۱۰:۱۳ - ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ - 09 September 2018
کد خبر: ۵۰۶۸۳
در گفت‌وگو با «صما» مطرح شد:
عضو هیئت اجرایی هشتمین دورة انتخابات نظام ‌مهندسی تهران،گفت: در این دوره تفاوت­هایی نظیر واگذاری تصمیم‌گیری راجع به نحوة برگزاری انتخابات به استان­‌ها، اجرای ابلاغیه تعارض منافع در تایید صلاحیت کاندیداها، شرط ورود تنها مهندسان دارای پروانه پایه یک در انتخابات و ازدیاد مراکز اخذ رأی از تفاوت­ هشتمین انتخابات سازمان با سایر دوره‌ها است.

تفاوت­ هشتمین انتخابات نظام‌مهندسی با سایر دوره‌ها/ بی‌رغبتی مهندسان به انتخابات ناشی از تعامل ضعیف سازمان با اعضا استبه گزارش «صما» علی‌اکبر رضایی جعفری عضو هیئت اجرایی هشتمین دورة انتخابات نظام‌مهندسی تهران عصر روز سه‌شنبه (14/06/97) با حضور در ساختمان «صما» به بررسی چالش های انتخابات هشتم نظام مهندسی ساختمان پرداخت که ماحصل این گفت‌وگو به شرح ذیل می‌آید:

*در خصوص انتخابات و شرایط انتخاب شوندگان هشتمین دوره هیأت مدیرة نظام‌مهندسی مطالبی بفرمایید؟

سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان یک سازمان غیردولتی و غیرانتفاعی است که با هدف تأمین مشارکت مهندسان در انتظام امور حرفه‌ای و تحقق اهداف قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان تأسیس‌ شده است. این سازمان در همة ارکان توسط اعضاء اداره می‌شود، اعضاء سازمان، هیأت‌ مدیره و بازرسان را انتخاب کرده و ترازنامة سالانه و بودجه پیشنهادی هیأت‌ مدیره را بررسی و تصویب می‌کنند.

مدت اعتبار هیئت ‌مدیره سه سال است که امسال انتخابات هشتمین دورة هیئت‌ مدیرة نظام ‌مهندسی در حال انجام است. شرایط انتخاب شوندگان بر اساس ماده 10 قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان و ماده 59 آیین‌نامه اجرایی آن تعیین می‌شود.

بر این اساس در قالب اجراء ماده 13 قانون نظام‌ مهندسی و کنترل ساختمان و به‌ منظور انتخاب اعضاء هشتمین دورة هیئت ‌مدیرة سازمان استان در مورخ 29/03/1397 اعضاء هیئت اجرایی استان و از جمع 14 نفر از اعضاء با سابقة سازمان با انتخابات داخلی تعداد 7 نفر انتخاب شدند. اعضاء هیئت‌ اجرایی انتخابی بلافاصله پس از انتخاب فعالیّت خود را شروع و آقایان مهندس محمّد شهاب سیّد جلالی گنابادی را به عنوان رئیس و مهندس سیّد محمّد صادق موسوی خلخالی را به عنوان نائب رئیس و مهندس حمید رضا ساعتچی را به عنوان منشی هیأت تعیین کردند. علی‌ محمّد عبدی قهرودی، میرحسن حسام میراسکندری، سیّد محسن موسوی مسعود آبادی و بنده سایر اعضاء آن هستیم و دستگاه نظارت استان نیز با 5 عضو تشکیل و فرایند برگزاری انتخابات شروع به کارکرد. ابتداً با تهیّة محل استقرار و به­کارگیری پرسنل مورد نیاز نسبت به تکمیل سازمان خود اقدام سپس با انتشار آگهی در روزنامه و ارسال پیامک، تاریخ شروع و پایان ثبت نام از نامزدها را به همة اعضاء اطلاع رسانی کرده و برای پذیرش تمامی تقاضاها دو مرتبه نیز نسبت به تمدید مهلت ثبت‌نام بر اساس قانون اقدام ‌کرد که در نهایت تعداد 232 نفر از اعضاء کاندیدای عضویت هیأت مدیرة سازمان گردیده و از آنان ثبت نام به عمل آمد. و مراحل تکمیل و بررسی مدارک و اخذ استعلامات از مراجع مذکور در قانون برای تأیید صلاحیّت در هیأت اجرائی انجام و نتیجه برای رسیدگی به اعتراضات و بررسی­های تکمیلی به هیأت نظارت استان ارسال گردیده و احتمالاً ظرف ده روز آتی اسامی نامزدهای واجد صلاحیّت به اطلاع آن­ها و سایر اعضاء خواهد رسید. که در مجموع از 7 گروه عمران، معماری، برق، مکانیک، شهرسازی و ترافیک 25 نفر پس از برگزاری انتخابات مهرماه سال جاری به عنوان اعضاء هیئت ‌مدیرة نظام‌ مهندسی ساختمان استان تهران برگزیده خواهند شد.

*انتخابات امسال نسبت به سال‌های قبل چه تفاوت‌هایی دارد؟

در انتخابات امسال به استان‌ها درخصوص نحوة برگزاری فرایند انتخابات و تاریخ برگزاری آن اختیار کامل داده‌ شده تا با توجّه به سوابق و امکانات و وضعیّت محل تصمیم گیری نمایند و مانند سابق سراسری نخواهد بود.

تفاوت بعدی مربوط به ابلاغیه تعارض منافع است بر اساس این قانون کاندیداها نباید در دستگاه‌های نظارتی و اجرایی مرتبط با فعالیّت سازمان مشغول به­کار باشند.

همچنین داشتن پروانه پایه 1 در رشته موردتقاضا با 2 سال سابقه پس از اخذ صلاحیت پایه 1 ازجمله تفاوت‌های انتخابات این دوره نسبت به دورة قبل است.

در خصوص الکترونیکی شدن انتخابات امسال با یک شرکت توافق شده است، البته سیستم اجرایی این شرکت چندین بار در بعض مناطق توسط وزارت کشور در انتخابات گذشته به­کار گرفته شده و مورد آزمون‌ قرارگرفته است؛ و بدون نقص و هیچ مشکلی انتخابات الکترونیکی را در آن­ها به انجام رسانده است.

در خصوص نوع و تعداد مراکز انتخابات امسال نیز تغییراتی صورت گرفته، چناچه مستحضرید انتخابات هفتمین دوره در دانشگاه‌ها برگزار شد که این امر به علت هم‌زمانی با شروع ترم‌های تحصیلی مشکلاتی را بوجود آورد اما امسال مذاکراتی با ادارات کلّ آموزش و پروش شهر تهران و شهرستان‌های استان انجام و مقرر شده این انتخابات در 25 مدرسه پایتخت و 13 مدرسه شهرستان‌های استان برگزار شود.

*گویا در انتخابات امسال متوسط سن کاندیداها جوان‌تر است این موضوع به چه میزان می‌تواند مورد اهمیت واقع شود؟

به‌طورکلی متوسط سن کاندیدهای این دورة استان تهران جوان‌تر است و این موضوع می‌تواند امتیازی برای نظام‌ مهندسی باشد چرا که حضور افراد جوان­تر و تازه ‌نفس می‌تواند باعث حرکت قوی­تر، روان­تر و سریع­تر سازمان بشود.

*در طی سال‌های اخیر میزان مشارکت مهندسان نسبت به تعداد این اعضا همخوانی ندارد بزرگ‌ترین دلیل این موضوع ناشی از چه دلایلی است؟

کم بودن میزان مشارکت در انتخابات را می­توان ناشی از این دانست که سازمان نتوانسته طی ادوار گذشته انتظارات جامعة مهندسی را به نحو اکمل برآورده نماید. همچنین علیرغم کثرت اعضاء بر خلاف اصناف و حرف دیگر بدلیل پراکندگی عرصه­های کار، اعضاء ارتباط نزدیکی با یکدیگر ندارند تا در مسائل مربوط به سازمان خود گفتمان داشته باشند. به عقیده بنده کاهش محسوس کاندیدها در هشتمین دورة انتخابات هیأت ‌مدیرة نظام‌ مهندسی را می‌توان ناشی از دو موضوع دانست یکی شرط داشتن پروانة پایة یک با دو سال سابقه پس از احراز آن و دیگری ابلاغیة تعارض منافع، چنانچه می‌دانید اعضاء نظام ‌مهندسی در فعالیت‌هایی مربوط به مباحث مهندسی حضور دارند، این ابلاغیه باعث شده بعضی از مهندسان با تجربه و مدیران برجسته مشغول خدمت در عرصة خدمات مرتبط با بخش­های مختلف ساختمان که در واگذاری و ارجاع کار می­توانند مؤثر باشند شامل پرسنل شهرداری­ها و ادارات برق، آب و گاز که شرح کامل آن در متن ابلاغیّه قید شده از گردونة انتخاب حذف شوند. البته پیاده شدن ابلاغیّة تعارض منافع در همة دستگاه­ها به­خاطر تأمین عدالت، مورد حمایت اکثریت جامعة مهندسی می­باشد.

*انتخابات سالم شامل چه مفاهیمی است؟ و چه انتظاراتی از جامعة کاندیداها و رأی‌دهندگان دارید؟

به نظر بنده انتخابات باید در یک فضای کاملاً سالم و شفاف انجام شود. تضعیف، توهین و اهانت برازندة جامعة مهندسان نبوده و مسموم‌کنندة جو سازمان نظام ‌مهندسی است. همچنین تبلیغات غیر از زمان اعلامی توسط هیئت اجرایی خلاف بوده و قابل‌پذیرش نیست. و احراز تخلف افراد در هر مرحله‌ای از انتخابات موجب حذف فرد مزبور از روند انتخاب خواهد بود هرچند که وی یکی از گزینه‌های نهائی انتخابات باشد.

در کلام آخر از مهندسان می‌خواهیم نسبت به انتخابات، احساس مسئولیت بیشتر و مشارکت فعالی داشته باشند. چراکه انتخابات دوره هشتم سازمان نظام‌مهندسی در نیمة اول مهرماه امسال برگزار می‌شود و درنهایت آنچه از صندوق آرا بیرون می‌آید طی ۳ سال آتی، آیندة این سازمان را با تمام اهداف ملّی و حرفه‌ای‌ شکل می‌دهد، و برآیند عزم، اراده و خرد جمعی مهندسان خواهد بود. کنار کشیدن و بی‌تفاوتی اعضاء، اصلی‌ترین عامل کاهش کارآمدی و گسترش زمینه‌های انحراف در سازمان خواهد بود ولی رأی بالا و قاطع باعث تقویت مدیران در اجرای اهداف سازمان خواهد بود. بنابراین از تمامی مهندسان می‌خواهیم در این انتخابات سرنوشت‌ساز حضوری فعّال، پررنگ و به یاد ماندنی داشته باشند. و پس از شروع به­کار هیأت مدیره نیز مسایل و امور سازمان را برای تقویت آن در مراحل مختلف و جلوگیری از انحراف رصد نمایند.

انتهای پیام/

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar