۱۴:۲۷ - ۳۱ تير ۱۳۹۷ - 22 July 2018
کد خبر: ۵۰۲۲۱
«صما»گزارش می‌دهد:
شنیده ها حاکی از آن است که بالغ بر180 شرکت مهندسی مشاور با مراجعه به سازمان برنامه و بودجه درخواست ابطال پروانه رتبه بندی خود را مطالبه کرده اند، چرا که با توجه به رکود حاکم درساختمان، اساسا ادامه فعالیت برای این شرکت‌ها غیرممکن شده است.

ابطال رتبه‌بندی180 شرکت مهندسی مشاور به دلیل رکود ساخت وساز/ بیکاری، بزرگترین چالش مهندسانبه گزارش خبرنگار «صما» گزارش‌های دریافتی حاکی از آن است که نوسانات نرخ ارز و طلا طی ماه های اخیر سبب خروج بی‌سابقه‌ای انبو‌ه‌سازان و سازندگان از بازار ساخت وساز شده است.

شنیده‌ها حاکی از آن است که به دلیل افزایش بی‌سابقه قیمت مصالح ساختمانی و نیز امتناع تولیدکنندگان از تامین مصالح مورد نیاز سازندگان به دلیل نوسانات لحظه ای بازار، رغبتی برای ساخت وساز وجود ندارد.

جمعی از مهندسان درگفت وگو با «صما» تاکیدکردند که کاهش ساخت وساز در شهر تهران افزایش بی‌سابقه ای یافته است و در نتیجه این امر مشاغل وابسته به صنعت ساختمان نظیر مهندسی، دچار تهدید شده‌است.

بررسی‌های میدانی خبرنگار «صما» نشان می‌دهد که در حال حاضر تهدید شغلی، مهترین مشکل جامعه مهندسی است به‌طوری که برخی از مهندسان مدعی هستند که در هیچ مقطعی زمانی آنها تا این حد در تنگنا قرار نگرفته‌اند به طوری که حتی برخی از مهندسان مدعی هستند که تشکیل پروانه ساختمانی در دفاترالکترونیک نزدیک به صفر رسیده است.

یکی از اعضای جامعه مهندسی درگفت وگو با «صما» تاکید کرده‌است که دو روز پیش مالک یکی از واحدها پس از انجام عملیات بتن‌ریزی اقدام به تعطیلی پروژه کرده‌است و دلیل آن را عدم توجیه اقتصادی عنوان کرده‌است.

اما یک منبع آگاه درگفت‌وگو با خبرنگار «صما» تاکید کرده‌است که رکود عمیق در صنعت ساختمان باعث شده است که برخی از شرکت‌های مهندسی مشاور که تعداد آنها در حدود 180 شرکت بوده و رتبه خود را از سامان برنامه بودجه اخذ دریافت می‌کنند با مراجعه به سازمان درخواست ابطال رتبه‌بندی شرکت خود را از سازمان مذکور مطالبه کرده‌اند.

بر اساس اظهارات عنوان شده با توجه به اینکه این شرکت‌ها رتبه خود را از سازمان برنامه و بودجه دریافت می‌کنند و همچنین با توجه به اینکه این رتبه تا 4 سال دارای اعتبار است، طی این فاصله زمانی این شرکت‌ها با اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسان با سابقه، عملا ملزم می‌شوند که سالیانه مبالغی به مهندسان صاحب پروانه بپردازند، موضوعی که برخی از آن به امضاء فروشی یاد می‌کنند.

بدین ترتیب گفته می‌شود با توجه به رکود صنعت ساختمان و نیز کاهش گردش مالی شرکتها، در نتیجه این امر، شرکت‌های مهندسان مشاور با مراجعه به سازمان برنامه و بودجه و درخواست ابطال رتبه بندی، از بازار ساخت و خارج شوند.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
0
0
جناب محمدباقر نوبخت بودجه عمرانی دولت را به صفر کاهش داده و هزاران پروژه عمرانی ناتمام رها شده
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar