۰۹:۳۰ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - 08 September 2018
کد خبر: ۵۰۶۶۸
عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر درگفت‌وگو با «صما» مطرح کرد:
عضو هیئت‌رئیسه شورای پنجم شهر تهران بابیان اینکه سازمان نظام‌مهندسی نتوانسته در جایگاه واقعی خود قرار بگیرد. گفت: اگر سازمان نظام‌مهندسی به سه مقوله تقسیم‌بندی، قانون‌گذاری و نظارت از درون توجه کند می‌توان انتظار داشت حرکت بزرگی در امر ساخت‌وساز انجام خواهد شد.

نظام‌مهندسی نیازمند اصلاحات درون‌سازمانی/ بلاتکلیفی دستوالعمل ناظر انتخابی در شهرداریزهرا نژاد بهرام بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: نظام‌مهندسی یک بخش چندوجهی است که یک‌طرف حساب آن مردم و طرف دوم دولت است؛ بنابراین باید بدنه خود با نظارت‌های درون‌سازمانی اصلاح، بازبینی، ترمیم یا تغییر دهد.

وی بابیان اینکه سازمان نظام‌مهندسی باید به بدنه خود ناظر و واقف باشد عنوان کرد: در حال حاضر عدم نظارت به درون خود باعث شده حلقه ارتباطی این سازمان با یک‌طرف حساب یعنی مردم قطع شود.

نژاد بهرام گفت از سوی دیگر اگر سازمان نظام‌مهندسی خودتنظیمی درونی نداشته باشد تأثیرگذاری خود را بر بدنه دولت کمرنگ خواهد کرد بنابراین نیاز است منتخبان نظام‌مهندسی هشتم کم‌کاری در خصوص تنظیم مقررات مشخص، نظارت‌ها و بازرسی‌ها نداشته باشند.

نظام‌مهندسی از رسالت واقعی خود عدول کرده است

عضو هیئت‌رئیسه شورای پنجم شهر تهران با تأکید بر اینکه سازمان نظام‌مهندسی برای حفظ حیثیت و درون‌مایه خود راهی به‌جز بازگشت به رسالت خود ندارد عنوان کرد: البته در طی سال‌های اخیر گام‌های بلند و شاخصی در این خصوص انجام‌گرفته است.

وی گفت: در حال حاضر تقابل بخش حاکمیتی، دولتی و مردم با سازمان نظام‌مهندسی کاملاً به‌جا و طبیعی است. چراکه در طی سال‌های اخیر از رسالت اصلی خود عدول کرده است. البته این سازمان می‌تواند اعتماد و اطمینان ازدست‌رفته دو بخش دولتی و مردمی را بازگرداند چرا ظرفیت این سازمان به‌هیچ‌عنوان خرد و کوچک نیست.

عضو هیئت‌رئیسه شورای پنجم شهر تهران با اشاره به اینکه این سازمان با ساخت‌وساز ایمن و باکیفیت می‌تواند اعتماد را به جامعه برگرداند گفت: اعضای دوره هشتم باید مسائل صنف و شهر را درک کرده و در برابر مسئولیت اجتماعی اخلاق حرفه‌ای داشته باشند، به‌هرروی اگر تک‌تک اعضا به دنبال کار بادوام باشند می‌توانند نگرش جامعه را نسبت به نظارت بر ساخت‌وساز را تغییر دهند.

وی همچنین گفت: به‌هرحال آینده نظام‌مهندسی باید در دستان کسانی باشد که نسبت به مسئولیت اجتماعی وفادار باشند

بلاتکلیفی دستوالعمل ناظر انتخابی در شهرداری

نژاد بهرام با اشاره به دستورالعمل وزارت راه و شهرسازی مبنی بر اینکه مهندس ناظر توسط مالک انتخاب شود، گفت: درگذشته مهندس ناظر از سوی سازمان نظام‌مهندسی به شهرداری تهران معرفی می‌شد اما اخیراً در جمع‌بندی که رسیده‌اند قرار است مهندس ناظر توسط خود مالک انتخاب شود.

عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در حال حاضر سازمان‌های مرتبط در کش‌وقوس این موضوع هستند، گفت: هنوز به تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه نرسیده‌اند و موضوع بلاتکلیف مانده است.

وی با اشاره به اینکه از طرف وزارت راه و شهرسازی تأکید شده که ناظر توسط مردم انتخاب شود و دیگر سازمان نظام‌مهندسی دخالتی نداشته باشد، گفت: این در حالی است که وزارت کشور معتقد است اگر این دستورالعمل صادرشده باید در هیئت دولت مصوب و به شهرداری‌های سراسر کشور ابلاغ شود و فقط مختص شهر تهران نباشد.

نژاد بهرام با تأکید بر این موضوع که باید دستورالعمل مشخص شود گفت: در حال حاضر مردم در بلاتکلیفی هستند نه روال گذشته انجام می‌شود و نه روال جدید. درنتیجه پروانه‌ها از سوی شهرداری تهران صادر می‌شود اما کار وارد مرحله اجرا نمی‌شود.

وی با تأکید بر این موضوع که پرونده‌ها گیر مصوبه هیئت دولت شده‌اند، گفت: در حال حاضر تا تعیین تکلیف مهندس ناظر کار متوقف‌شده است و شهرداری تهران منتظر تعیین تکلیف دولتی‌ها در این زمینه است.

به گفته نژاد بهرام، در حال حاضر پرونده‌ها از سوی شهرداری صادر اما وارد مرحله اجرا نمی‌شود و کار متوقف‌شده است البته افرادی که درگذشته و قبل از این مصوبه مهندس ناظر خود را انتخاب کرده‌اند کار خود را انجام می‌دهند و برای آن‌ها مشکلی ایجاد نشده است.

انتهای پیام /

کد خبر:0227

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar