۱۵:۵۹ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - 31 July 2018
کد خبر: ۵۰۳۲۴
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان گفت: برای فعالیت در زمینه های احیای بافت فرسوده شهری، یکی از بهترین روش هااستفاده از روش های تهاتری است.

علاءالدین ختایی اظهار کرد: نوسازی یا بهسازی یا بازسازی در بافت های فرسوده شهری هر کدام معنی متفاوتی دارد اما تمامی این فعالیت ها قبل از آنکه یک فعالیت عمرانی یا یک فعالیت شهرسازی باشد؛ یک فعالیت اجتماعی است و این رخداد اجتماعی باید در یک فرآیند آگاهی بخش مورد پذیرش ساکنین بافت مورد اقدام گیرد تا امکان تحقق داشته باشد که در جای خود به آن خواهیم پرداخت.

وی ادامه داد: نکته بسیار مهم و مغفول مانده این است که ابتدا باید کارخانه تولید بافت های فرسوده تعطیل شود. چرا که بازآفرینی شهری با هرسرعتی که صورت بگیرد؛ چنانچه این بافت ها در یک مسیر دیگر در محل های دیگر تولید شوند به اهداف مورد نظر نمی‌رسیم.

وی افزود: مواد اولیه این کارخانه از یک طرف ضوابط معماری و شهرسازی بدون نگرش بلند مدت شهری است که باعث تقاضا برای تخریب و نوسازی بخشی از بافت های شهری می گردد و از سوی دیگر تأمین مواد اولیه کارخانه تولید بافت های فرسوده را محصولات فرسوده چه به لحاظ مواد و چه به لحاظ تکنولوژی؛ فراهم می سازند.

وی با بیان اینکه صنعتی سازی ساختمان یکی از بهترین راه حل های برون رفت از فرآیند تولید بافت های فرسوده است تاکید کرد: از سوی دیگر فعالیت بازسازی یا نوسازی و حتی بهسازی در بافت های فرسوده به روش تولید صنعتی مشخصه‌هایی خواهد داشت نظیر سرعت و کیفیت و کاهش هزینه ها و محیط زیست محوری که در جای خود نیاز به تشریح دارد.

ختایی با تاکید بر اینکه برای فعالیت در زمینه های احیای بافت فرسوده شهری، یکی از بهترین روش ها؛ استفاده از روش های تهاتری است، گفت: ساز و کار تهاتری براساس احیای بافت فرسوده به شیوه محله محوری بوده به گونه ای است که تولید در مقیاس مثلاً 1000 واحد انجام می شود و این تولید به عنوان تنخواه گردان در دست توسعه گر قرار دارد که برای تخلیه هر بخش از محله بافت فرسوده آن واحدها را با ساکنان آن بخش تهاتر می کند و سپس پس از احداث بنای مشابه در بخش تخلیه شده تنخواه را برای تهاتر با بخش های بعدی و محلات بعدی در اختیار می گیرد وبه این شکل بافت های فرسوده براساس محله محوری، مرحله به مرحله با روش تهاتری امکان بازسازی پیدا می کند و سرعت فعالیت ها نیز بستگی دارد چه مقدار توسعه گر با چه توانمندی جذب این فعالیت شود.

به گفته وی در حال حاضر بخشی از بافت های فرسوده شهری تهران در برخی مناطق به همین شیوه اجرا شده اند که این روش قابلیت توسعه در سایر محلات و سایر شهرها را دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar