۱۱:۱۹ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۷ - 30 July 2018
کد خبر: ۵۰۳۰۲
مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران در گفت‌وگو با «صما»:
رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران بابیان اینکه صنعت هوانوردی یک صنعت بین‌المللی و به‌روز است گفت: متأسفانه همواره وجه بین‌المللی و وابستگی به صنعت خارجی بر روی صنعت هوایی ما سنگینی کرده است.

سایه سنگین وابستگی بر صنعت هوایی کشور/ صنعت فرودگاهی کشور هرگز زمین‌گیر نمی‌شودرحمت اله مه آبادی بابیان مطلب به «صما» گفت: اگرچه صنعت هواپیمایی ما وابسته به غرب بوده اما در دوران پسا برجام توانسته‌ایم خریدهای موردنیاز را نیز انجام دهیم و در حاضر به‌طور یقین می‌توانیم بگوییم صنعت فرودگاهی و ناوبری ما هرگز زمین‌گیر نخواهد شد.

وی بابیان اینکه برگشت تحریم‌ها هیچ خللی در حمل‌ونقل هوایی کشور ایجاد نمی‌کند زیرا که ما سامانه‌های خود را نوسازی کرده‌ایم و برخی سامانه‌ها را نیز خریداری و در انبار موجود است. گفت: همچنین بخشی از کالاها موردنیاز به‌واسطه توجه به تولید ملی داخلی شده و هم‌اکنون وابستگی کمتری نسبت به کشورهای خارجی داریم.

مه آبادی گفت: در مدت کوتاهی که با معاونت علمی فن‌آوری ریاست جمهوری همکاری تنگاتنگی برای کاهش وابستگی در صنعت هوایی صورت گرفته به دستاوردهای خوبی در این حوزه دست پیداکرده‌ایم.

وی در این زمینه عنوان کرد: در حوزه ناوبری قدم‌های خوبی برداشته‌شده و اخیراً یک موافقت‌نامه با معاون علمی فناوری رئیس‌جمهوری امضاشده که قرار است با شرکت‌های دانش‌بنیان کارهایی را انجام دهند که قول می‌دهیم که درزمینه ناوبری نیز نگرانی نداشته باشیم.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر به‌واسطه توجه به امر تولید داخل توانستیم سامانه‌های کمک ناوبری را در داخل کشور تولید کنیم.

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران بابیان اینکه سازمان ما جز سازمانی است که از دوران پسا برجام بهترین استفاده را کرده است گفت: در حوزه مسئولیتی بنده از روز اول دوران پسا برجام به تمام همکاران هشدارهایی در خصوص موقتی بودن این توافق‌های اعلام شد و مقرر شد تمامی همکاران کالاهای موردنیاز خود را تهیه کنند؛ که این اتفاق به بهترین شکل ممکن انجام شد.

وی با اعتقاد به اینکه به‌طور حتم تاثی تحریم‌های آمریکا بر صنعت هوایی موقتی است گفت: دولت مؤلفه‌های قدرتمندی در برابر دشمنان دارد و اگر ما بتوانیم تا حدودی مشکلات دوران برجام را کاهش دهیم. تصمیم‌گیرندگان می‌توانند راهبردهای برای بیرون رفت از تحریم‌ها اتخاذ کنند.

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران در بخش دیگر سخنانش با استقبال از ورود سرمایه‌گذار به مقوله صنعت هوایی گفت: البته سرمایه‌گذاری داخلی زمانی معنا و مفهوم پیدا می‌کند که سرمایه‌گذار پول ارزان وارد این صنعت کند. اگر قرار باشد سرمایه‌گذار تسهیلات را از جایی دریافت کرده و وارد سرمایه‌گذاری شود سرمایه‌گذار محسوب نمی‌شود.

وی گفت: بنابراین ما به سرمایه‌گذارانی نیاز داریم که پروژه‌ها را ارزان و سریع در اختیار شهروندان قرار دهند و انتظار سود مالی منصفانه داشته باشند.

مه آبادی گفت: سرمایه‌گذاری در صنعت نیازمند فضای رقابتی و کسب‌وکار سالم است و تسهیلات بانکی با بهره‌های سنگین این فضا را برهم می‌زند.

این مقام مسئول در خصوص ایجاد جذابیت برای حضور سرمایه‌گذاران نیز گفت: توسعه زیرساخت‌های کشور بر عهده دولت است و این پروژه‌ها با ارائه تسهیلات بسیار ارزان می‌تواند برای سرمایه‌داران به‌عنوان مقصد سرمایه‌ها لحاظ شود.

انتهای پیام /

کد خبر:0227

.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar