۱۳:۱۷ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ - 04 September 2018
کد خبر: ۵۰۶۴۸
مدیرعامل بانک مسکن خبرداد:
مدیرعامل بانک مسکن از رشد تسهیلات پرداختی بانک مسکن به لحاظ حجم ریالی و تعداد طی ۵ ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
8 برابری تسهیلات مسکن در دولت یازدهم/ پرداخت 8 هزارمیلیاردتومان تسهیلات مسکن طی 5 ماهه امسال

به گزارش «صما»ابوالقاسم رحیمی انارکی در نشست خبری امروز در تشریح عملکرد بانک مسکن گفت: طی 5 ماهه نخست امسال 8000 میلیارد تومان از منابع بانک مسکن در قالب تسهیلات مسکن به متقاضیان پرداخت شد که به لحاظ ریالی نیز با رشد 30 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 96 روبرو بودیم.

میانگین افزایش قیمت مسکن 60 درصد بوده است

وی بابیان اینکه در چند سال گذشته بازار مسکن با رکود سنگین روبرو شده است گفت: بااین‌وجود بانک مسکن سقف تسهیلات مسکن را که از سال 84 تا 92 حدود 20 میلیون تومان بود را به 160. تومان افزایش پیداکرده است. این موضوع بیانگر این تسهیلات در طی سال‌های اخیر 8 برابر شده است

آن‌طور که رحیمی انارکی اعلام کرد: بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن میانگین افزایش قیمت در یک سال گذشته حدود ۶۰ درصد بوده است.

وی گفت: گرچه طی یکی دو سال گذشته نرخ سود در صندوق پس‌انداز مسکن یکم کاهشی بوده و از حدود ۱۴ درصد به هشت درصد رسیده است، اما از سوی دیگر نرخ سود در وام‌های مربوط به خرید اوراق با کاهش سودی همراه نشده به‌گونه‌ای که در حال حاضر نرخ سود وام‌های اوراق به ۱۳ درصد می‌رسد. این موضوع خود موجب بالا بودن اقساط پرداختی وام‌های مسکن و فشار بر دریافت‌کنندگان آن شده است.

200 هزار فقره انواع تسهیلات در 5 ماهه نخست

رحیمی انارکی در ادامه گفت: بیش از 200 هزار فقره انواع تسهیلات مسکن در 5 ماهه نخست امسال ارائه‌شده است. این میزان به لحاظ تعداد تسهیلات پرداختی بیش از 40 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

وی تأکید کرد: بانک مسکن آمادگی دارد تا تسهیلات خود را با سودهای 6 و 8 درصد وارد طرح‌های شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن کند تا از این محل قیمت تمام‌شده طرح‌ها را کاهش دهیم. از طرفی تسهیلات 17.5 درصدی از محل اوراق حق تقدم را برای پیش‌خرید طرح‌ها می‌توانیم در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری مسکن قرار دهیم.

بانک مسکن جریان انحرافی ندارد

انارکی به جریان انحرافی بانک‌ها از سودهای مصوب بانکی اشاره و در این خصوص گفت: بانک مسکن به هیچ‌کدام را رقابت‌های مخرب بانکی ازجمله نرخ سود وارد نشده است. هرچند دراین‌بین منابع از دست دادیم اما توانستیم بهای تمام‌شده پول را کاهش دهیم.

به گفته وی سیاست جدید بانک مسکن در خصوص توجه جدی به موضوع صنعتی سازی و به‌کارگیری فناوری‌های نوین شکل‌گرفته است.

تشریح عملکرد صندوق پس‌انداز مسکن یکم

مدیرعامل بانک مسکن به عملکرد صندوق پس‌انداز مسکن یکم گفت: در پنج ماه ابتدایی امسال بالغ‌بر ۱۰۳ هزار فقره حساب جدیدی افتتاح‌شده که حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان ارزش منابع آن است.

وی اشاره کرد: این در حالی است که تعداد کل حساب‌های افتتاح‌شده در صندوق پس‌انداز مسکن یکم از ابتدای تأسیس تاکنون حدود ۴۹۶ هزار فقره بوده که ۵۹ هزار مورد منصرف شده‌اند.

این مقام مسئول افزود: ۸۵ هزار فقره حساب به اخذ تسهیلات منجر شده‌اند و تعداد حساب‌های در جریان نیز به ۳۵۹ هزار فقره می‌رسد که میانگین مانده آن‌ها حدود ۲۱ میلیون تومان در هر حساب است.

عملکرد بانک مسکن در مسکن مهر

رحیمی انارکی گفت: جریان وام‌های مربوط به مسکن مهر طی سال‌های گذشته و هزینه‌های سنگینی که به شبکه بانکی تحمیل کرده نیز مورداشاره مدیرعامل بانک مسکن قرار گرفت و گفت که در پنج ماه ابتدایی امسال حدود ۲۴ هزار واحد مسکن مهر تقسیط شده، ولی به‌هرحال این پروژه به هسته سخت رسیده و به‌کندی واحدهای باقی‌مانده آن تقسیطی می‌شود.

رحیمی انارکی درنهایت گفت: اکنون بانک مسکن مراجعه‌ای به بانک مرکزی برای برداشت از منابع آن ندارد.

انتهای پیام/

کدخبر: 0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar