۰۹:۳۹ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - 05 September 2018
کد خبر: ۵۰۶۵۲
رئیس شورای شهر تهران در گفت‌وگو اختصاصی با «صما»:
رئیس شورای شهر تهران بابیان اینکه در حال حاضر میزان کاهش مشارکت مهندسان در انتخابات سازمان امر ساده‌انگارانه نیست، گفت: باید دید دلیل عدم حضور این جامعه فعال در امر سرنوشت‌ساز انتخابات ناشی از چه دغدغه‌هایی است؛ چراکه در حال حاضر درصد مشارکت نظام پزشکی به‌رغم تعداد اندک اعضا بیشتر از مشارکت نظام‌مهندسی است.

سایه گلوگاه‌های رانتی و اعتراض‌خیز در انتخابات نظام‌مهندسی/ نظارت دقیق جایگزین امضای طلایی در نظام مهندسی شودمحسن هاشمی رفسنجانی بابیان مطلب فوق در گفت‌وگو اختصاصی با «صما» گفت: برای هیچ‌کس قابل‌پذیرش نیست که مشارکت یک جامعه 120 هزار نفری حدود 8 هزار نفر و کمتر از 10 درصد باشد؛ بنابراین باید درصد مشارکت این اعضا ارتقا پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه تمام متصدیان نظام مهندسی تا زمان انتخابات برای جذب مشارکت مهندسان فعالیت‌های جدی داشته باشند. عنوان کرد: البته این جذب مشارکت باید به‌گونه‌ای باشد که خود مهندسان ایمان واقعی به حضور و مشارکت داشته باشند.

هاشمی گفت: در حال حاضر مهندسان به‌واسطه وجود دغدغه‌های و چالش‌های متعدد در نظام‌مهندسی راغب به حضور در انتخابات نیستند؛ و متأسفانه در طی سال‌های اخیر این موارد به‌صورت کامل و جامع آسیب‌شناسی نشده است.

چالش های 8 گانه سازمان نظام مهندسی

رئیس شورای شهر تهران بابیان اینکه چالش‌ها موجود در نظام‌مهندسی را می‌توان به 8 بخش تقسیم کرد اظهار داشت: از این 8 بخش 4 مورد شامل درگیر شدن نظام‌مهندسی در فرایند بوروکراسی صدور پروانه و نظارت و افزوده شدن گلوگاه‌های رانت خیز و اعتراض برانگیز در نظام‌مهندسی به فعالیت‌های شهرداری، عدم فرایند کارآمد شفاف و قاطع رسیدگی به شکایات و تخلفات در نظام‌مهندسی، بی‌تفاوتی مجموعه نظام‌مهندسی به تخلفات صورت گرفته درگذشته در پروژه‌های بزرگ و کوچک شهر تهران، احساس بی‌عدالتی و باندبازی در میان اعضای عادی نظام‌مهندسی جز موارد اساسی است که این موارد باید هر چه سریع‌تر حل‌وفصل شود.

وی در خصوص موارد دیگر نیز گفت: انجام نشدن وظایف و فعالیت‌های اصلی یک تشکل مستقل و مردم‌نهاد مثل نظام‌مهندسی، انباشت پول و سرمایه در این سازمان که به‌صورت طبیعی منبع تخلف و رانت می‌شود، پیوند خوردن با جریانات سیاسی و کاهش وجه تخصصی و غیرسیاسی نظام‌مهندسی در دهه گذشته ازجمله مشکلاتی است که بر نظام‌مهندسی کشور چیره شده است.

نظام مهندسی بجای ایجاد امضای طلایی جنبه های نظارتی را تقویت کند

هاشمی رفسنجانی بابیان اینکه باید سازمان نظام‌مهندسی به جایگاه بالاتری برسد، اظهار داشت: اختیار و قدرتی که به نظام‌مهندسی داده‌شده بود می‌توانست موجب ایجاد تحولی مثبت در صنعت ساختمان و دانش فنی کشور شود؛ اما متاسفانه از این قدرت به نحو مطلوب استفاده نشد.

وی گفت: بر همین اصل تمامی منتخبان باید به شعارهای انتخاباتی خود عمل کرده و لازمه احیای جایگاه واقعی نظام‌مهندسی در جامعه و بین اعضای خود نیز بازگشت به جایگاه مدنی و پرهیز از پیوند زدن خود با بوروکراسی اداری است؛ درحالی‌که ماهیت مدنی این سازمان همین امر است.

هاشمی رفسنجانی در نهایت گفت: نظام‌مهندسی بجای تصدی‌گری و ایجاد امضای طلایی، جنبه‌های نظارتی و رسیدگی به شکایات شهروندان را در خود تقویت کند.

انتهای پیام /

کد خبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar