۰۹:۲۰ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - 04 August 2018
کد خبر: ۵۰۳۴۷
دبیر انجمن شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی ایران در گفت‌وگو با «صما»:
دبیر انجمن شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی ایران بابیان اینکه علی‌رغم بخش‌نامه‌های متعدد بانک مرکزی برای تخصیص ارز به رانندگان ترانزیت یک یورو نیز به اعضای این حیطه قرار نگرفته است گفت: انجمن به‌شدت پیگیر اجرایی شدن این بخش‌نامه‌ها است اما تاکنون به موفقیت خوبی در این حیطه نداشته است.
بازار سیاه منبع تأمین ارز رانندگان ترانزیت/ تعطیلی صرافی‌های رسمی ایران در مرز 40 کشورمحمدجواد عطرچیان بابیان مطلب فوق در گفت‌وگو با «صما» اظهار کرد: در حال حاضر رانندگان ترانزیت ایرانی به 40 کشور دنیا سفرکرده و صادرات دارند؛ و متأسفانه هم‌اکنون همه صرافی‌های رسمی ایران در مرز کشورهای مذکور بسته‌شده و رانندگان تمام ارز خود را از بازار سیاه ایران تهیه می‌کنند که این مورد چالش‌های جدی برای رانندگان ایجاد کرده است.

وی گفت: در حال حاضر تناقض در صادرات موج می‌زند از یک‌سو مسئولان به اهمیت صادرات اشاره می‌کند و از سوی دیگر زیرساخت‌های صادرات را اصلاح نمی‌کنند.

مدیرکل پیشین دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل جاده‌ای سازمان راهداری بابیان اینکه در حال حاضر مشکلات تهیه ارز خارجی گریبان گیر رانندگان ترانزیتی است عنوان کرد: این اعضا برای تأمین گازوئیل و مایحتاج خود نیازمند ارز خارجی هستند.

به گفته وی این عده از دولت درخواست ارز دولتی ندارند بلکه می‌خواهند مسئولان صرافی‌ها مجازی را برای خرید ارز خارجی معرفی کنند چراکه تمام صرافی‌ها لب مرز تعطیل‌شده و باید ارز خود را از بازار سیاه تهیه کنند.

وی در ادامه گفت: رانندگان حمل‌ونقل بین‌المللی بخش مهمی از نیاز کشور به صادرات و واردات را انجام می‌دهند این‌ها باید برای هزینه‌های بین‌راهی خود مانند مصرف سوختی که در کشورهای اروپایی یا همسایه مصرف می‌کنند و یا سایر هزینه‌ها، پول (ارز) نقد به همراه داشته باشند؛ اما متأسفانه گام‌های خوبی برای این موضوع بسیار حساس برداشته نشده است.

عطرچیان یادآور شد: اگرچه عبدالهاشم حسن نیا معاون وزیر راه و شهرسازی یک ماه پیش خبر تصویب سازوکار و تصمیمات لازم جهت تخصیص ارز موردنیاز شرکت‌ها و رانندگان حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای توسط بانک مرکزی را داد اما باگذشت یک ماه بانک مرکزی زیر بار تأمین این ارز نرفته است.

وی در ادامه گفت: علی‌رغم تلاش‌ها و مذاکرات متعدد مسئولان و انجمن شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی ایران مشکل تأمین ارز رانندگان حل‌وفصل نشده است.

عطرچیان با اشاره به اینکه تمام رانندگان ترانزیت به‌جز رانندگان ایرانی مشکلی در خصوص تأمین ارز خود در مرزها ندارند. درنهایت عنوان کرد: این موضوع می‌تواند لطمات زیادی به بخش صادرات کشور وارد کنند. چراکه آمار و ارقام بیانگر این موضوع است که در طی چندماهه اخیر علی‌رغم مشکلات متعدد اقتصادی شاهد روند رو به رشد بازار صادرات بوده‌ایم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar