۱۱:۵۸ - ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - 23 July 2018
کد خبر: ۵۰۲۲۷
مسئولان نظام مهندسی در گفت‌وگو با «صما» مطرح کردند:
مسئولان سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه حذف تعارض منافع، یکی از توفیقات انتخابات دوره هشتم هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی است، این اقدام وارت راه و شهرسازی را گام بزرگی در مسیر ارتقای سلامت سازمان های نظام مهندسی برشمردند.
کاهش استقبال مهندسان از شرکت در انتخابات هشتم/ ارتقای سلامت سازمان‌های نظام مهندسی با حذف تعارض منافعبه گزارش «صما» آنها همچنین با اعلام اینکه به دلیل شرایط سخت کاندیداتوری، استقبال مهندسان از حضور در انتخابات دوره هشتم کاهش یافته است، وجود قوانین و ضوابط جدید را نقطه آغازی برای حضور افراد دارای صلاحیت علمی و صنفی بالاتر در جمع هیئت مدیره ها دانستند.

حضور افراد دارای صلاحیت علمی و صنفی بالاتر

در همین رابطه رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز درخصوص برنامه ریزی های انجام شده برای هشتمین دوره انتخابات هیئت مدیره این سازمان گفت: هیات اجرایی و دستگاه های متولی مربوطه از وزارت راه و شهرسازی، طبق شیوه نامه ابلاغی تمهیداتی را آغاز کرده اند که با وجود قوانین و ضوابط جدید، شاهد حضور افراد دارای صلاحیت علمی و صنفی بالاتر در جمع هیئت مدیره ها باشیم.

کوروش غفاری در گفت‌وگو با «صما» ادامه داد: در همین راستا نظام نامه ای هم از طرف وزارت راه و شهرسازی تهیه شده که مفهوم این نظام نامه از نظر لغوی با نظم همراه است و نوشته ای است که نظم کار را مشخص می کند.

وی با بیان اینکه تدوین این نظام نامه شایسته تقدیر است، اظهار کرد: اما به هر حال در سنوات گذشته ایراداتی در این شیوه نامه وجود داشته که در این دوره هم وجود دارد و امیدواریم که در سنوات بعدی به نحو مقتضی اصلاح شود.

حذف تعارض منافع، از توفیقات انتخابات هشتم

در همین حال رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی گفت: طبق روال معمول تقریبا از سه هفته قبل انتخابات هشتمین دوره هیئت مدیره های نظام مهندسی در استان ها استارت خورد و درنهایت با رعایت نظام نامه انتخاباتی و آیین نامه ها و دستورالعمل هایی که در دسترس بود، ثبت نام کاندیداها در استان ها انجام شد.

محمد مصطفوی در گفت‌وگو با «صما» با بیان اینکه ثبت نام در استان ها تا 25 تیرماه ادامه داشت، ادامه داد: هر آنچه که از سوی وزارت راه و شهرسازی در این انتخابات تکلیف شده بود، به انجام رسید.

وی درخصوص تفاوت های این دوره از انتخابات با دوره های قبل بیان کرد: انتخابات دوره هشتم تفاوت چندانی با دوره های قبل ندارد و همان اعضایی که در دوره های قبل در هئیت مدیره ها شرکت کرده بودند، در این دوره هم حضور دارند و دوباره در دوره جدید شرکت کرده اند.

مصطفوی با اشاره به محدودیت های این دوره از انتخابات سازمان نظام مهندسی بیان کرد: یکی از محدودیت ها این است که از حضور افراد دارای تعارض منافع که جزو کارکنان سایر نهادها هستند، در انتخابات هشتم جلوگیری شده و این توفیقی است که شامل حال انتخابات دوره هشتم شده است.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور در همین حال اذعان داشت: این تصور که هیئت مدیره های منتخب باید پروانه های اشتغال خود را تحویل دهند و نمی توانند عملکرد مالی داشته باشند، باعث شد تا مهندسان کمرنگتر از دوره های گذشته در انتخابات دوره هشتم حضور داشته باشند.

کاهش استقبال مهندسان جوان از شرکت در انتخابات هشتم

در همین راستا عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز با تاکید بر ضرورت انتخاب افراد شایسته در بدنه هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی گفت: این تصور که قرار است وزارت راه و شهرسازی ملزم کرده تا افراد منتخب نباید از پروانه اشتغال خود استفاده کنند، باعث شد تا استقبال مهندسان به خصوص مهندسان جوان از ثبت نام در انتخابات هشتم کاهش یابد.

غلامحسین الله دادی در گفت‌وگو با «صما» با بیان این مطلب ادامه داد: ممکن است این موضوع برای مهندسان باتجربه و دارای سن بالا اهمیتی نداشته باشد، اما برای مهندسان جوان با وجود رکود کاری، مشکل ساز است و از همین رو شواهد حاکی از آن است که به واسطه این موضوع استقبال مهندسان به خصوص در برخی از رشته ها کم شده است، با توجه به اینکه در رشته عمران تعداد مهندسان زیاد و در رشته های دیگر تعداد مهندسان کمتر است.

کسی کار فی سبیل الله انجام نمی دهد

وی تاکید کرد: رواج بحث عدم استفاده از پروانه اشتغال در بین مهندسان منتخب در هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی باعث شد تا در این دوره عموما با کمبود استقبال از سوی مهندسان روبه رو شویم. چرا که در شرایط موجود، حقیقتا کسی کار فی سبیل الله انجام نمی دهند و مهندسان تاکید داشتند که اگر قرار است پروانه اشتغال آنها ضبط شود، این موضوع باید به شکل دیگری جبران شود تا آنها هم بتوانند در انتخابات شرکت کنند.

الله دادی در عین حال تدوین و ابلاغ نظام نامه انتخاباتی را اقدام صحیحی دانست و بیان کرد: حذف تعارض منافع بر اساس این نظام نامه انتخاباتی اقدام کاملا درستی است که در راستای ارتقای سلامت سازمان های نظام مهندسی صورت گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه افراد منتخب در انتخابات هیئت مدیره دوره هشتم باید ایثار و گذشت داشته باشند و وقت کافی برای رسیدگی به امور مهندسان و صنعت ساختمان صرف کنند، عنوان کرد: تاکنون هم به همین ترتیب بوده و طی دو دهه اخیر همه مهندسانی که در بدنه هیئت مدیره ها حضور یافته اند، به نیت خدمت رسانی به جامعه و مهندسان در هیئت مدیره ها حضور داشته اند.

الله دادی خاطر نشان کرد: اما در دوره فعلی به دلیل اینکه شرایط سختتر شده، استقبال مهندسان از حضور در انتخابات هشتم هیئت مدیره کاهش یافته است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
0
0
صما جان لطفا منتشر كن، تشكر

با ابلاغ بخشنامه ها و شيوه نامه هاي اخير از سوي وزارت راه؛ تقريبا همه اختيارات و قدرت تصميم گيري از منتخبين آتي هيات مديره ها گرفته شده است و عملا وجود يا عدم وجود هيات مديره و حتي خود سازمان استانها؛ تاثيري بر ساماندهي و گذران امورات مهندسين ندارد.
هيات مديره دوره هشتم پولي كه واسش نمونده هيچ ، مطمئنا با بخشنامه اخير مبني بر عدم استفاده از سود و نيز ٥ درصد؛ يك سازمان بدهكار را تحويل خواهند گرفت كه بلاشك ميبايست براي گذران امور كلي كارمند اخراج كند و وقت و انرژي ش رو صرف جبران كسري بودجه نمايد تا اينكه به ساماندهي حداقل امور ممكنه بپردازد.
همچنين بعلت وجود شرط تحويل پروانه اشتغال ، كانديداها يا بازنشسته هستن و يا اونهايي كه توانمندي حرفه اي جهت استفاده از پروانه شون رو ندارند و بود و نبود پروانه اشتغال واسشون فرقي نداره.

تفاوت هيات مديره هشتم با قبلي ها در اينه كه مسووليتهاي قانوني اين دوره همانند قبلي هاست ولي اختيارات به صفر رسيده است.

البته سازمان ها از همون ابتدا هم اختيار تصميم گيري نداشتند!! اختيار تعيين نمودن حداقلهاي مهندسي هم بر عهده شون نبوده ! مثلا ؛ مشخص نمودن شرح خدمات مهندسي رشته ها بر عهده وزارت بوده و يا تعيين قيمت خدمات مهندسي! و يا الزام به استفاده از كارگران ماهر فني و ... همه و همه بر عهده وزارت بوده و سازمان فاقد اختيار !! ولي متاسفانه كم كاريهاي اين بخش ها هم به نام سازمان تمام ميشود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
0
0
اما متاسفانه ریاست طلبی و میزگرایی باعث این بدعت نامیمون درمجلس شورای اسلامی شده است و هم اکنون شاهد اثرات مخرب این تداخل در امورکشور از جمله سازمان نظام مهندسی هستیم که این تداخل می رود که تمام جامعه مهندسی را با سقوط به ورطه بی قانونی یا کم ارزش نمودن قانون مواجه سازد ، لذا از هیئت رئیسه مجلس محترم و یکایک نمایندگان می خواهیم به این تناقض نامبارک پایان داده وهرچه سریعتر با تصویب قانون شاهدممنوعیت ورود نمایندگان به خدمت کاران قوای دیگر باشیم هر چند که این اصل حتی به قانون نیاز ندارد و درشان نظارت مجلس بر قوای دیگر مستطر است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar