۱۰:۵۴ - ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - 28 July 2018
کد خبر: ۵۰۲۷۴
خرم در گفت‌وگو با «صما»:
رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان تهران بابیان اینکه در حال حاضر سازمان نظام‌مهندسی دوره هفتم درگیر کاهش درآمدها و صرف غیر کارشناسانه منابع، عدم توجه به مقوله استارت آپ‌ها، احیا و تاسیس شرکت‌های نوآور و دانش‌بنیان است، گفت: دوره هشتم به‌واسطه عمر 24 ساله سازمان نظام‌مهندسی دوره بازنگری، تغییر ساختار و تحول در طرح و برنامه است.
سه دلیل عمده برای کاهش مشارکت مهندسان در برنامه‌های سازمانی/ تشریح نقاط مبهم در بودجه نظام‌مهندسی‌هابه گزارش «صما» احمد خرم بابیان مطلب فوق در گفت‌وگو با «صما» گفت: یکی از مسائلی که در حال حاضر گریبان‎گیر سازمان نظام‌مهندسی است مربوط به منابع مالی است، در دوره هفتم این منابع محدودتر شده و بدون تردید به‌واسطه همین موضوع عملیات، طرح و برنامه سازمان در دوره هشتم به چالش کشیده خواهد شد.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان تهران با بیان اینکه خروج از چالش‌های هزینه‌کرد و درآمدزایی در سازمان نظام مهندسی منوط به اصلاح ساختار بودجه سال 97 شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی است گفت: بودجه سال 97 شورای مرکزی چند نقطه ابهام دارد که باید این موارد در دوره هشتم اصلاح و احیا شود.

نمره مشارکت شورای مرکزی نظام مهندسی با اعضا زیر 30 است

خرم موضوع قابل ابهام در هزینه‌کرد بودجه شورای مرکزی را در عدم عملکرد مطلوب در بخش ارتباطات دانست و در این خصوص گفت: علی‌رغم هزینه کلان در خصوص قبوض تلفن و پیامک در ساختار سازمانی شورای مرکزی، عملکرد مطلوبی در خصوص ارتباطات شورای مرکزی با سازمان‌ها و اعضای 500 هزارنفری نداشته‌ایم؛ و در حال حاضر نمره این ارتباطات ضعیف از 100 امتیاز زیر 30 است.

خرم در خصوص مسئله دوم قابل اصلاح در حوزه هزینه کرد بودجه گفت: مسئله دوم در خصوص هزینه‌های همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌ها است که علی‌رغم این هزینه‌ها خروجی مطلوبی از این مباحث علمی خارج نمی‌شود که این مورد باید در دوره هشتم احیا و اصلاح شود.

انتقاد از کاهش برنامه‌های آموزشی سازمان

وی در ادامه به مقوله کاهش برنامه‌های آموزشی سازمان داشت و در این خصوص گفت: در حال حاضر بودجه آزمون حرفه مهندسی و بودجه کارشناسی ماده 27 قانون نظام‌مهندسی بسیار اندک و نزدیک به صفر است.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان تهران گفت: علاوه بر موارد بالا هم‌اکنون سرمایه‌گذاری اندک در صندوق مشترک و عدم توجه به عملیات احداث ساختمان شورای مرکزی مبین این موضوع است که در دوره هشتم باید اصلاحاتی در خصوص بودجه انجام دهیم.

خرم با اشاره به اینکه همه این موارد به‌خوبی نشان می‌دهد مسائل اصلی سازمان تعطیل‌شده است گفت: کاهش منابع بیانگر این موضوع است که در دوره هشتم باید نگاه حرفه‌ای به مقوله منابع درآمدی پایدار و هزینه کرد داشته باشیم.

نوآوری حلقه مفقوده بخش ساختمان و مسکن است

رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان تهران با اشاره به اینکه قانون‌گذار این منابع را برای سازمان نظام‌مهندسی لحاظ کرده است. گفت: باید راهکارهای جدی برای عملیاتی شدن آن تعبیه و طراحی شود.

به اعتقاد خرم دوره هشتم هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی فرصت مغتنمی برای توجه به مقوله دانش و فناوری است در این خصوص افزود: نوآوری حلقه مفقوده بخش ساختمان و مسکن است که در طی سال‌های اخیر نادیده گرفته‌شده است.

وی گفت: متأسفانه در مقوله نوآوری شرکت‌های استارت آپی دچار نسیان شده و شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار ضعیف شده‌اند.

خرم با اشاره به اینکه زمان آن رسیده تمامی سازمان‌های نظام‌مهندسی استان‌ها مراکز نوآوری را تأسیس و احیا کنند. عنوان کرد: در طی سال‌های اخیر اقدامات ارزنده‌ای برای تقویت و رشد این مراکز انجام‌نشده است.

سه دلیل عمده برای کاهش مشارکت مهندسان در برنامه‌های سازمانی

وی در خصوص کاهش مشارکت اعضا در انتخابات و مجامع به سه نکته ضعف سامانه و ارتباطات سازمان، عدم حل مشکلات اعضا توسط سازمان نظام‌مهندسی و رکود ساخت‌وساز اشاره داشت و در خصوص کم‌کاری سازمان نظام‌مهندسی نسبت به اعضای خود گفت: سازمان نتوانسته بیمه، مالیات، امور حقوقی و امور بانکی اعضای خود را به‌خوبی رفع‌ورجوع کند. البته به‌تازگی سازمان نظام‌مهندسی کمیته‌ای با عنوان کمیته حقوقی و مالیات را در بدنه خود احداث کرده‌اند.

وی در خصوص نقش رکود ساخت‌وساز در کاهش مشارکت اعضا در برنامه‌های سازمان نظام‌مهندسی گفت: در حال حاضر به علت رکود ساخت‌وساز بخشی از مهندسان از چرخه ساخت‌وساز خارج‌شده‌اند؛ که این مورد می‌طلبد دولت در جهت تحول و رونق در ساخت‌وساز حرکت جدی کند.

خرم با اشاره به اینکه احیای ساخت‌وساز می‌تواند نجات‌بخش حیات 180 رشته صنعتی مرتبط با صنعت ساخت‌وساز باشد. درنهایت گفت: توجه به بافت فرسوده، فعال کردن پروژه‌های عمرانی، اصلاح سیستم تسهیلات بانکی می‌تواند به بخش ساخت‌وساز رونق بدهد و تحول عظیمی را در اشتغال مهندسان ایفا خواهد کرد.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar