۱۴:۱۶ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - 08 August 2018
کد خبر: ۵۰۴۰۸
عضو هیات مدیره نظام مهندسی تهران در گفت‌وگو با «صما»:
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به توافق صورت گرفته با شهرداری تهران از اختیاری شدن ارجاع نظارت کار برای مهندسان حقیقی همانند مهندسان حقوقی خبر داد.
ارجاع نظارت کار برای مهندسان حقیقی اختیاری شد/ توافق شهرداری و نظام‌مهندسی بر سر ارجاع نظارتبه گزارش«صما» حیدر جهان‌بخش ضمن بیان مطلب فوق درگفت‌و گو با خبرنگار «صما» تاکید کرد: براساس توافقی که بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و شهرداری تهران صورت گرفته مقرر شده است که مهندسان حقیقی همانند مهدسان حقوقی امکان انتخاب یک کار به صورت اختیاری داشته باشند که البته عملیاتی شدن این روند فعلا به صورت موقت است.

جهان‌بخش افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اخیرا توافقی با شهرداری تهران داشته است که به موجب آن به صورت موقت هر ناظرحقیقی یک کار را به صورت اختیاری، انتخاب کند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در ادامه درباره زمزمه های مطرح شده در فضای مجازی مبنی براختیاری شدن انتخاب مهندس ناظر از روز شنبه تاکید خاطرنشان ساخت: اظهارنظرهای صورت گرفته مبنی براختیاری شدن انتخاب مهندس ناظر ،مربوط به مهندسان حقیقی است.

جهان بخش افزود: چرا که سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران شیوه نامه ارجاع نظارت انتخابی به اشخاص حقیقی را با شهرداری تهران تفاهم کرده است که اگر به تایید برسد ،مهندسان حقیقی نیز به همان شیوه انتخاب مهندس حقوقی می توانند یک کار انتخابی داشته باشند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران درباره آمار مربوط به ارجاع انتخابی مهندسان ناظر حقوقی گفت: تاکنون .در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به صورت موردی حدود 12 کاربه اشخاص حقوقی ارجاع شده است که البته شرایط ارجاع کار به این صورت است که ابتدا می بایست فرم درخواست ناظرحقوقی پروژه های انتخابی که مشخصات پرونده را ارایه می دهد وناظر ومجری را معرفی می کند پر شود و درمرحله بعد معاونت خدمات مهندسی و سپس ریس سازمان نیز آن را بررسی می کند و هر ناظر حقوقی به موجب این قرارداد درطول سال می تواند یک پروژه را به صورت اختیاری انتخاب کند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تاکید کرد: از شنبه هفته بعد اگر شیوه نامه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به توافق شهرداری برسد اجرایی می شود.

جهان بخش در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد که شهرداری تهران شیوه‌نامه پیشنهادی سازمان نظام مههندسی را نپذیرد گفت: بعید می‌رسد که چنین اتفاقی رخ دهد چرا که در این زمینه توافق وتفاهم صورت گرفته است و بنابراین از شنبه هفته آینده این مهم اجرایی خواهد .ضمن اینکه با توجه به متوقف شدن پرونده های ارجاع نظارت در شهرداری تهران، مردم برای رفع این مشکل پیگیر بوده اند و بر این اساس می توان گفت که شهرداری تهران پیشنهاد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران را اجرایی خواهد کرد و به دنبال آن از شنبه آتی،هر ناظر حقیقی و حقوقی طبق شیوه نامه می توانند یک کار اختیاری انتخاب کنند.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
شمراني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
0
0
بالا خره حقيقي شد يا حقوقي ؟ صما لطفا" درست خبر بنويس . صما لطفا" خبر نگار خوب استخدام كن . صما لطفا" ويراستار خوب استخدام كن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
0
0
✔️مسائل و دغدغه ما در آینده چنین است:

▪به استناد قانون مهمترین وظیفه سازمان نظام مهندسی ساختمان، نظارت بر حسن انجام خدمات مهندسی است. از این رو جمع کردن بساط امضاء فروشی، کرایه و یا فروش پروانه از اهداف اصلی سازمان می باشد که سالهاست مغفول مانده است، در این راستا:
۱- کلیه مهندسان امتیازآور در اشخاص حقوقی باید دارای بیمه اشتغال در همان مشاور باشند تا صوری کاری حذف شود.
۲- ظرفیت مشاوران نباید وابسته به مهندسان پشت پروانه باشد تا مسابقه خرید پروانه بین اشخاص حقوقی حذف گردد.
۳- در آینده اولویت با مهندسانی است که تنها از راه ارائه خدمات مهندسی روزگار می‌گذرانند و کلیه مهندسان شاغل در استانهای دیگر و ادارات و ارگانها و یا احتمالا در خارج از کشور در اولویت‌های بعدی خواهند بود.
۴- افزایش حق الزحمه با استفاده از ظرفیت‌های کمیته چهار نفره مبتنی بر کاهش ظرفیت مهندسان و متعادل کردن عرضه و تقاضا.

▪تعامل و گفتگوی اعضای هیات‌مدیره بر پایه منافع جامعه مهندسی و نه بر پایه منافع گروهی که اعضاء را نمایندگی می‌کنند خواهد بود. از این رو در آینده نیازمند اعضائی فرهیخته که توانایی گفتگو و ایجاد راه حل برای مشکلات را دارند، هستیم.

▪در آینده معتقدیم همه حقیقت نزد ما نیست، از این رو نظر مخالف را در فضایی بدور از حب و بغض و پیش‌داوری به بحث می‌نشینیم و کمک می‎کنیم تا جلسات هیات مدیره کارا بوده و نتایج عینی داشته باشد.

▪در آینده سازمان هر هزینه‌ای باید مبتنی بر نتیجه‌‌ای مشخص باشد و از هر هزینه‌ای که منجر به نتیجه مثبت و مشخص برای اعضا نگردد جلوگیری خواهد شد.

▪در آینده از ایجاد شبکه‌های رانت که ناشی از عزل و نصب‌های فله‌ای در بخش‌های گوناگون سازمان هستند و در نفوذ گروهی خاص هستند جلوگیری بعمل خواهد آمد.


▪در آینده سیستم مالی پاک دست بجای افراد پاک‌دست در اولویت خواهد بود زیرا معتقدیم فساد از سیستم‌های فسادزا پدید می‌آید و در چنین سیستم‌هایی هرگز نمی توان انتظار داشت مسئولان مانند ابوذر و عمار باشند.

▪تهیه بودجه سازمان بدون وجود برنامه مشخص نتیجه‌ای جز فساد به دنبال نخواهد داشت. زمانی بودجه قابل بحث خواهد بود که برنامه‌ای مشخص به آن منضم باشد. در آینده بودجه و برنامه با هم و بطور همزمان به بحث گذاشته خواهد شد.

▪رای اعضاء هیئت مدیره در تصمیم‎گیری‎ها باید شفاف باشد تا از زد و بندها جلوگیری به عمل آید. بر این مبنا در آینده هیات مدیره‎ اختیارات خود را به هیات رییسه سازمان تفویض نمی‎کند و رای اعتماد اعضا به هیات مدیره محفوظ می ماند.

▪در خصوص مبحث مجری ذیصلاح معتقدیم نباید صرفا از اجبار و زور استفاده کرد، بر این اساس کارشناسان و حقوقدانان آینده طرحی نو در انداخته‌اند که در آن مالکین با تمایل و رضایت کامل، همکاری با مجریان ذیصلاح را تقاضا نمایند. این مسائل در آینده حل خواهد شد اگر همه عزیزان دست در دست هم به یاری سازمان بشتابند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
0
0
وقتی یک شرکت پیمانکاری یا ساختمانی موظف شود سالی ۵ میلیون تومان برای حق بیمه تامین اجتماعی هریک از اعضای هیات مدیره خود هزینه کند پس از مهندسان شرکت، کار مفید میخواهد نه اینکه مدرک مهندسان را اجاره کند بدون حضور فیزیکی در شرکت .

شرکتی که برای اعضای هیات مدیره شرکت هیچ لیست بیمه رد نمیکند قطعا مدرک مهندسان یا مهر و پروانه را خریداری یا اجاره کرده . باید تمام شرکت های پیمانکاری و مجری حقوقی یا نظارت حقوقی یا آزمایشگاه های خاک موظف شوند حق بیمه تامین اجتماعی اعضای هیات مدیره شرکت را پرداخت کنند .
الان افراد غیرمتخصص با صرفا داشتن پول میتوانند یک شرکت دارای گرید ۵ ابنیه یا راه و باند یا آب ... خریداری کنند . چطور ؟! فرد غیرمتخصص با یک تغییر اساسنامه شرکت در روزنامه رسمی کشور به عنوان عضو هیات مدیره وارد شرکت میشود . کار مناقصه عمرانی میگیرد بعد مهندسان تحصیل کرده مملکت باید بیکار باشند .
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar