۱۱:۱۶ - ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - 10 September 2018
کد خبر: ۵۰۶۹۵
«صما»گزارش می دهد:
بر اساس آمارهای اتخاذشده از سازمان بنادر و دریانوردی از ابتدای سال 97 تاکنون میزان تخلیه و بارگیری بیشتر بنادر با رشد منفی روبرو شده است. به عقیده کارشناسان دلایل رشد منفی حمل‌ونقل دریایی ناشی از سه مبحث، نبود زیرساخت‌های دریایی و ریلی، وجود بوروکراسی‌های متعدد اداری و تحریم‌ها است.
رشد منفی میزان تخلیه و بارگیری از بنادر/ بررسی آمار 5 ماهه 4 بندر مهم ایرانبه گزارش «صما» بر اساس آمارهای اتخاذشده از سازمان بنادر و دریانوردی میزان تخلیه و بارگیری فله خشک حدود 20.41 میلیون تن بوده که در مدت مشابه این میزان حدود 21.28 میلیون تن بوده است. همچنین جنرال کارگو از ابتدای سال 97 تاکنون حدود 9.66 میلیون تن بوده که این رقم نسبت به 9.42 میلیون تن بوده است؛ که با رشد 2.6 درصدی روبرو شده است

در این میان تنها در دو بخش فله مایع و جنرال کارگو با رشد مواجه شده‌ایم؛ که این میزان نیز قابل‌توجه نیست. به‌هرروی مجموع میزان تخلیه و بارگیری بنادر از ابتدای سال تا 18 شهریور 97 حدود 64.20 میلیون تن بوده که نیست به مدت‌زمان مشابه سال گذشته 9.3 درصد کاهش داشته است.

رشد منفی میزان تخلیه و بارگیری از بنادر/ بررسی آمار 5 ماهه 4 بندر مهم ایران

بندر کیش

بر اساس آمارهای ارائه‌شده از اداره بنادر و دریانوردی کیش حجم صادرات غیرنفتی پنج‌ماهه گذشته در بندرگاه این جزیره مرجانی ۲۱۱‌درصد افزایش یافت و تعداد مسافران دریایی نیز دو برابر شد.

بر این اساس یک‌میلیون و ۱۵۹ هزار و ۴۴۵ تن انواع کالا طی پنج ماه اخیر در بندر کیش تخلیه و بارگیری شده است که از این میزان، یک‌میلیون تن به کالای غیرنفتی و بالغ‌بر ۱۵۰ هزار تن به فرآورده‌های نفتی اختصاص دارد.

همچنین از آغاز سال ۹۷ تا ابتدای شهریورماه جاری، چهار هزار و ۲۴۰ تن ازاین‌گونه کالاها با رشد ۲۱۱‌درصدی به خارج از کشور صادرشده است.

طی این مدت، پنج هزار و ۸۹۱ تن کالای غیرنفتی وارد بندرگاه این جزیره شده که کاهش ۷۰‌درصدی داشته و ۴۹۴ هزار و ۱۰۵ تن نیز کابوتاژ شده است.

مجموع تردد شناورها به بندر کیش را شش ‌هزار و ۳۲۲ فروند با افزایش ۱۸ درصدی و از این تعداد، ۲۷۰ فروند بالای هزار تن و شش هزار و ۵۲ فروند، زیر هزار تن وزن داشته است. در این مدت، ۵۸۷ هزار و ۳۱۴ نفر مسافر از طریق ناوگان شناورهای مدرن و پیشرفته، ترابری شدند. همچنین در پنج‌ماهه نخست امسال درمجموع 109 کشتی در بندر آستارا تردد داشته‌اند که از این تعداد 55 کشتی وارد بندر آستارا شده‌اند.

بندر آستارا

بر اساس آمارهای اتخاذشده از بندرگاه آستارا در پنج‌ماهه نخست امسال حدود 69 هزار و 881 تن انواع کالا از منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا صادر و 39 هزار و 760 تن انواع کالا نیز وارد این بندر شده است.

که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد 47 درصدی مواجه بوده است. در حوزه صادرات در منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا درمجموع 205 درصد رشد داشته است.

به گفته کارشناسان بخشی از رونق صادرات بندر آستارا به‌واسطه راه‌اندازی شیوه حمل‌ونقل جدید "کابوتاژ" در شمال کشور محقق شده است. با الحاق پایانه ریلی آستارا به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا به‌زودی شاهد راه‌اندازی حمل‌ونقل چندوجهی در این منطقه خواهیم بود.

بندر شهید رجایی

بر اساس آمار اتخاذشده از اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از آغاز سال جاری تا ابتدای شهریورماه جاری، بیش از ۳۲ میلیون تن انواع کالا در بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران تخلیه و بارگیری شد که ۲۱ میلیون و ۴۹۴ و ۵۸۲ تن مربوط به کالاهای غیرنفتی و ۱۰ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۴۸۶ تن به فرآورده‌های نفتی اختصاص دارد.

حجم صادرات غیرنفتی ۱۴ میلیون و ۴۳۲ هزار و ۶۲۲ تن و حجم محموله‌های ترانزیتی این‌گونه کالاها را دو میلیون و ۲۱۳ هزار و ۳۸۳ تن بوده است که طی مدت یادشده، دو میلیون و ۹۸۷ هزار و ۲۹۳ تن محموله غیرنفتی وارد این بندر شد.

همچنین طی پنج ماه نخست سال جاری، یک‌میلیون و ۲۲۷ هزار و ۶۴۴ تن کالای غیرنفتی از این بندر به بنادر دیگر منطقه ترانشیپ و ۱۵ هزار و ۸۶۲ تن نیز کابوتاژ(حمل‌ونقل ساحلی) شد.

همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون، یک هزار و ۶۲۷ فروند شناور به این بندر واردشده که از این تعداد، یک هزار و ۳۷۳ فروند مربوط به کشتی‌های دارای تناژ بالای هزار تن بوده است.

بندر خرمشهر

طی پنج‌ماهه نخست سال جاری تردد بیش از 9 هزار و 206 مسافر در مسیر دریایی بندر خرمشهر به کشور کویت به ثبت رسیده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 25 درصدی را نشان می‌دهد.

این میزان مسافر در قالب 144 سفر دریایی تردد داشته‌اند که این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال از رشد 75 درصدی برخوردار است.

به گفته کارشناسان دلایل رشد این موضوع به خاطر نرخ مناسب سفر دریایی نسبت به سفر هوایی، بالا بودن ضریب ایمنی حمل‌ونقل دریایی و بهره‌مندی از جذابیت‌های گردشگری دریایی است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar