۰۹:۱۵ - ۰۷ شهريور ۱۳۹۷ - 29 August 2018
کد خبر: ۵۰۵۹۰
مدیران کل راه و شهرسازی در گفت‌وگو با «صما»:
مقدمات برگزاری هشتمین دوره از انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی در مهرماه در استان های کشور در حال پیگیری و انجام است.
بازخورد ابلاغیه‌های انتخاباتی وزیر راه در بین مهندسان/ کاهش تعداد شرکت‎کنندگان درپی افت درآمد نظام مهندسیدر همین راستا مدیران کل راه و شهرسازی استان های زنجان و البرز به تشریح اقدامات انجام شده در این زمینه و بازخوردهای ابلاغیه های انتخاباتی وزیر راه و شهرسازی در استان های متبوع خود پرداخته اند.

احراز صلاحیت 31 نفر در استان زنجان

در همین رابطه مدیر کل راه و شهرسازی استان زنجان با اشاره به عضویت 6 هزار نفر مهندس در سازمان نظام مهندسی این استان گفت: در استان زنجان 33 نفر در انتخابات هشتم شرکت کرده اند که از این تعداد، یک نفر انصراف داده و یک نفر تایید صلاحیت نشد.

کلیم اله وثوقی در گفت‌وگو با «صما» ادامه داد: درمجموع 31 نفر در هشتمین دوره از انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی و در هفت رشته مهندسی شرکت کرده اند و برنامه ها طبق جدول زمان بندی که از سوی وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شده، پیش می رود.

کاهش تعداد شرکت کنندگان نسبت به دوره های قبل

وی درخصوص بازخوردهای ابلاغیه های وزیر راه و شهرسازی در انتخابات هشتم هیئت مدیره گفت: با این ابلاغیه هایی که از سوی وزارتخانه ارائه شده، تعداد شرکت کنندگان نسبت به دوره های قبل کمتر شده است.

وثوقی افزود: به طور قطع با اجرای این دستورالعمل ها و ابلاغیه ها، هم حجم کارها کم می شود و هم درآمد سازمان های نظام مهندسی بسیار پایین می آید. بنابراین این موضوع باعث شده تا حداقل در استان زنجان، تعداد شرکت کنندگان نسبت به دوره های قبل مقداری کاهش یابد.

به گفته این مسئول، به این ترتیب با این دستورالعمل ها از میزان گردش مالی که در سال های قبل در سازمان نظام مهندسی وجود داشت، کم می شود و این امر می تواند یکی از عوامل کاهش رغبت و انگیزه برای حضور در هیئت مدیره ها باشد.

وی با بیان اینکه با این روند تعداد کارکنان سازمان نظام مهندسی از نصف هم کمتر می شود، تصریح کرد: به دلیل کاهش حجم کارها و نیز کاهش درآمد سازمان، به طور قطع تعدیل نیرو در بدنه سازمان نظام مهندسی به وجود خواهد آمد. در عین حال به خاطر کمبود منابع مالی و افت درآمدها و دشوار شدن اداره کردن سازمان به نسبت دوره های قبل، تمایل مهندسان برای حضور در هیئت مدیره کاهش می یابد.

افت انگیزه برای حضور در هیئت مدیره‌ نظام مهندسی

وثوقی مسائل مالی را یکی از انگیزه های مهم برای حضور در هیئت مدیره هشتم برشمرد و افزود: مجاز بودن حضور مهندسان پایه یک در انتخابات، عامل دیگری برای کاهش تعداد شرکت کنندگان است. در حالی که در دوره های قبل مهندسان پایه دو نیز امکان حضور داشتند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان زنجان گفت: با این حال پیش بینی ما این است که در این دوره به خاطر حساسیت های موجود، مشارکت مهندسان و اعضای سازمان در انتخابات، بیشتر از دوره های قبل باشد. چون قشر زیادی از مهندسان، ازجمله مهندسان جوان موافق بخشنامه حدف تعارض منافع هستند و با این حساب تعداد شرکت کنندگان در انتخابات افزایش خواهد یافت.

وثوقی همچنین با اشاره به نوع سیستم رای گیری در استان زنجان گفت: به دنبال این هستیم که از سیستم نرم افزاری در انتخابات هشتم استفاده شود، اما با توجه به مسائل مالی هنوز به نتیجه قطعی در ابن بخش نرسیده ایم.

این مسئول خاطر نشان کرد: اگر مسئله تامین مالی حل شود و سازمان نظام مهندسی بتواند بودجه لازم را برای برگزاری انتخابات مکانیزه تامین کند، اولویت به شیوه سیستم مکانیزه است اما از آنجایی که تعداد اعضای سازمان زیاد نیست، درصورت برگزاری این انتخابات به شیوه سنتی هم مشکل خاصی وجود ندارد.

ثبت نام 79 نفر در انتخابات استان البرز

همچنین مدیر کل راه و شهرسازی استان البرز گفت: مقدمات هشتمین دوره از انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی بر اساس دستورالعملی که معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ارسال کرده بود، آغاز شده و ما نسبت به عملیاتی و اجرایی کردن این دستورالعمل اقدام کرده ایم.

تقی رضایی در گفت‌وگو با «صما» افزود: در این رابطه از 14 نفر از مهندسانی که شرایط لازم را داشتند، برای هیئت اجرایی دعوت به عمل آمد و از این تعداد 7 نفر به عنوان هیئت اجرایی انتخاب شدند و کار خو را بر اساس برنامه زمان بندی شروع کردند.

وی با اعلام اینکه ثبت نام افراد انجام شده و 79 نفر در استان البرز در این انتخابات شرکت کرده اند، گفت: بقیه مراحلی که مهندسان باید احراز شرایط شوند، در حال بررسی است و هنوز طبق برنامه زمان بندی، فرصت برای انجام این امر داریم.

رضایی با بیان اینکه از بین 79 نفر تعدادی از مهندسان شرایط لازم را ندارند، تصریح کرد: ما در موعد مقرر و بعد از اینکه بررسی های لازم انجام شد، تعداد افراد واجد شرایط برای حضور در انتخابات را اعلام می کنیم.

این مسئول اعلام کرد: تلاش ما این است که بتوانیم انتخابات امسال را از طریق سیستم مکانیزه و ماشینی انجام دهیم. مذاکراتی با شرکت ها انجام شده و به محض اینکه هیئت اجرایی و هیئت نظارت به جمع بندی برسند، انتخابات را به صورت رایانه ای برگزار خواهیم کرد.

رضایی با بیان اینکه هیئت نظارت هم انتخاب شده است، اظهار داشت: هیئت نظارت با مدیریت مدیرکل راه و شهرسازی استان و اعضایی که بر اساس دستورالعمل ابلاغی باید انتخاب می شدند، انتخاب شده اند و هیئت نظارت نیز کار خود را انجام می دهد.

برنامه ریزی برای افزایش مشارکت مهندسان

مدیر کل راه و شهرسازی استان البرز در خصوص برنامه ریزی های انجام شده برای مشارکت بیشتر مهندسان بیان کرد: اولا تلاش ما این بوده که با اطلاع رسانی به موقع و کامل از طریق سایت های نظام مهندسی و هیئت اجرایی و نیز اداره کل راه و شهرسازی، مهندسان را در جریان آخرین اخبار این حوزه قرار دهیم.

وی ادامه داد: همچنین ماشینی برگزار کردن انتخابات هشتم یکی از شیوه هایی است که دنبال می کنیم تا حضور مهندسان در انتخابات افزایش یابد.

رضایی همچنین با اعلام خبر برپایی نمایشگاه مصالح ساختمانی در حاشیه برگزاری انتخابات نظام مهندسی، گفت: برنامه بعدی ما این است که در شعبه انتخاباتی کرج، بتوانیم یک نمایشگاه مصالح ساختمانی برپا کنیم که مهندسان ضمن بازدید از این نمایشگاه، در حاشیه آن بتوانند رای خود را درصندوق انتخاباتی بیندازند و شاهد حضور گسترده مهندسان در انتخابات باشیم.

وی ادامه داد: بعضی از مسائل نیز به صورت ریشه ای و اساسی است. یعنی دستورالعمل هایی ملاک عمل ماست. ممکن بود این دستورالعمل ها به نحوی باشد که تعداد افراد بیشتر باشد، اما به هر حال ثبت نام 79 نفر نسبت به دوره های گذشته آمار قابل توجهی برای استان البرز است و ما اقدامات لازم را انجام خواهیم داد تا شاهد مشارکت بیشتر مهندسان باشیم.

امکان تخطی از بخشنامه وزیر راه وجود ندارد

رضایی در عین حال با اشاره به ابلاغیه حذف تعارض منافع وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: در بخشنامه های صادره وزیر راه و شهرسازی آنچه قابل دریافت است، تلاش برای حل موضوع تعارض منافع است. یک نفر نمی تواند هم طراح و هم مرجع تصویب باشد. به طور قطع مهندسانی هم که به این عرصه وارد می شوند، توجه دارند که بخشنامه حذف تعارض منافع وزیر راه را مدنظر قرار دهند و امکان تخطی از این بخشنامه وجود ندارد.

هیئت مدیره‌ها جراحی در نظام مهندسی را بپذیرند

به گفته این مسئول، نکته دوم در مباحثی که وزیر راه دستورالعمل صادر کرده؛ این است که وظیفه کنترل و بازرسی ساختمان ها باید از طریق شهرداری ها و شرکت های ذی صلاح انجام گیرد و این نکته ای است که به هر حال اعضای هیئت مدیره نظام مهندسی باید این جراحی را در حوزه نظام مهندسی بپذیرند.

رضایی این اقدام را مثبت و سازنده برشمرد و گفت: در قانون بحث کنترل و بازرسی به شهرداری ها محول شده و شهرداری امکان این کار را دارد و شهرداری تنها مرجعی است که باید جلوی تخلفات ساختمانی را بگیرد و تا زمان برطرف شدن ایرادات موجود، پروژه ها را متوقف کند.

وی خاطرنشان کرد: این بخشنامه و دستورالعمل یک جراحی در حوزه نظام مهندسی است و اعضای هیئت مدیره ای که انتخاب می شوند، باید به این موضوع توجه داشته باشند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar