذیرفته شده جهانی و حرفه ای منطبق است و از منتقدان نظریات وزیر راه خواهش می کنم که مطالعات خود را در زمینه ارائه خدمات مهندسی، جایگاه مهندسی ساختمان و کلیات حرفه ای در دنیا افزایش دهند و روش های جهانی را مطالعه کنند.

وی افزود: در این صورت طبیعتا آنها هم به این موازین و نکاتی که دکتر آخوندی روی آنها تاکید می کنند، خواهند رسید.

هیئت مدیره‌ها تعصب را کنار بگذارند

مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای در همین حال درباره وضعیت امروز سازمان های نظام مهندسی گفت: به طور قطع این سازمان ها از آن جایگاهی که به عنوان نهاد حرفه ای باید باشند، فاصله گرفته اند و بیشتر به یک نهاد بروکراتیک اداری و مالی تبدیل شده اند که گردش مالی فراوان اصلا نفس این سازمان ها را از پرداختن به وظایف اصلی و حرفه ای آنها محبوس می کند.

وی با بیان اینکه بسیاری از اعضای هیئت مدیره و همینطور اعضای سازمان های نظام مهندسی ساختمان که منصفانه فکر می کنند، به این موضوع اذعان و بر آن تاکید دارند، افزود: در مسایل نظام مهندسی ساختمان و سازمان نظام مهندسی باید نگاه یکسویه و تعصب را کنار بگذاریم و افراد نباید تصور کنند که چون عضو هیئت مدیره هستند، باید چشم بسته از وضعیت موجود دفاع کنند.

شیبانی اصل با تاکید بر ضرورت آسیب شناسی جامع و علمی روی فعالیت های سازمان نظام مهندسی گفت: عملکرد سازمان نظام مهندسی را نه کاملا مثبت و نه کاملا منفی، بلکه به صورت خاکستری می بینیم که در این حالت می توان نقاط قوت را افزایش داد و تقویت کرد و نقاط ضعف را برطرف کرد.

او خاطرنشان ساخت: اگر قرار باشد به صورت متعصبانه و چشم بسته بگوییم که سازمان های نظام مهندسی هیچ ایرادی ندارند و وضعیت آنها بسیار مطلوب است، طبعا این گزاره نادرست است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
0
0
سلام
من خودم 3 سال مدیر مالی یکی از نظام مهندسی های دراستان بودم متاسفانه فساد دراین مجموع بیداد میکند
1- دریافتی اعضا هیات مدیره بیش از 10میلیون تومان است
2- بازرسین سازمان نوچه وجیره خوار هیات مدیره هستند
3- نظام ارجاع با تبعیض بوده واعضا هیات مدیره نقشه ها با متراژبالای وپروژه های بزرگ را میگیرند
مانند مسکن مهر دراستان وپروژه های تربیت بدنی برای یکی از هیات میره بود
4ریخت پاش درروز مهندسی اگر شما بعنوان مدیر مالی با پرداخت هزینه مخالفت نمایید دراسرع وقت از کار برکنار میشود درسال 91 برای روز مهندسی 500 میلیون توامن هزینه شده بود دراستان ...
وزیر محترم شجاع مایه خوشحالی است که جلوی رانت را گرفته اید
سرداري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
0
0
در جهان بقال ها و سبزي فروش ها سازنده نيستند .
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar