۱۲:۴۳ - ۰۳ شهريور ۱۳۹۷ - 25 August 2018
کد خبر: ۵۰۵۴۰
وکیل پایه ‌یک دادگستری در گفت وگو با «صما»:
در پی مکاتبه اخیر مدیر کل دفترتوسعه مهندسی ساختمان وزارتخانه راه‌وشهرسازی با مدیران کل راه وشهرسازی استان‌ها و تعین مهلت سه روزه برای ارسال حق الزحمه مهندسان در سال 97،یک وکیل پایه یک دادگستری با بیان اینکه اعتراض مهندسان به تعلل وزارت راه در تعیین تکلیف تعرفه خدمات مهندسی سال 97 وارد است در عین حال خواستار بومی شدن تعرفه خدمات مهندسی شد.
تعیین تکلیف حق‌الزحمه خدمات مهندسی دیرهنگام بوده است/ تعرفه خدمات‌مهندسی باید بومی شودبه گزارش خبرنگار «صما»، منوچهرشیبانی اصل در تاریخ 24 مرداد ماه سال جاری با انجام مکاتبه ای با مدیران کل راه وشهرسازی استان‌ها ضمن اشاره به تکلیف قانونی وزارت خانه راه و شهرسازی در ابلاغیه تعرفه خدمات مهندسی، با تعیین مهلت سه روزه به مدیران مذکور، خواستار ارسال آخرین ابلاغیه تعرفه حق الزحمه خدمات مهندسی در رشته های معماری، عمران، تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی شد تا نسبت به تعیین حق الزحمه مهندسان در سال 97 اقدام شود.

به گزارش «صما» انجام این نامه نگاری، مطابق معمول با واکنش‌های مهندسان در گروه‌های مجازی مواجه شد و بسیاری از مهندسان ضمن اعتراض به مکاتبه دیرهنگام وزارتخانه راه برای تعیین تکلیف حق الزحمه مهندسان در سال 97، در عین حال این موضوع را از زوایای مختلف مورد انتقاد قرار دادند.

اما در این زمینه حسن محمد حسن زاده ، وکیل پایه یک دادگستری و عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در گفت وگوبا خبرنگار «صما» گفت: اینکه وزارتخانه با گذشت حدود پنج ماه ازسال به فکرانجام تشریفات اداری برای استعلام مستندات مربوطه به منظور تعیین تکلیف حق الزحمه مهندسان در سال 97 افتاده است به نظرمی رسد که می تواند به محل اعتراض مهندسان تبدیل شود و این اعتراض به نظر می‌رسد که منطقی باشد.

وی افزود: چرا که قاعده این است که تعیین تکلیف تعرفه سالیانه خدمات مهندسی می بایست قبل ازسال بررسی واطلاعات لازم از استانها دریافت و اعلام شود.

حسن زاده در ادامه اظهارات خود همچنین در واکنش به بخش دیگری ازاعتراضات مهندسان مبنی بر اینکه تعیین تعرفه خدمات مهندسی از سال 78 تاکنون معلق مانده است افزود: این اعتراض قابل پذیریش نیست چرا که اگرچنین ادعایی صحت داشته باشد جای این سوال مطرح است که اعلام تعرفه در هر سال چطور صورت می گیرد و در عین حال امکان ندارد تعرفه ای در یکسالی مورد استفاده قرار بگیرد ولیکن وزارتخانه آن را ابلاغ نکرده باشد.

این وکیل پایه یک دادگستری در عین حال به نامعادله میزان تعرفه خدمات مهندسی در قیاس با مسوولیت مهندسان اشاره کرد و گفت: به نظرمی رسد که دستمزد یا قیمتی که به عنوان نرخ خدمات مهندسی اعلام می شود به هیچ وجه تناسبی با آن میزان مسوولیتی که مهندسان در صنعت ساختمان دارند،ندارد چرا که حرفه مهندسان ارتباط مستقیم با جان مردم دارد این درحالی است که مبلغ بسیارناچیزی که هیچ تناسبی بامسوولیت آنها ندارد تحت عنوان حق الزحمه به آنها پرداخت می شود.

وی درادامه اظهارات خود به مبانی قیمت گذاری تعرفه خدمات مهندسی نیز ایراد وارد کرد و گفت: مطابق قانون هیات وزیران اختیار تعیین تعرفه خدمات مهندسی را بر عهده وزارت راه گذاشته که تعیین آن براساس اخذ اطلاعات سازمانهای نظام مهندسی استان ها صورت می گیرد.

حسن زاده افزود : من اعتقاد دارم که تعرفه خدمات مهندسی هر استان می بایست جداگانه اعلام شود. به طوری که تعرفه خدمات مهندسی به عنوان مثال درتهران می بایست یک بهایی داشته باشد و درمقابل این رقم در استان های دیگری متفاوت باشد.

این وکیل پایه یک دادگستری تاکید کرد: علاوه بر این تعداد و یا ظرفیت اشتغال به کار اعضای سازمان نظام مهندسی هر استان با استانهای دیگری متفاوت است. به عنوان مثال اگر در تهران گفته شده است که هرمهندسی مجاز است که فقط هشت فقره کار دریافت کند ظرفیت اشتغال به کارش پرمی شود.

حسن زاده افزود: این امر ممکن است برای مهندسی که عضو سازمان نظام مهندسی تهران است منطقی باشد،ولی برای مهندسی که در کرمان کارمی کند با توجه به اینکه حداکثر متراژ کارها به هزار مترهم نمی رسد نمی توان انتظارداشت که یک مهندس هشت فقره کار دریافت و ظرفیت اشتغال به کارش پر شود.

وی با ذکرمثالی ادامه داد : بنده سال 94 ازطرف وزارتخانه راه وشهرسازی به عنوان نماینده وزیر،در قالب هیات قائم مقامی به استان کرمان رفته بودیم ، طی چهارماهی که بنده آنجا حضور داشتم در عمل میدیدیم ساختمان‌هایی که در مرکز استان واقع شده اند، درصد بسیار بالایی از آنها زیر هزارمتر هستند و بسیاری از متقاضیان به دنبال مهندس، برای دریافت خدمات مهندسی بودند، اما عملا مهندسی که ظرفیت اشتغال به کارش پرشده باشد وجود نداشت ،که البته ما اطلاعاتی که از مهندسان بومی آنجا دریافت کردیم ، برای وزارتخانه ارسال کردیم،وخواستار چاره اندیشی شدیم.

وی همچنین درباره بخش دیگری از اعتراض جامعه مهندسی که به عملکرد هیات‌های چهارنفره و هیات مدیره های سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان وارد شده بود و ادعا شده بود که افراد مذکور برای تعیین، تصویب و ابلاغ فهرست قیمت خدمات مهندسی ساختمان، قانون را رعایت نکرده اند تاکید کرد: در قانون جایگاهی برای نهاد هیات چهار نفره تعریف نشده است که وزیر راه براساس آن تصمیم گیری کند ولی درعمل شاهد آن هستیم که این هیات چهارنفره تصمیماتی اخذ می کند که مبنای قانونی آن نامشخص است.

وی همچنین دربخش دیگری ازاظهارات خود درباره طرح ادعایی ازسوی مهندسان مبنی براینکه به غیر از استان تهران درهیچ یک ازاستانهای کشورفهرست قیمت خدمات مهندسی ساختمان استان به تصویب وزیر راه نرسیده و ابلاغ نشده است گفت: استان تهران به واسطه اینکه مرکز است و وزارتخانه در همین استان مستقر است قاعدتا می شود گفت که نسبت به بقیه استان‌ها مورد توجه است.

تعیین تکلیف حق‌الزحمه خدمات مهندسی دیرهنگام بوده است/ تعرفه خدمات‌مهندسی باید بومی شود+نامه

انتهای پیام/

کدخبر:0221

انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
0
0
باید تعرفه نظارت حداقل متری ۱۲۰۰۰ تومن باشد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
0
0
حق بیمه تامین اجتماعی مهندسان توسط کارفرما پرداخت شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
0
0
تعرفه های نظام مهندسی اراک از سال ۹۵ تا کنون ثابت مانده ولی تورم در مدت این چندسال ۱۰۰ درصد افزایش یافته .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
0
0
یاید طریقه پرداخت حق الزحمه مهندسان ناظر از تعرفه ای به پروژه ای تغییر کند . مثلا تعرفه نظارت ساختمان ۱ طبقه با پیلوت ۴ میلیون تومن و ۲ طبقه با پیلوت ۶ میلیون تومن و ۳ طبقه با پیلوت ۸ میلیون تومن و ساختمان ۴ طبقه با پیلوت ۱۰ میلیون تومان و ساختمان ۵ طبقه با پیلوت ۱۲ میلیون تومان .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
0
0
بومی سازی تعرفه ها اصلا معنی ندارد چون در این صورت هیات مدیره نظام مهندسی هراستانی طبق خواست و سلیقه خودش عمل میکند و حق و حقوق مهندسان ناظر پایمال میشود . مثل نظام مهندسی اراک که از سال ۹۵ تا کنون تعرفه نظارت متری ۵۰۰۰ تومانه و کمیته ۴ نفره متشکل از معاون عمرانی استاندار و شهردار و رییس شورای شهر و رییس نظام مهندسی هیچ تلاشی برای ترمیم تعرفه ها انجام ندادند و اصلا به فکر مهندسان نیستند . تعرفه متری ۵۰۰۰ تومن یعنی حق نظارت یک ساختمان ۳۰۰ متری میشود ۱.۵ میلیون تومن که واقعا رقم ناچیزی است چون الان یک مهندس شاغل در پتروشیمی شازند ماهی ۳.۵ میلیون تومان حقوق میگیرد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
0
0
بهتره سازمان نظام مهندسی به هرمهندس ناظر طبق قانون کار و بر اساس میزان سابقه و سواد دانشگاهی ، حقوق ماهانه پرداخت کند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
0
0
باید حق الزحمه مجری توسط مالکان زمین به حساب خزانه کل کشور واریز شود . سپس این مبلغ به شماره حساب بانکی مجریان حقیقی و حقوقی واریز شود تا امکان تخفیف گرفتن مالکان از مهندسان سلب شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
0
0
الان یک ساختمان ۱۰۰ متری نوساز بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان در شهر اراک خرید و فروش میشود یعنی قیمت ۵ طبقه با پیلوت میشود ۲ میلیارد تا ۴ میلیارد تومان پس برای این چنین سرمایه گذاری کلان مبلغ ۱۰ یا ۱۲ یا ۱۶ میلیون تومان حق نظارت واقعا ناچیز است چون حتی از ۱ درصد هزینه ملک هم کمتر است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
0
0
عضو هیئت‌مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار:
حداقل حقوق کارگران باید 5 میلیون باشد

عضو هیئت‌مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار گفت:
در وضعیت فعلی، حداقل حقوق کارگران باید ۵.۳ میلیون تومان باشد.

احسان سهرابی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد:
هفته آینده جلسه ترمیم دستمزد در شورای عالی کار کشور برگزار می‌شود و خواسته ما این است که حقوق کارگران به واقعیات کنونی جامعه نزدیک شود.

وی تصریح کرد:
هم‌اکنون قدرت خرید کارگران 48 درصد کاهش پیدا کرده و شاخص تورم هم گویای این است که ادامه زندگی با این دستمزدها قابل انجام نیست و البته این را نیز باید گفت که وضعیت کارگران تاکنون به این حد بحرانی نبوده که ما مجبور به ترمیم دستمزد در نیمه سال شویم.
عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار تأکید کرد:
تحقیقات میدانی نشان از این دارد که یک کارگر برای این که شرمنده خانواده خود نباشد به 5 میلیون و 300 هزار تومان حقوق نیاز دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
0
0
در چند ماه اخیر که قیمت آپارتمان در تهران بطور میانگین دو برابر شده است درآمد املاک و بنگاه مسکنی ها هم دو برابر شده و اگر بطور میانگین قیمت آپارتمان در تهران 7000000 باشد حق الزحمه املاکی ها حداقل یک درصد از هر معامله است یعنی متری 70000 تومان که سازنده با کمال میل و نقدا آنرا پرداخت خواهد کرد !

حال سهم مهندسان از این مقدار نیم درصد است !! آنهم سهم چهار مهندس تحصیلکرده خون دل خورده با آن همه مسئولیت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۷
0
0
یکسان سازی تعرفه های نظارت و اجرا در کل کشور ضروری است . مثلا نمیتوان انتظار داشت تعرفه نظارت در اراک متری ۶۰۰۰ تومان باشد ولی در تهران متری ۱۱ هزار تومان باشد و این چندنرخی بودن تعرفه ها عامل مهاجرت مهندسان از شهرستان ها به تهران میشود .
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar