۱۰:۰۳ - ۲۳ تير ۱۳۹۷ - 14 July 2018
کد خبر: ۵۰۱۲۴
«صما» گزارش می‌دهد:
صما - بر اساس آمارهای اتخاذشده از مرکز آمار ایران طی دو دهه اخیر، گرچه نرخ تورم در کشور بین ارقام ۱۰٫۸ تا حداکثر ۴۹٫۴ درصد متغیر بوده، اما در برخی کالاهای سرمایه‌ای نظیر طلا، سکه و مسکن، شاهد رشد چند صددرصدی نرخ‌ها بوده‌ایم.
قیمت مسکن در 27 سال گذشته چقدر رشد داشته‌است +جدول

به گزارش «صما» در این میان مسکن، به‌عنوان بزرگ‌ترین خرید سبد کالای خانوار، طی 27 سال گذشته، یعنی از سال ۷۰ تا 97، شاهد رشد قابل‌توجه قیمتی بوده است. به‌طور مثال، قیمت هر متر مسکن در منطقه ۱ تهران نزدیک به ۱۴۰ درصد رشد داشته است.

نمودار زیر نشان می‌دهد طی 27 سال گذشته، قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران چند درصد رشد داشته است.

قیمت مسکن در 27 سال گذشته چقدر رشد داشته‌است +جدول

همزمان با رشد قیمت مسکن در تهران، دیگر شهرهای ایران نیز شاهد افزایش قیمت مسکن بوده است. در این میان بانک مرکزی رشد قیمت مسکن را طی شش سال گذشته بی‌سابقه و یک رکورد تازه توصیف می‌کند. این در حالی است که دو نهاد دولتی متولی اعلام آمارهای رسمی دو رقم متفاوت برای نرخ تورم مسکن در اردیبهشت امسال اعلام کرده و بانک مرکزی نرخ تورم بخش مسکن را 8.1 درصد برآورد می‌کند درحالی‌که وزارت راه و شهرسازی رقم ۱۲ درصد را تخمین زده است.

همچنین گزارش میدانی رسانه‌های داخلی از بازار مسکن از افزایش بی‌سابقه قیمت به نسبت یک ماه قبل حکایت دارد. بر اساس این گزارش‌ها قیمت هر یک مترمربع مسکن در برخی از مناطق تهران از 20 تا 70 درصد افزایش‌یافته است.

این آمارها در حالی بیان می‌شود که نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران هم افزایش بی‌سابقه قیمت را تائید کرده و در این خصوص گفته است: رشد قیمت مسکن در اردیبهشت و ماه های بعدی به ۶۰ درصد رسیده است. وی این وضعیت را «موقت» توصیف و اظهار امیدواری کرده است: در پایان 6 ماهه نخست سال قیمت‌ مسکن تعدیل شود و به رشد ۳۰ درصدی عقب‌نشینی کند.

بر پایه گزارش بانک مرکزی میانگین رشد قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران در اردیبهشت امسال به نسبت یک ماه قبل ۳۵ درصد بوده است. این شاخص برای برخی از مناطق تا ۷۰ درصد نیز پیش رفته است. البته در خرداد و تیر نیز شاهد این اتفاق هستیم.

در این میان محمدرضا رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز رشد بی‌سابقه قیمت مسکن در فصل های جابه‌جایی مستأجران (مرداد و شهریور) را تائید کرده و گفته است: بازار آشفته مصالح ساختمانی و تحریک تقاضا به‌منظور رشد اقتصادی بخش مسکن یکی از ابزارهای دولت حسن روحانی برای آنچه «رونق بخشی» به اقتصاد اعلام شد، است. در همین راستا طی یک سال گذشته سقف تسهیلات خرید مسکن چندین بار افزایش‌یافته و نرخ سود وام بانکی نیز کاهش داده‌شده است. این ابراز اما نقشی در افزایش قدرت خرید متقاضیان واقعی مسکن نداشته است. بااین‌حال میزان تقاضا برای مسکن بیشتر شده و به‌تبع آن قیمت‌ نیز رشد کرده است. در این ‌بین به‌طور مکرر رئیس کمیسیون عمران مجلس «آشفتگی بازار مصالح ساختمانی» را یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت دانسته و گفته است: «تولیدکنندگان مصالح ساختمانی به بهانه افزایش نرخ ارز قیمت تمام‌شده محصولات را افزایش دادند».

به گفته رضایی این افزایش قیمت غیرواقعی است، چرا که حدود ۹۰ درصد مصالح ساختمانی ایران تولید داخلی است و قیمت تمام‌شده آن ارتباطی با افزایش نرخ ارز ندارد. بااین‌حال قیمت مصالح ساختمانی طی یک ماه گذشته حداقل ۳۰ درصد افزایش‌یافته است. رشد قیمتی میلگرد و سیمان تا سه برابر قیمت پیشین گزارش‌شده است.

رشد قیمت‌ها اما خریدوفروش مسکن را متوقف نکرده است. این در حالی است وزارت راه و شهرسازی از افزایش ۳۳ درصدی معاملات مسکن در اردیبهشت امسال در مقایسه با یک ماه قبل خبر داده است. و به نظر می رسد این افزایش در ماه خرداد و تیر ماه نیز به همین روال بوده است.

قیمت مسکن در 27 سال گذشته چقدر رشد داشته‌است +جدول

این در حالی است که تسهیلات خرید مسکن به دلیل افزایش قیمت دیگر حتی توان پوشش ۳۰ درصد قیمت تمام‌شده یک واحد مسکونی را هم ندارد؛ اما آن‌گونه که رضایی گفته: خریداران مسکن همان حاضران در بازار ارز و دلار در ماه گذشته هستند.

در این میان دولت از روزهای پایانی سال گذشته پس از عبور دلار از نرخ برابری 8 هزار تومان، سیاست‌های کنترلی بر بازار ارز را افزایش داد، خریدوفروش دلار را محدود کرد و نرخ رسمی دلار را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد.

ابزارهای پلیسی در بازار ارز و محدودیت عرضه دلار موجب بازگشت سپرده‌های سرگردانی که جذب این بازار شده بود، به بازار مسکن شده است.

در شرایطی که بازگشت احتمالی تحریم‌های گسترده علیه ایران تمامی بازارها را تحت تأثیر قرار داده، مسکن و طلا همچنان به‌عنوان دو بازار «امن» برای حفظ ارزش سرمایه انتخاب‌شده‌اند.

آمارهای اجاره چه می‌گویند؟

بر اساس آمارهای بانک مرکزی در مهرماه سال ۱۳۹۶ شاخص کرايه مسکن اجاري در شهر تهران و در کل مناطق شهري نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب 4/8 و 5/7 درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین بررسی تحولات بازار اجاره‌بهای مسکن در اسفندماه سال 1396 مؤید تغيير متناسب اجاره‌بها با نرخ تورم در اين دوره است، به‌طوری‌که شاخص کرايه مسکن اجاری در شهر تهران و درکل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب 10.5 و 9.4 درصد رشد نشان می‌دهد.

در اولین ماه سال جاری نیز شاخص کرايه مسکن اجاري در شهر تهران و در کل مناطق شهري نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب 10.4 و 9.3 درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین در اردیبهشت‌ماه سال 1397 نیز شاخص کرايه مسکن اجاري در شهر تهران و در کل مناطق شهري نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب 0/11 و 6/9 درصد رشد نشان می‌دهد.

همچنین با توجه به بررسی‌های غیررسمی بازار اجاره در خردادماه سال جاری این شاخص‌ها با رشد یک‌درصدی روبرو بوده و شاخص کرايه مسکن اجاري در شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب 12 درصد رشد را نشان می‌دهد.

قیمت مسکن در 27 سال گذشته چقدر رشد داشته‌است +جدول

انتهای پیام /

کدخبر:0227

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar