۱۲:۳۰ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - 04 August 2018
کد خبر: ۵۰۳۵۷
رییس نظام کاردانی ساختمان تهران در گفت‌وگو با «صما»:
رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران بابیان اینکه مسئله بافت فرسوده یک مسئله جهانی است گفت: بخشی از بافت‌های فرسوده ما بافت تاریخی بوده و این بافت‌ها در تمام کشورهای جهان از ارج‌وقرب بالایی برخوردار بوده و با دقت و حساسیت زیادی بازسازی و نوسازی می‌شود تا هویت تاریخی آن‌ها حفظ شود.
نوسازی بافت فرسوده به‌حاشیه رفته‌استربیعی بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: البته در کشور ما به‌خصوص تهران بخشی از ساخت‌وسازها به دلیل ارزش‌افزوده بالا و سودجویی‌های متعدد دچار تغییر و تحول شده و در مدت بسیار کوتاهی جوان‌مرگ می‌شوند تا سازه‌های چندطبقه جای آن‌ها را در کوچه‌پس‌کوچه‌های تنگ بگیرد. بدون تردید تخریب‌های متعدد برای تغییر یک طبقه به 4 طبقه و بیشتر به دلیل ضعف ساخت‌وساز نیست.

وی گفت: آنچه بر همگان واضح و مبرهن است گویای این مطلب است که همه این سودجویی‌ها به دلیل ضعف اجرا و نظارت بر قانون صورت می‌گیرد به‌طور مثال بر اساس آمارهای ذکرشده حدود 260 گودبرداری خطرناک در سطح تهران وجود دارد که همه این گودبرداری‌ها ناقص و ناتمام توسط مالکانی انجام می‌شود که فرصت جواز 2 ساله‌شان از بین نرود تا بتوانند در فرصت مناسب وارد ساخت‌وساز شوند و در این اثنا بدنبال ایجاد شرایطی برای امکان افزایش بنای پروانه ساختمانی خود هستند.

وجود ضعف‌های قانونی متعدد در امر ساخت‌وساز

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران بابیان اینکه تمامی این موارد به‌وضوح نشان می‌دهد که با ضعف‌های قانونی متعددی در امر ساخت‌وساز روبرو هستیم گفت: این ضعف قانون را می‌توان در بخش اصلاح، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده نیز ببینیم.

وی گفت: علی‌رغم توصیه‌ها و توجهات متعدد از سوی مسئولان و دولت‌مردان در خصوص بهسازی و نوسازی بافت فرسوده تاکنون گام‌های مطلوبی در این عرصه برداشته نشده است؛ و متأسفانه تمامی مباحث در خصوص اصلاح بافت فرسوده در حد بحث باقی‌مانده و بزرگ‌ترین دلیل عدم اجرای آن نبود عزم جدی است.

ربیعی با اشاره به اینکه اگر عزم جدی وجود داشته باشد تمامی پروژه‌های بهسازی و نوسازی بافت فرسوده به‌صورت جدی و سرعتی انجام می‌شود. خاطرنشان کرد: به‌طور مثال نوسازی بافت فرسوده نواب، طرح میدان‌های میوه و تره و بار و اختصاص پایانه مسافری بری در 4 منطقه تهران نمونه‌های موفقی از پروژه‌های سرعتی و جدی بلدیه بعد از انقلاب بوده است.

وی گفت: به‌هرروی به نظرمی رسد مبحث بهسازی و نوسازی در برهه کنونی دچار مسائل حاشیه‌ای و سیاسی شده و هر کس می‌خواهد این پروژه سنگین را به نام خود تمام کند درحالی‌که این پروژه به‌هیچ‌عنوان به دلیل عدم مشارکت جدی مردم و دولت، اعتمادسازی و تک‌محوری قابلیت اجرایی به‌صورت یکپارچه را ندارد.

برای حضور انبوه‌سازان تدابیر حمایتی در نظر گرفته نشده است

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران گفت: برای حل چالش‌های مسائل ذکرشده باید این پروژه عظیم در تمام نقاط کشور به‌صورت بخش‌بندی شده اجرا شود؛ یعنی یک منطقه را به‌صورت تجمیع چند ملک شروع و به اتمام برسانیم و الگویی شود برای اشاعه به بخش­های دیگر.

ربیعی در ادامه بابیان اینکه متأسفانه برای حضور انبوه‌سازان و سازندگان تدابیر حمایتی خوبی در نظر گرفته نشده است. گفت: در حال حاضر سود ساخت‌وساز در یک مجتمع تجاری در شمال شهر تهران برای سازنده توجیه‌پذیرتر از ورود به بافت‌های فرسوده است بنابراین نیاز است مسئولان نگاه جامع‌تری به مقوله حمایت از سازنده در بافت‌های فرسوده داشته باشد.

به گفته رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران در حال حاضر تسهیلات با نرخ سود بالا با بازپرداخت چندساله توجیهی برای سازنده ندارد.

وی در بخش دیگر سخنانش گفت: جدای از مبحث میزان و نوع تسهیلات و یکپارچه نگری در بافت فرسوده، متأسفانه جهت‌گیری شهرداری‌ها در خصوص نوسازي همراه با افزايش طبقات و تراكم ساختماني در اين بافت‌ها بوده كه به علت عدم زیرساخت‌های مناسب و فرسوده به‌هیچ‌عنوان رويكرد مطلوبي لحاظ نمی‌شود. زيرا اين واحدهاي جديد پرتراكم بر مشكلات اين مناطق اضافه می کند.

ربیعی بابیان اينكه رويكرد شهرداری‌ها در نوسازي اين مناطق بايد از تك بنايي به نوسازي پهنه و فضاهاي شهري تغيير پيدا كند، گفت: در حال حاضر، رویکرد نوسازی و احياي بافت فرسوده با سه گره كور يعني عدم سرعت كافي در بهسازي، عدم سرمایه‌گذاری بخش خصوصي و نوسازي خدمات شهري روبرو است. بنابراين تا اين معضلات حل نشود موفقيت بزرگي در احياي بافت‌های فرسوده نخواهيم داشت.

بافت فرسوده تنها يك معضل كالبدي نيست

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران بابيان اينكه جداي از مباحث يادشده، بافت فرسوده تنها يك معضل كالبدي نيست گفت: اين معضل به‌نوعی اجتماعي نيز محسوب می‌شود. درست است كه ما در بافت‌های فرسوده با انبوهي از بلوک‌های فرسوده روبرو هستيم اما مشكل بافت‌های فرسوده چه در ايران و چه در ساير كشورها، بحث مسائل اجتماعي و فرهنگي نيز است.

ربیعی در ادامه افزود: احياي بافت‌های فرسوده نيازمند آگاهي سازي و افزايش درصد مشاركت است. در حقيقت نوسازي بافت‌های فرسوده فقط تخريب بنا نيست كه بخواهيم مردم را بالاجبار وارد كنيم.

وی گفت:به طور مثال يكي از دلايل عدم حضور انبوه‌سازان در بافت فرسوده ناشي از سود كم حاشیه‌ای آن است؛ بنابراين با تجميع بلوک‌ها و اخذ تراكم به دنبال سود هستند. تا زماني كه اين تفكر در بين سازندگان اين مناطق باشد، نمی‌توانیم به املاك باكيفيت و مناسب براي دهک‌های پايين جامعه باشيم. هرچند که با اين روش به علت افزايش قيمت ساخت‌وساز نيز دست دهک‌های پايين جامعه از خريد اين املاك كوتاه است.

این کارشناس گفت: به‌هرروی دولت بايد با ارائه تسهيلات و طرح‌های تفصيلي مشخص، اين مناطق را اصولي بهسازي كند. اگرچه تراكم جمعيت در اين بخش‌ها سودهاي بالايي براي شهرداري و سازندگان حاشیه ای پروژه دارد، اما به‌هیچ‌عنوان راهكار مناسبي براي افزايش كمي و كيفي مسكن محسوب نمی‌شود.

وی بابیان اینکه این بهسازی‌ها و نوسازی‌ها باید به بهترین شکل ممکن انجام شود. گفت: در حال حاضر 70 درصد درخواست‌ها در دادگاه‌ها دعوای مربوط به مباحث ملکی است گفت: ازآنجایی‌که ساخت‌وساز تعهد ایجاد می‌کند. باید نظارت‌های دقیق و جامعی برای مصالح به‌کاررفته و اجرای این ساخت و سازها اعمال شود.

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران در ادامه اشاره‌ای به مقوله استفاده از فن‌آوری‌ها روز و صنعتی سازی داشت و گفت: یکی از مواردی که در بافت‌های فرسوده باید در نظر گرفته شود استفاده از مصالح روز و فن‌آوری‌های نوین است. این مسائل باعث خواهد شد سرعت وارد مقوله بهسازی و نوسازی بافت فرسوده شده و در کاهش قیمت نهایی املاک موثر واقع شود.

به گفته ربیعی اگر بخواهیم در اصلاح بافت‌های فرسوده موفق عمل کنیم باید نگاه جامع‌تری به قوانین، استفاده از مهندسان و نیروی فنی و کاردان‌ها داشته باشیم چراکه ساخت‌وساز در بافت فرسوده سفره پهن‌شده برای برداشت سود و منفعت‌های کلان نیست.

وی گفت:عدم استفاده از نیرو، توانمندی و ظرفیت کاردان‌ها گره مفقوده اصلاح و بهسازی بافت‌های فرسوده است چراکه اگر این اعضای از ابتدای شکل‌گیری این پروژه به‌عنوان بازوی اجرایی در نظر گرفته می‌شد بعد از گذشت چند سال نمی‌گفتیم فرصت‌ها برای اصلاح بافت فرسوده سوخت شده و خروجی دخور تعریفی از آن اتخاذ نشده است. این عده با توان ،ظرفیت وتجربه خود می‌توانند به‌عنوان یکی از اعضای کارآمد اصلاح بافت‌های فرسوده لحاظ شوند و بدون تردید با حضور آن ها خروجی کار دارای کمترین اشکال خواهد بود.

وی درنهایت با اشاره به اینکه سود دولت در پروژه اصلاح بافت‌های فرسوده در پیشرفت کشور و آرامش ساکنان نهفته است خاطرنشان کرد: مسئولان نباید به دنبال برداشت سود در اصلاح بافت فرسوده باشند چراکه بازخورد معنوی این اصلاحات در کشور ارزنده‌تر از مبالغ به‌دست‌آمده است.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar