۱۵:۱۸ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ - 01 September 2018
کد خبر: ۵۰۶۲۰
حمیدرضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران
حمیدرضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران معتقد است در شرایط فعلی اقتصاد ایران دولت باید راسا در بحث اعطای وام به تولیدکنندگان وارد شود و مابه‌التفاوت ارزی را پوشش دهد، چراکه بانک‌ها به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی نمی‌توانند به این موضوع ورود پیدا کنند.

با توجه به شرایط خاص اقتصادی بسته‌های حمایتی از تولید و تولیدکنندگان باید با در نظر گرفتن موضوعات ویژه که درنهایت سبب تسهیل بخش تولید می‌شود تدوین شوند. اگر به منوال گذشته حرکت شود نمی‌توانیم به تولید کشور رونق خاصی ببخشیم. یکی از موضوعات مهمی که امروز تولیدکنندگان ما با آن سروکار دارند، مسئله ارائه وام با بهره‌های بالای بانکی است که با توجه به بالا بودن هزینه تمام‌شده محصولات هیچ تولیدکننده‌ای نمی‌تواند موتور تولیدش را روشن نگه دارد.

بنابراین ضمن اینکه لازم است دولت به بخش تولید کشور یارانه‌های ویژه اختصاص بدهد، باید درآمدهای خوبی هم نصیبش شود. یعنی دولت هم باید درآمد داشته باشد و هم درآمدهای خودش را بجا خرج کند. درنتیجه من فکر می‌کنم بسته‌های حمایتی دولت تنها هزینه‌ای نیست، می‌تواند درآمدی هم باشد. هدف هر دوی این بسته‌ها باید روشن کردن موتور تولید باشد اگر این اتفاق بیفتد اشتغال افزایش پیدا می‌کند و قیمت ارز پایین می‌آید.

دولت باید این موضوع را لحاظ کند که آیا قرار است به منوال گذشته رفتار و منابع در اختیارش را توزیع کند یا اینکه قرار است منابع جدیدی برای خودش تولید کند. همان‌طور که گفتم دولت خودش باید در بحث اعطای وام به تولیدکنندگان وارد شود و مابه‌التفاوت ارزی را پوشش دهد، چون بانک‌ها به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی نمی‌توانند به این موضوع ورود پیدا کنند. بنابراین نگاه دولت درمورد برخی منابع درآمدی مثل حامل‌های انرژی که خودش را از آنها محروم کرده است باید اصلاحی باشد. موضوع دیگری که باید در بسته‌های حمایتی موردتوجه قرار گیرد، مالیات بر ارزش‌افزوده است.

به دلیل شرایطی که امروز در اقتصاد ما وجود دارد، نباید این نوع مالیات هر سال افزایش پیدا کند تا تولیدکنندگان بتوانند چرخ تولیدشان را به حرکت دربیاورند. دولت باید اجازه تنفس به واحدهای تولیدی بدهد تا آنها هم بتوانند روی پای خودشان بایستند و به تعطیلی کشانده نشوند. این‌گونه اقدامات می‌تواند برای رونق صنعت کشور مؤثر واقع شود و هزینه تمام‌شده تولید را کاهش دهد. همچنین در زمینه بیمه و اعطای طلب تولیدکنندگان و پیمانکاران باید کارهای اصلاحی و تکمیلی انجام شود. افزون بر اینها، باید به موضوع عرضه و تقاضا توجه شود.

همچنین باید در قانون کار اصلاحاتی صورت بگیرد تا چالش‌های موجود در فضای کسب‌وکار رفع شوند. اخیراً تولیدکنندگان ما در مورد بند 5 بسته جدید ارزی با مشکلاتی مواجه شدند که لازم است حتماً این‌گونه موارد در تدوین بسته‌های جدید لحاظ شوند. به نظر می‌رسد تغییر نگاه دولت برای ساماندهی به همه اموری که به آنها اشاره داشتم اهمیت زیادی دارد.

در ضمن تدوین هر کدام از بسته‌های حمایتی بدون مشورت و نظرخواهی از بخش خصوصی پایان روشنی ندارد و اشتباه است. مثلاً فعالان اقتصادی تاکید داشتند که دولت اصرار زیادی بر ارز 4200 تومانی نداشته باشد و خطرات آن را گوشزد کردند، اما متأسفانه توجه لازم صورت نگرفت و نتیجه‌ای که حاصل شد نتیجه خوبی نبود. خواهش ما این است که در تدوین بسته‌های جدید حتماً به نظرات و پیشنهاد‌های بخش خصوصی توجه شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar