۱۶:۲۴ - ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - 10 September 2018
کد خبر: ۵۰۷۰۵
معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:
معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام شناسایی ۵۴۰۰ هکتار اراضی نوسازی در کشور از جابه‌جایی ۱۹ پادگان در دستور کار شورای عالی شهرسازی و معماری ایران باهدف انتفاع عمومی خبر داد.
بیش از 19 پادگان جابه‌جا می‌شود/ شناسایی ۵۴۰۰ هکتار اراضی ذخیره نوسازی در کشور

به گزارش «صما» محمد سعید ایزدی در نشست خبری خود از وجود ۵۴۰۰ هکتار اراضی ذخیره نوسازی در شهرهای کشور خبر داد و اعلام کرد: این‌ها تنها فرصت باقیمانده شهرهای کشور هستند که باید به جد مورد محافظت و دیده‌بانی مردم و گروه‌های رسانه‌ای و همچنین مسئولان باشند.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در مورد مساحت پادگان‌هایی که در دستور کار بررسی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران قرار دارند. گفت: در بوشهر ۱۰۵ هکتار پادگان، زاهدان ۵۲ هکتار، مشهد ۱۸۷ هکتار، اهواز ۲۷۰ هکتار، تهران منطقه۱۳- ۸ هکتار، جی ۳۵ هکتار، شرق صیاد شیرازی در تهران ۹.۸ هکتار، پادگان ۰۶ تهران ۴۹ هکتار، ارومیه ۷۴ هکتار، منطقه یک وزارت دفاع ۴.۵ هکتار، بیرجند ۱۰۳۰ هکتار، قلعه مرغی ۳۰۰ هکتار، لشگر ۳۰ ساری ۹.۲ هکتار، لرستان ۱۵.۵ هکتار، خرم‌آباد ۴۲ هکتار، تبریز ۱۰۰ هکتار، مشهد ۴۰۰ هکتار، بجنورد ۲۰ هکتار و باتری‌سازی منطقه ۴ وزارت دفاع ۱۰۰ هکتار ازجمله پادگان‌هایی هستند که در دستور کار بررسی شورای عالی شهرسازی و معمار ایران، قرار دارند.

سیاست وزارتخانه در مورد رود دره‌ها کاملاً شفاف و روشن است

وی همچنین در خصوص بررسی دو دستورِ طرح ویژه رود دره فرحزاد و طرح ویژه اراضی موسوم به آبشار ۲ مشهد گفت: سیاست وزارتخانه در مورد رود دره‌ها کاملاً شفاف و روشن است.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران گفت: رویکرد وزارتخانه در مورد رود دره‌ها و حفاظت از آن‌ها بدین‌صورت است که رود دره‌ها ازنظر ما موضوعاتی موضعی و مقطعی نیستند بلکه از سرچشمه خود تا آخرین نقطه‌ای که روان‌اند صاحب زندگی بوده و باید موردحفاظت قرار بگیرند و احیا شوند.

حفاظت و احیای رود دره‌ها در طرح‌های توسعه شهری اهمیت بالایی دارد

ایزدی ادامه داد: حفاظت و احیای رود دره‌ها در طرح‌های توسعه شهری و در این دوره از شورای عالی شهرسازی و معماری ایران نشان از اهمیت موضوع دارد. در همین رابطه نیز معتقدیم شهرداری‌ها و در مورد رود دره فرحزاد از ابتدا تا انتهای این رود (از سرچشمه تا آخرین نقطه‌ای که جاری است) باید در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تصمیم‌گیری کنیم و در این رابطه شهرداری تهران، مسئولیت جدی دارد.

وی تأکید کرد: در جلسه یازدهم شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مقرر شد تا جلسه‌ای اختصاصی برای موضوع رود دره‌ها به‌منظور تدوین سیاست‌ها برگزار شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: رود دره فرحزاد در ۲۲۰ هکتار و در سه پهنه سکونتگاهی با دارا بودن بستر طبیعی موردبررسی قرار گرفت و با طرحی که شهرداری تهران ارائه کرد پیوستی زیست‌محیطی برای آن در نظر گرفته‌شده. همچنین به دلیل قرارگیری این رود دره در کنار دو گسل جدی شهر تهران مباحث تدقیق و پدافند غیرعامل نیز برای طرح در نظر گرفته شد و درعین‌حال پیش‌بینی شبکه حمل‌ونقل عمومی نیز در این طرح از دیگر موارد مورد تائید اعضای اصلی شورا بود.

با طرح ساماندهی محدوده فرحزاد موافقت شد

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران گفت: امروز در یازدهمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با کلیات طرح ساماندهی محدوده فرحزاد موافقت شد و به دلیل برخی از دغدغه‌هایی که اعضای اصلی شورا برای حفاظت از رود دره فرحزاد داشتند مقرر شد تا طرح از سوی دبیرخانه با لحاظ موارد درخواستی تکمیل و به شهرداری تهران، ابلاغ شود.

وی ادامه داد: دومین دستور جلسه‌ای که در مورد آن تصمیماتی گرفته شد بحث انتقال و جابه‌جایی پادگان‌ها بود که با تعامل مناسبی که در این رابطه با ارتش داریم، موضوع انتقال پادگان‌ها در دستور کار قرار دارد.

بیش از 19 پادگان جابه‌جا می‌شود

ایزدی خاطرنشان کرد: بیش از ۱۹ پادگان در برنامه جابه‌جایی هستند که تاکنون برای پادگان‌های ۷ ناجای لرستان، پادگان ۶۴ ارومیه، پادگان ۰۴ بیرجند، پادگان‌های اصفهان و لشگر ۲۱ تبریز طرح تهیه‌شده است و در شورای عالی مطرح و به تصویب رسیده‌اند.

این مقام مسئول تصریح کرد: در قانون انتقال پادگان این امکان به شهرداری‌ها داده‌شده تا با یک نسبتی که عموماً ۶۰ به ۴۰ و یا ۷۰ به ۳۰ هستند بتوانند با ارتش به توافق برسند تا با اعطای ۶۰ یا ۷۰ درصد پادگان‌ها به شهر امکان استفاده عمومی برای شهرها را ایجاد کنند.

ایزدی گفت: پادگان ۰۶ تهران و همچنین پادگان لشگر ۷۷ مشهد در دستور کار شورای عالی است و به‌زودی در این مورد تصمیم‌گیری خواهد شد.

معاون معماری و شهرسازی ادامه داد: در مشهد بحث ساختمان پادگان جدید با پیشرفت ۹۰ درصدی در حال انجام است و درعین‌حال تمامی توافقات با شهرداری به‌صورت کاربری خدماتی و فرهنگی برای استفاده عموم مردم در حال نهایی شده است. همچنین پادگان ارومیه با ۷۴ هکتار عرصه، اهواز با ۲۷۰ هکتار، مشهد با ۴۰۰ هکتار و بیرجند با ۱۰۳۰ هکتار برای کاربری‌های خدماتی به وزارت راه و شهرسازی واگذارشده است.

ایزدی در مورد پادگان‌های تهران گفت: در سند طرح جامع شهر تهران برای پادگان‌های پایتخت نیز پیش‌بینی‌های لازم انجام‌گرفته است که در این رابطه نیازمند تعامل با ارتش جمهوری اسلامی ایران بودیم که خوشبختانه در چندساله اخیر تعاملات خوبی را با ارتش برای انتقال و جابه‌جایی پادگان‌ها داشتیم.

انتهای پیام/

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar