۱۴:۲۹ - ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - 28 July 2018
کد خبر: ۵۰۲۷۹
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در گفت‌وگو با«صما»:
معاون وزیر راه و شهرسازی درخصوص دادگاهی شدن واحدهای مسکن مهر پردیس در هفته های اخیر گفت: این موضوع به صورت کلی نبوده است و بعضا ما در سطح کل کشور هم با این مسئله مواجه هستیم که در یک بخشی معارضی پیدا می شود و یا اختلافی با پیمانکار ایجاد می شود.
6 هزار واحد مسکن مهر درگیر مسئله پیمانکار حقوقی است/ سرمایه گذاری بخش خصوصی در طرح احداث مراکز محلاتحبیب اله طاهرخانی در گفت‌وگوی اختصاصی با «صما» با بیان این مطلب افزود: بنابراین این موضوع عمومی نیست که بگوییم همه سایت های مسکن مهر پردیس با مشکل معارض مواجه شده است.

وی تصریح کرد: درمجموع حدود 5 تا 6 هزار واحد مسکونی داریم که درگیر مسئله پیمانکار حقوقی شده و یا اینکه خود سایتی که قرار است مسکن مهر در آن ایجاد شود، به معارض ملکی برخورد کرده است. بنابراین این موضوع در حد گسترده ای نیست و در حال پیگیری است که حل شود.

اقدامات انجام شده برای تامین زیرساخت ها در شهرهای جدید

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید همچنین درخصوص اقدامات انجام شده برای تامین زیرساخت ها و امکانات شهری در شهرهای جدید بیان کرد: ما از سه جهت موضوع را پیگیری می کنیم و موضوع اصلی که پیگیری می شود، این است که بتوانیم از محل منابع داخلی خودشرکت، بخشی از این خدمات و زیرساخت ها را تامین کنیم و در حال حاضر هم این کار را انجام می دهیم.

طاهرخانی ادامه داد: در طول سال های گذشته حدود 700 میلیارد از منابع داخلی شرکت های شهرهای جدید در سایت های مسکن مهر برای تامین خدمات روبنایی و محوطه سازی و بعضا تامین زیرساخت ها هزینه شده است.

وی اظهار کرد: رویکرد ما این است که بتوانیم از منابع دولتی استفاده کنیم و خوشبختانه دولت در سال های 95 و 96 ورود خوبی به این حوزه کرد و در قالب اسناد خزانه کمک هایی را انجام داده که صرف آماده سازی زیرساخت ها شود. این رویکرد ادامه دارد و کارهای آن در حال انجام است که استفاده کنیم.

این مسئول در عین حال با اشاره به رویکرد سوم در این حوزه بیان کرد: بحث سوم این است که سایر دستگاه های خدمات رسان را هم که وظیفه و مسئولیت قانونی برعهده دارند، مکلف کنیم که به وظایف و مسئولیت های خود عمل کنند.

سرمایه گذاری بخش خصوصی در طرح احداث مراکز محلات

طاهرخانی همچنین در پاسخ به اینکه در این زمینه چقدر از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده می شود گفت: اتفاقا ما یک سیاستی را تحت عنوان احداث مراکز محلات در قالب سرمایه گذاری شروع کرده ایم. در این پکیج های مراکز محلات هم به نوعی کاربری های انتفاعی و نیز کاربری های غیرانتفاعی داریم که از طریق واگذاری به سرمایه گذاران همزمان ساخته خواهد شد.

وی افزود: کاربری های غیر انتفاعی را به ما تحویل می دهند و بخش خصوصی می توانند کاربری های انتفاعی را با توجه به سهم آورده ای که داشته اند، برای خود بردارند.

به گفته طاهرخانی، حسن این سیاست این است که همزمان مراکز محلات ساخته می شود و در شهرهای مختلف ازجمله پردیس، پرند صدرا و سهند موارد زیادی را داریم که انعقاد قرارداد شده و یا در مرحله فراخوان برای انتخاب سرمایه گذار هستند و این سیاست، با استقبال بخش خصوصی هم مواجه شده است.

بارگذاری ساختمانی بسیار بالا، عمده مشکلات شهرهای جدید

او در پاسخ به اینکه آیا عمده جمعیت ساکنان شهرهای جدید را ساکنان مسکن مهر تشکیل می دهند، گفت: ما در این شهرها دو بخش جمعیتی داریم. به این معنا که یک بخش هایی ناشی از اقدامات قبلی دولت بوده که در شهرهای جدید اسکان پیدا کرده اند و بخش هایی هم ناشی از مسکن مهر هستند.

طاهرخانی افزود: در شهرهای مختلف وضعیت متفاوتی داریم، ولی در آتی اکثریت با کسانی خواهد بود که در سایت های مسکن مهر ساکن هستند. البته ما نمی خواهیم تفکیک چندانی در این شهرها قائل شویم و مسکن مهر را از سایر پروژه ها جدا کنیم. در اقداماتی که انجام می دهیم، سعی می کنیم که مجموعه یکپارچه ای را از همه نظر چه از لحاظ کالبدی و چه از لحاظ اجتماعی ایجاد کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین در پاسخ به اینکه بیشترین مشکلات مربوط به کدام شهرهای جدید است گفت: اصلی ترین مسائل ما مربوط به آن شهرهایی است که با بارگذاری خیلی بالایی مواجه بوده ایم. مسکن مهر در جاهایی که مداخله محدود و در حد چند صد واحد و چند هزار واحد بوده، معضلات عمده ای را ایجاد نکرده است.

وی تاکید کرد: اما در شهرهای جدید به ویژه در شهرهای جدید اطراف تهران، از آنجایی که زمین در تهران نداشتیم، مداخلات در مسکن مهر در حدود 80 تا 90 هزار واحد بوده که موضوع را از یک پروژه مسکن سازی به یک پروژه شهرسازی کلان هدایت کرده و الزامات و گرفتاری های خاص خودش را دارد.

طاهرخانی خاطرنشان کرد: عمده مشکلات مربوط به سایت ها و شهرهای جدیدی است که بارگذاری ساختمانی بسیار بالایی در آنها انجام شده است.

انتهای پیام

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar