۱۱:۵۹ - ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - 07 August 2018
کد خبر: ۵۰۳۸۹
در گفت‌وگو با «صما» مطرح شد:
در پی‌اظهار نظر اخیر مشاور وزیر راه مبنی براینکه ۷۰ درصد قیمت مسکن در تهران مربوط به قیمت زمین است وهمچنین تاکید وی مبنی براینکه اگرقیمت زمین کاهش یابد منابع هنگفتی در این محل انباشته شده، آزاد می شود،یک کارشناس مسایل اقتصادی با بیان اینکه هیچ تضمینی وجود ندارد که این منابع پس از آزاد سازی به چرخه صنعت ساخت و ساز بازگردد درعین حال ساماندهی اقتصادی را در گرو سایر شاخصه های اقتصادی برآورد کرد.
آزاد‌سازی منابع محبوس در زمین، ضمانتی برای بازگشت این سرمایه‌ها به مسکن نیستبه گزارش«صما» اخیرا حسین عبده تبریزی در سمیناری درباره نقش سوداگری در افزایش قیمت زمین گفت: از کسانی به عنوان سوداگر زمین صحبت می‌شود که هیچ‌گونه ارزش افزوده‌ای بر روی زمین خلق نمی‌کنند بلکه به دلیل روابط خاصی که دارند، با اقداماتی از جمله تغییر کاربری، قیمت آن را افزایش می‌دهند؛ این افراد هیچ کاری بر روی زمین نمی‌کنند و از این دست به آن دست شدن زمین سود می‌برند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه افزایش قیمت زمین حتی یک اشتغال مولد هم ایجاد نمی‌کند، گفت: اگر قیمت زمین کاهش یابد، منابع هنگفتی که در این محل انباشته شده، آزاد می‌شود و می‌تواند برای سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌های مولد و اشتغالزا به کار رود.وی با بیان اینکه هزینه‌های ساخت مسکن نسبت به هزینه زمین در کلانشهر تهران معادل ۳۰ به ۷۰ درصد است، خاطرنشان کرد: این اتفاق به شهرسازی نیز صدمه زده است.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه سوداگری زمین سبب شده تا دیگر بخش‌های اقتصادی نیز با هدف کسب درآمد به این حوزه ورود کنند، گفت: در ۲۰ سال اخیر تعداد شرکت‌هایی که دپارتمان‌های ساختمانی ایجاد کرده‌اند، روز به روز افزایش یافته است. به عنوان مثال، بانک‌ها، شرکت‌های صنعتی و تولیدی، شرکت‌های پتروشیمی، شرکت‌های خودروسازی، شرکت‌های فولادی و ... زیرمجموعه‌های ساختمانی ایجاد کرده‌اند، این در حالی است که این شرکت‌ها قرار نیست از محل ساخت و ساز سود ببرند، بلکه عمدتاً به دنبال انتفاع از منابع سوداگری زمین هستند.

به گزارش «صما» درهمین زمینه هادی حق شناس- کارشناس مسایل اقتصادی – در گفت و گو با خبرنگار صما با بیان اینکه ادعای حبس حجم انبوهی ازنقدینگی در بخش زمین به معنای آن است که اساسا سرمایه به دنبال مامنی امنی است تاکید کرد: البته حبس سرمایه ها فقط مشمول حوزه زمین نمی شود و برخلاف آنچه که به نظر می رسد در سایر بازارهای اقتصادی نظیر ارز،سکه طلا و .. نیز سرمایه ها سرگردانی وجود دارد و بنابراین حبس سرمایه ها صرفا به حوزه زمین ختم نمی شود .

این کارشناس اقتصادی در واکنش به اظهار نظر مشاور وزیر راه و شهرسازی مبنی براینکه اگر قیمت زمین کاهش یابد منابع هنگفتی در این محل انباشته شده،آزاد می شود،تاکید کرد: آزاد سازی سرمایه های انباشت شده در بخش زمین به این معنا نیست که این سرمایه ها به بخش ساخت و ساز تزریق شود،بلکه ممکن است این سرمایه ها مجدا به بازارهای دیگری هجوم بیاورند.

وی با بیان اینکه بخشی نگری در برنامه ریزی های اقتصادی فاقد نتیجه لازم است تاکید کرد: تا زمانی که سایر بخش های اقتصادی نظیر بازار ارز،سکه ،طلا و .. ساماندهی نشود به هیچ وجه نمی توان انتظار داشت که یک سیاست به بتنهایی بتواند اقتصاد کشور را ساماندهی کند.

این اقتصاد دان با تاکید بر اینکه لازم است که شاخص های کلان اقتصادی کشور مطلوب شود یادآور شد: نرخ بهره بانکی،قیمت بازارهای موازی مسکن شامل ارز، سکه ، طلا و.. به عنوان شاخصه های سنجش اقتصادی هستند و تا زمانی که این بازارها به یک ثبات نرسند نمی توان انتظار داشت که تصمیمات بخشی و یک جانبه نقشی در ساماندهی اقتصاد کلان داشته باشند.

حق شناس همچنین در تحلیل بخش دیگری از اظهارات مشاور وزیر راه وشهرسازی مبنی براینکه 70 درصد قیمت مسکن در تهران مربوط به زمین است تاکید کرد : این آمار البته قابل شمول برای کل تهران نیست و ضمن اینکه باید در نظر که اساسا تهران کل ایران نیست و حداکثر 20 درصد از جمعیت کشور در ایران ساکن است و 80 درصد مابقی درکل ایران متفرق هستند و بنابرین اگر 70درصد قیمت مسکن در تهرن مربوط به زمین باشد این آمار قابل تسری به کل بخش مسکن نیست.

این کارشناس اقتصادی با تاکید براینکه ادعای مشاور وزیر راه و شهرسازی مبنی براینکه هفتاد درصد قیمت مسکن در تهران مربوط به زمین است در برخی از مناطق تهران مصداق ندارد خاطر نشان ساخت: در برخی ا زمناطق تهران این رقم به یک سوم کاهش پیدا می کند این در حالی است که در برخی از مناطق این رقم افزایش پیدا می‌کند.

برچسب ها مسکن ، زمین ، سرمایه
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar