۱۲:۴۶ - ۰۶ شهريور ۱۳۹۷ - 28 August 2018
کد خبر: ۵۰۵۸۷
«صما»گزارش می‌دهد:
صما- شاخص بهاي اجاره مسكن خانوارهای کشور نسبت به ماه قبل 1.9درصد، نسبت به ماه مشابه سال قبل16.6درصد و در بازده دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود 10.1درصد است .حال این رشد قیمت ها باعث کاهش تعداد مبایعه نامه های اجاره نامه در مرداد ماه شده است.

به گزارش «صما» بر اساس آمار دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسكن تعداد معاملات اجاره از ابتدای تیرماه تا اول مرداد 97 در تهران حدود 20هزار و 776 فقره و این تعداد اجاره در مردادماه تا اول شهریور سال جاری حدود 10هزار و 744 فقره بوده که نسبت به سال قبل به‌شدت کاهش داشته است .

کوچ مستأجران به حاشیه شهرها/ موضع انفعالی دولت در برابر افزایش قیمت مسکن

بر اساس آمارهای اتخاذشده از مرکز آمار ایران در مردادماه 1397 عدد شاخص کل به 127.7 رسید که نسبت به ماه قبل 5.2 درصد افزایش نشان می‌دهد . در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل 19.3 درصد است . یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین 19.3 درصد بیشتر از مرداد 1396 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان » هزینه کردند که نسب به اطلاع در ماه قبل (13.8درصد) 5.5 واحد درصد افزایش‌یافته است .

بر همین اساس شاخص بهاي اجاره مسكن خانوارهای کشور نسبت به ماه قبل 1.9درصد، نسبت به ماه مشابه سال قبل16.6درصد و در بازده دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود 10.1درصد است .

کوچ مستأجران به حاشیه شهرها / موضع انفعالی دولت در برابر افزایش قیمت مسکن

در همین بازده زمانی شاخص بهاي اجاره مسكن نسبت به ماه قبل در خانوارهای شهری حدود 1.8درصد و در خانوارهای روستایی 2.1 درصد است .

هزينه اجاره‌بها در سبد خانوار قابل‌توجه است

در همین راستا به گفته حسین احمد اوغلی کارشناس اقتصاد مسکن بابیان اینکه آمارها به‌درستی نشان می‌دهد که میزان افزایش نرخ اجاره‌بها نسبت به ماه قبل در کشور حدود 1.9 درصد است عنوان کرد :این میزان یعنی اینکه بازار اجاره در یک بازده کوتاه و علی‌رغم رکود سنگین رشد قابل‌توجهی داشته است .

این کارشناس اقتصاد مسکن در ادامه عنوان داشت: بر اساس آمارهای اخذشده تعداد معاملات بازار اجاره تهران در مردادماه نسبت به ماه قبل نصف شده است .درحالی‌که قیمت هر مترمربع از واحد مسکونی در همین بازده زمانی نسبت به ماه قبل خود با رشد چنددرصدی روبرو به رو شده است

وی گفت:.بنابراین زمانی که این معاملات را در کنار هم می‌چینیم متوجه خواهیم شد منطق مناسبی برای افزایش قیمت چنددرصدی مردادماه به تیرماه نداریم چراکه همواره قیمت بازار اجاره با دو عامل عرضه و تقاضا و نرخ تورم سنجید می‌شود و در این بازده کوتاه‌مدت هیچ‌کدام از دو فاکتور ذکرشده تفاوت فاحشی نسبت به قبل نداشته است .

عدم گردش صحیح سرمایه‌های اقتصادی ریشه بی‌خانمانی

احمد اوغلی در ادامه افزود: از عمده دلایل افزایش متقاضیان اجاره‌نشینی عدم توانائی آنان در تهیه و خرید واحد مسکونی موردنیاز خود است. که این ناتوانی ریشه در عدم رشد اقتصادی مؤثر جامعه و هزینه‌های بالای زندگی در سایر بخش‌های اقتصادی خانواده هاست.

این کارشناس مسکن در نهایت گفت:عدم گردش صحیح سرمایه های اقتصادی در جامعه و نبود برنامه عملیاتی از سوی متولیان امر اقتصاد مسکن در جامعه از یک طرف و تاثیر متغییرهائی از جمله نرخ تورم و نرخ سودهای بانکی و همچنین افزایش قیمت مسکن از طرف دیگر می توانند در رشد نرخ اجاره بها موثر باشند.

کوچ مستأجران متوسط الحال به حاشیه شهرها

ایمان رفیعی کارشناس ساخت وساز با بیان اینکه در سال جاری، همزمان با افزایش شدید قیمت ارز، بازار نیمه جان مسکن از شر دلالان و سودجویان در امان نماند و افزایش قیمت ملک و اجاره بها باعث خروج بخشی از مستأجران متوسط الحال به حاشیه شهرها شد. گفت:کاهش شدید قدرت خرید در سایه تورم بالای 70 درصد ( شما بخوانید 10.2 درصد) موج افزایش قیمت در بازار مصالح ساختمانی را نیز به همراه داشته است به طوری که کار به احتکار مصالح ساختمان نیز رسیده است.

وی گفت:علیرغم این افزایش شدید قیمت ها در روزهای اخیر، به نظر میرسد بازار وارد دوران رکود بعد از تورم شده است.

رفیعی در ادامه افزود:سودجویانی که قیمت ها را تا 50 درصد افزایش داده اند متوجه عقب ماندن سود خود از سایر بازارها شده اند و خریدارانی که با افزایش سرسام آور قیمت ها مواجه شدند، نا امید از خانه دار شدن سرمایه خودرا در بازارهای دیگر به جریان انداخته اند.

این کارشناس ساخت وساز گفت:البته این رکود نمی تواند زیاد ادامه دار باشد. زیرا این افزایش قیمت 50 درصدی، مربوط به خانه هایی است که با قیمت مصالح قدیم ساخته شده اند و خانه های درحال ساخت فعلی قطعا قیمت های بالاتری را تجربه خواهند کرد.

موضع انفعالی دولت در برابر این افزایش قیمت های مسکن

رفیعی با بیان اینکه به طور حتم دوره رکود مسکن این بار طولانی تر از قبل خواهد بود. عنوان کرد :چرا که این افزایش قیمت ها به قدری با سطح درآمدها فاصله دارد که بعید به نظر می رسد تا 5 یا 7 سال آینده بتوان این شکاف را پر کرد.

این کارشناس ساخت وساز در ادامه افزود: این فاصله درحالی ایجاد شده است که روند افزایش قیمت ها این بار نه به صورت درصدی بلکه به صورت تصاعدی درحال افزایش است. نکته دیگر که این روند را بسیار نامتعادل کرده، موضع انفعالی دولت در برابر این افزایش قیمت هاست.

وی گفت: بدنه دولت تقریبا هیچ واکنش قاطعی نسبت به این روند تاکنون نشان نداده است. بازار مسکن کاملا رها و 100 درصد در اختیار سودجویانی است که بطور لحظه ای قیمت تعیین می کنند و دولت تنها مشغول ابزار نگرانی است.

رفیعی در نهایت گفت:روند کنونی بازار مسکن قطعا باعث رشد قیمت املاک در حاشیه شهرها خواهد شد و پدیده شوم حاشیه نشینی را توسعه خواهد داد. کما اینکه همین الان هم بسیاری از افراد سطح متوسط جامعه که به لطف افزایش قیمتها به سطح زیر فقر وارد شده اند و ترجیح می دهند به مناطق کم برخوردارتر ولی ارزانتر مهاجرت کنند و شهرها تنها دراختیار افرادی قرارگیرد که تاب تحمل تورم چندصد درصدی را داشته باشند.

انتهای پیام /

کدخبر:0227


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar