۱۱:۰۹ - ۲۵ تير ۱۳۹۷ - 16 July 2018
کد خبر: ۵۰۱۶۰
«صما» بررسی می‌کند:
صما- مشارکت بالای رای‌دهندگان در فرایند انتخابات را عموما به‌عنوان شاخصی مثبت و به مفهوم مشروعیت آن انتخابات نزد جامعه رای‌دهندگان می‌دانند.
دلایل صعود و نزول مشارکت مهندسان در انتخابات نظام‌مهندسی +جدول

به گزارش «صما» جامعه مهندسی ساختمان کشور نیز با نزدیک به نیم میلیون عضو از این موضوع مستثنی نیست و انتخابات هیات‌مدیره‌های استانی عیار مناسبی برای سنجش میزان مشروعیت این سازمان و مدیران منتخب نزد جامعه مهندسی کشور به‌حساب می‌آید.

تجربه برگزاری چند انتخاب اخیر به‌ویژه انتخابات دوره هفتم نشان می‌دهد که میزان مشارکت در انتخابات در استان‌های مختلف متفاوت است و مثلا بیشترین مشارکت مربوط به استان ایلام با حدود 78 درصد و کمترین مشارکت نیز در استان تهران با حدود 10 درصد به ثبت رسیده است و میانگین مشارکت کشوری نیز حدود 35 درصد در دوره هفتم گزارش شده است که در جدول زیر به تفکیک قابل رصد است:

دلایل صعود و نزول مشارکت مهندسان در انتخابات نظام‌مهندسی +جدول

اما به‌واقع دلایل این مشارکت پایین در رای دهی جهت انتخاب مدیران سازمان چیست؟

به گزارش «صما» به‌عنوان‌مثال در استان تهران که در دوره گذشته حدود 90 هزار نفر واجد شرایط رای دهی بوده‌اند تنها حدود 10 درصد در انتخابات شرکت کردند و حتی با کمتر از 1000 رای هم امکان عضویت در هیات‌مدیره تهران فراهم شد. از دلایل مشارکت پایین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بی‌انگیزگی: از جمعیت بیش از 120هزارنفری سازمان نظام‌مهندسی استان تهران تنها نیمی از آنها دارای پروانه اشتغال به حرفه هستند و مابقی تنها عضو سازمان هستند برخی گمان می‌کنند که این اعضا تمایل چندانی به مشارکت در انتخابات ندارند چرا که خود را ذی‌نفع خدمات سازمان نمی‌دانند هرچند که عده‌ای نیز نظری متضاد دارند و اشاره می‌کنند که اتفاقا این طیف از اعضا جامعه مناسبی برای اخذ رای به شمار می‌روند و به‌راحتی می‌توان آرای آنها را کسب کرد. درمجموع می‌توان گفت که هیچ‌کدام از این دو طیف انگیزه لازم برای حضور حداکثری در انتخابات را ندارند.

عملکرد سازمان در خدمات‌دهی: غالب مهندسان گمان می‌کنند که سازمان خدمات لازم را به آنها ارائه نمی‌کند و به‌نوعی سازمان را خانه صنفی و حرفه‌ای خود نمی‌دانند تا خود را ملزم به همراهی و همکاری و مشارکت در برنامه‌های آن بدانند.

عدم شفافیت: برگزاری مجامع، نحوه ارجاع کار، تصویب تراز و بودجه، حساب‌های مالی سازمان، چگونگی فعالیت دفاتر نمایندگی، چگونگی استخدام افراد و ... از جمله مواردی است که کمتر به شکلی شفاف اعضا در جریان آنها قرار می‌گیرند و همین عدم شفافیت بر مشارکت حداقلی اعضا در برنامه‌های سازمان تأثیرگذار است.

سبد کاندیداها: تنگ شدن دایره نامزدی افراد در انتخابات نیز در این مسیر بی تاثیر نیست چرا که صرف وجود کاندیداهای بیشتر می‌تواند دامنه مشارکت را نیز افزایش دهد هرچند تعداد زیاد کاندیدا نیز لزوما به مشارکت بیشتر منجر نخواهد شد اما می‌تواند سلایق متنوع رای‌دهندگان را بیشتر پوشش دهد.

احساس عدم امید به تغییر رویکردها: احساس ناامیدی از عدم‌تغییر در عملکرد و رویکرد سازمان‌ها در دوره‌های مختلف باعث شده است که اعضا گمان کنند که ایجاد تغییرات مثبت در سازمان چندان امکان‌پذیر نیست و خود را ملزم به حضور جدی در انتخابات نمی‌دانند و همین مشارکت پایین عامل مهمی در انتخاب افرادی است که با ترفندهای مختلف قادر به جمع‌آوری و کسب آرای حداقلی و حضور در هیات‌مدیره می‌شوند و همین سیکل معیوب باعث عدم‌تغییرات مثبت در سازمان شده که خود را بازتولید می‌کند.

عدم برنامه محوری کاندیداها: شعار محوری باعث شده است که کاندیداها بدون هیچ برنامه مشخصی و صرفا به قصد کسب آرایی که تعداد آن هم لزوما خیلی زیاد نیست پا به عرصه انتخابات بگذارند و چون هیچ برنامه مدونی ندارند پس از ورود به هیات‌مدیره دچار روزمرگی شده و چون از قبل برنامه‌ای را اعلام نکرده‌اند پس رای‌دهندگان نیز نمی‌توانند مطالبه‌ای را از آنها داشته باشند.

با توجه به مطالب فوق به نظر می‌رسد که حضور و مشارکت اعضا در انتخابات مقدم بر تشکیل هیات‌مدیره قوی برای سازمان است چرا که با مشارکت حداکثری اعضا هم تلاش برخی افراد و گروه‌ها برای برنامه‌ریزی به‌منظور ورود به سازمان با حداقل رای و شیوه‌های به‌اصطلاح اتوبوسی با شکست مواجه می‌شود و هم اینکه پس از انتخاب هیات‌مدیره می‌توانند با مشارکت فعال در مجامع ضمن مطالبه گری از منتخبان خود در قبال برنامه‌های سازمان نیز پرسشگری کنند.

از سوی دیگر مشارکت بالای اعضا در انتخابات خود به‌عنوان پشتوانه‌ای محکم باعث می‌شود که اقتدار سازمان افزایش‌یافته و هیات‌مدیره‌ها نیز به‌عنوان نماینده اکثریت اعضا بتوانند بهتر و بیشتر از حقوق آنها در تعامل و تقابل با سایر ارگان‌های ذی‌ربط در صنعت ساختمان دفاع کنند.

از این رو انتخابات دوره هشتم سازمان نظام‌مهندسی ساختمان می‌تواند نقطه عطفی برای افزایش مشارکت اعضا بوده و بر مشروعیت و مقبولیت سازمان در نزد افکار عمومی بیفزاید و کاندیداها هم سعی کنند به‌جای ارائه شخص خود به جامعه رای‌دهندگان، برنامه‌های خود را جهت کسب رای و اعتلای سازمان به مهندسان عرضه کنند.


r_sar مطالب مرتبط r_sar
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
0
0
مگر با ابلاغ بخشنامه و آيين هاي مكرر اخير؛ ديگر اختيار و رمقي هم براي منتخبين هيات مديره سازمانها باقي مانده ! كه بدنبال نقطه عطفي جهت شركت اعضا و ارايه برنامه ها از سوي كانديداها و اعتلاي سازمان باشيم!
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar