۱۰:۵۵ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۷ - 29 July 2018
کد خبر: ۵۰۲۸۴
«صما» گزارش می‌دهد:
درحالی‌که به دلیل کاهش ساخت‌وساز تحت تأثیر رکود ساختمانی، از حجم ارجاع کار نظارت به مهندسان تهرانی شدیداً کاسته شده است، اما برخی از مهندسان تهرانی با بدگمانی بر این باورند که ارجاع کار نظارت به برخی از مهندسان غیربومی سبب شده است که آن‌ها در ته صف ارجاع نظارت کار قرار بگیرند.
بدگمانی مهندسان تهرانی نسبت به دلایل کاهش ارجاع کار/ ادعای مهندسان: غیربومی‌ها حق ما را تضییع کرده‌اند

به گزارش خبرنگار «صما» چند تن از مهندسان عضو سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران بابیان اینکه برخی از مهندسان غیربومی اخیراً با تهیه اجاره‌نامه‌های صوری، موفق شده‌اند با تعریف شرایط به نفع خود در سامانه ارجاع نظارت در اولویت دریافت کار بگیرند تأکید کردند: این رویه سبب تضییع حقوق مهندسانی که مدت‌ها در صف ارجاع نظارت بوده‌اند می‌شوند و بنابراین لازم است مسئولان در این زمینه ورود پیدا کنند و مانع از تضییع حقوق مهندسان شوند.

اخیراً خبرنگار «صما» با حضور در محل سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران ضمن مصاحبه با مهندسانی که در سازمان حاضر بودند، درعین‌حال به تهیه گزارشی درباره مهم‌ترین مشکلات این صنف پرداخت.

به گزارش خبرنگار صما علاوه بر مشکلات مربوط به سامانه ارجاع نظارت، درعین‌حال بسیاری از مهندسان از بابت رواج تهیه اجاره‌نامه‌های صوری توسط برخی از مهندسان شهرستانی باهدف دریافت کار از سامانه ارجاع نظارت تهران خبر دادند.

یکی از اعضای سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار صما بابیان اینکه به دلیل نامعادله حجم کارهای ساختمانی در قیاس با مهندسان شاغل، بسیاری از مهندسان فرصت دریافت کار را از دست می‌دهند و این درحالی‌که است که ماه‌ها برای دریافت کار باید در صف انتظار باشند درعین‌حال تأکید کرد: متأسفانه اخیراً شاهد آن هستیم که برخی از مهندسان از شهرستان‌ها به تهران آمده و سپس با تهیه اجاره‌نامه‌های صوری به‌نوعی وانمود می‌کنند که ساکن استان تهران شده‌اند و بعدازآن با تغییر قوانین به نفع خود، در اولویت دریافت کار قرار می‌گیرند، این درحالی‌که است که بسیاری از مهندسانی که با مشکلات معیشتی عدیده دست‌وپنجه نرم می‌کنند و ماه‌ها درصد انتظار هستند، نسبت به این مهندسان در ته صف قرارمی گیرند.

وی با تأکید بر اینکه اصولاً سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران امکان راستی آزمایی واقعی بودن اجاره‌نامه‌ها را ندارد خاطرنشان ساخت: تهیه اجاره‌نامه‌های صوری بسیار آسان است و بنابراین بسیاری از مهندسان شهرستانی با علم به این قضیه با تهیه اجاره‌نامه‌ای صوری و ادعای سکونت در تهران، موفق می‌شوند که در سامانه ارجاع نظارت کار در استان تهران در اولویت دریافت کار قرار بگیرند.

به گزارش خبرنگار «صما» یکی دیگر از اعضای سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران نیز ضمن تائید رواج این پدیده در گفت‌وگو با خبرنگار صما نیز تأکید کرد: تهیه اجاره‌نامه‌های صوری و ادعای سکونت در استان تهران به هدف دریافت کار سبب می‌شود که نظارت‌ها نیز صوری شود و این مسئله شدیداً سبب کاهش کیفیت ساختمان‌ها شود و بنابراین لازم است که نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران با این معضل شدیداً برخورد کند و مانع از این شود که عده‌ای از مهندسان هم حق سایر مهندسان را تضییع کنند و هم از سوی دیگر نیز سبب شوند که حق بهره‌برداران ساختمانی ضایع شود.

در همین حال یکی دیگر از اعضای سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار صما خاطرنشان ساخت: متأسفانه این پدیده اخیراً باب شده است و ریشه آن‌هم ناشی از رکود در صنعت ساختمان است. این در حالی است که در استان تهران بین حجم پروژه‌های ساختمانی و مهندسان شاغل اختلاف زیادی وجود دارد و با این شرایط به نظرمی رسد که تهیه اجاره‌نامه‌های صوری، سبب می‌شود درحالی‌که اولویت دریافت کار با مهندسان تهرانی است، مهندسان غیربومی برای دریافت کار در اولویت قرار بگیرند.

یکی دیگر از مهندسان حاضر در سازمان نظام‌مهندسی استان تهران نیز در گفت‌وگو با صما تأکید کرد: این ادعا ممکن است ناشی از بدگمانی مهندسان باشد. چراکه رکود صنعت ساختمان سبب شده است که ارجاع نظارت کار به مهندسان شدیداً کاهش پیدا کند و بنابراین برخی از اعضای جامعه مهندسی بدون توجه به شرایط کلان اقتصادی که سبب شده است رکود ساختمانی تشدید و ارجاع کار کاهش پیدا کند، دلیل تهدید فرصت‌های شغلی خود را ناشی از ایجاد رانت در سامانه ارجاع نظارت کار قلمداد کنند.

همچنین یکی دیگر از اعضای سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران ضمن رد این ادعا به خبرنگار صما تأکید کرد: اساساً برخلاف آنچه ادعا می‌شود ساخت‌وساز در شهرستان‌ها در قیاس با استان تهران به‌مراتب از رونق بسیار بالاتری برخوردار است و در این شرایط این ادعا که مهندسان با تهیه اجاره‌نامه‌های صوری درصدد دریافت فوری کار در استان تهران قرار می‌گیرند صحت ندارد.

وی گفت: اصولاً در سامانه ارجاع نظارت کار استان تهران، اولویت دریافت کار با مهندسان دارای سابقه کار است و بر یکسری فاکتورها اساساً مهندسان تازه‌کار و. خودبه‌خود در صف ارجاع نظارت کار قرار می‌گیرند.

این عضو سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران تأکید کرد: بنابراین با توجه به اینکه در ارجاع نظارت کار ضابطه حاکم است این ادعا که مهندسان غیربومی با تهیه اجاره‌نامه‌های صوری در ته صف قرارمی گیرند ادعای نادرستی است.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar