۰۹:۲۱ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - 12 September 2018
کد خبر: ۵۰۷۱۹
«صما» گزارش می‌دهد:
صما- قیمت املاک تجاری از سال95 به علت رکود شدید اقتصادی و ساخت‌وساز ،رسوب املاک تجاری بیش از ظرفیت منطقه و محله و نبود بخش تقاضا رشد قیمت آن‌چنانی نداشته و قیمت‌های این واحدها در اکثر مناطق به‌جز مناطق شمال شهر و بازارهای به نام، تغییر اساسی نداشته است.
قیمت‌های خارج از عرف املاک تجاری در بلبشو اقتصادی/ تعدیل قیمت‌ها به شرط قطعه‌بندی املاک

به گزارش «صما» بررسی‌های میدانی از قیمت املاک تجاری، اداری و مغازه نشان می‌دهد رفتار این بازار نسبت به بازار خریدوفروش مسکونی بسیار متفاوت بوده است به گفته مشاوران املاک قیمت املاک مسکونی شاید در طول سال چندین بار مورد نوسان قیمت‌ها قرار بگیرد، اما شواهد در بازار معاملات واحدهای تجاری نشان‌دهنده این مسئله است که نوسان چندباره قیمت در این بخش از بازار به‌ندرت صورت می‌گیرد، چراکه ارزش واحدهای تجاری به‌اندازه‌ای بالا است که امکان رشد در هرلحظه غیرممکن است.

به گفته این عده قیمت املاک تجاری از سال 95 به علت رکود شدید اقتصادی و ساخت‌وساز، رسوب املاک تجاری بیش از ظرفیت منطقه و محله و نبود بخش تقاضا رشد قیمت آن‌چنانی نداشته و قیمت‌های این واحدها در اکثر مناطق به‌جز مناطق شمال شهر و بازارهای به نام تغییر اساسی نداشته است. در این میان به عقیده برخی از کارشناسان بازار ساخت‌وساز بازار مسکن و املاک تجاری هر دو دارای حباب قیمتی بوده و برای اینکه این دو بازار از رکود خارج شود راحلی جز تخلیه این حباب وجود ندارد.

قیمت املاک تجاری از سوی مالکان ارائه می‌شود و منطق خاصی ندارد

بر اساس ارقام به‌دست‌آمده از قیمت املاک تجاری تا 50 متر قیمت هر مترمربع از این نوع املاک در مناطق مختلف تهران از متری 20 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان است. بر اساس جدول زیر قیمت یک واحد همکف با زیربنای 50 متری با 16 سال سن در یوسف‌آباد خی‌ایان چهلستون حدود یک میلیارد تومان است که بنا به گفته مشاور املاک در این منطقه بیشتر املاک تجاری فایل شده برای خریدوفروش در این منطقه سابقه بیش از یک سال دارد و به علت قیمت بسیار بالا تقاضا این بخش بسیار اندک است.

همچنین هر مترمربع از یک بنای 35 متری زیر همکف در ولیعصر زرتشت غربی حدود 16 میلیون تومان و قیمت کل یک واحد تجاری 19 متری بهارستان خیابان ظهیرالاسلام حدود 450 میلیون تومان و قیمت کل یک واحد 30 متری در پاسداران حدود 2 میلیارد و 800 میلیون تومان است. البته به گفته مشاوران املاک این مناطق قیمت‌های حاضر از سوی مالک ارائه‌شده و منطق خاصی ندارد. چراکه مالک به‌اندازه نیاز خود برای ملک قیمت‌گذاری می‌کند بنابراین نیاز است مسئولان نگاه ویژه‌ای به قیمت‌های مذکور داشته باشند.

جدول زیر قیمت خریدوفروش برخی از املاک تجاری تا 50 متر در نقاط مختلف تهران است:

قیمت‌های خارج از عرف املاک تجاری در بلبشو اقتصادی/ تعدیل قیمت‌ها به شرط قطعه‌بندی املاک

فروش مغازه به‌صورت متراژ کم برای تعدیل قیمت نهایی

به گفته مشاوران املاک قیمت مغازه‌ها به‌اندازه‌ای بالا است که بسیاری از مالکان ملک خود را قطعه‌بندی کرده و بعد به فروش می‌رسانند. در حال حاضر بیشتر فایل های فروش مغازه‌ها در مشاوران املاک تا 10 متر است. اگرچه این قطعه‌بندی نیز نتوانست به رونق فروش این املاک کمک شایانی کند. چراکه از ابتدای سال 97 خریدوفروش مغازه بسیار اندک بوده است.

در حال حاضر قیمت کل یک مغازه 10 متری در بلوار فردوس نرسیده به وفا آذر حدود 390 میلیون تومان و قیمت یک مغازه 3 متر در هنگام 20 متری شهدا حدود 400 میلیون تومان است.

جدول زیر قیمت خریدوفروش برخی از املاک مغازه تا 10 متر در نقاط مختلف تهران است:

قیمت‌های خارج از عرف املاک تجاری در بلبشو اقتصادی/ تعدیل قیمت‌ها به شرط قطعه‌بندی املاک

قیمت واحدهای اداری نیز بالا است

به گفته بسیاری از مشاوران املاک اگر مالکان علاقه‌مند هستند املاک اداری خود را سریع‌تر بفروشند باید در قیمت فایل‌های خود تعدیل قیمت کنند. چراکه در حال حاضر قیمت‌های واحدهای اداری با عرف جامعه همخوانی نداشته و بسیار بالا است. در حال حاضر قیمت کل املاک اداری تا 50 متر از 280 میلیون تومان تا بالای یک میلیارد و 400 هزار تومان است. همچنین قیمت هر مترمربع از واحد اداری از 9 میلیون‌تا بالای 30 میلیون تومان است

جدول زیر قیمت خریدوفروش برخی از املاک اداری تا 50 متر در نقاط مختلف تهران است:

قیمت‌های خارج از عرف املاک تجاری در بلبشو اقتصادی/ تعدیل قیمت‌ها به شرط قطعه‌بندی املاک

بازار اجاره املاک تجاری در دوران پسا تحریم پررونق‌تر بود

با توجه به افزایش قیمت بالای املاک تجاری، اداری و مغازه بیشتر این املاک به‌صورت رهن و اجاره ارائه می‌شود هرچند که بازار رهن و اجاره این املاک در دوران پسا تحریم و دوران رونق اقتصادی بسیار پررونق‌تر بوده است. هم‌اکنون قیمت متوسط رهن این املاک تجاری از 10 میلیون تومان تا 160 میلیون تومان است. جدول زیر قیمت رهن و اجاره برخی از املاک تجاری تا 50 متر در نقاط مختلف تهران است:

قیمت‌های خارج از عرف املاک تجاری در بلبشو اقتصادی/ تعدیل قیمت‌ها به شرط قطعه‌بندی املاک

بازار رهن و اجاره مغازه‌ها بهتر از تجاری واداری است

به گفته بسیاری از مشاوران املاک در حال حاضر بازار رهن و اجاره مغازه‌های تا 10 متر بهتر از املاک تجاری واداری است چراکه بیشتر این املاک در مناطق شلوغ و پرجمعیت قرار دارد و ازنظر چرخش اقتصادی به‌صرفه‌تر از املاک تجاری و قابلیت اجرای هر نوع فعالیت اقتصادی را دارد.

در حال حاضر قیمت رهن و اجاره یک ملک 6 متری در شریعتی میدان قدس به ترتیب 10 میلیون تومان و 600 هزار تومان است. همچنین قیمت رهن و یک مغازه 5 متری بالای 10 میلیون تومان است.

قیمت‌های خارج از عرف املاک تجاری در بلبشو اقتصادی/ تعدیل قیمت‌ها به شرط قطعه‌بندی املاک

قیمت املاک اداری نیز بالا است

به گفته بسیاری از مشاوران املاک اگر مالکان املاک اداری به دنبال رهن یا اجاره املاک خود هستند باید در قیمت‌های خود تعدیل داشته باشند چراکه قیمت‌های کنونی برای بسیاری از متقاضیان بالا است. در حال حاضر قیمت رهن املاک اداری زیر 50 متر در تهران از 5 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان و قیمت اجاره این املاک از 500 هزار تومان 5 میلیون تومان است.

قیمت‌های خارج از عرف املاک تجاری در بلبشو اقتصادی/ تعدیل قیمت‌ها به شرط قطعه‌بندی املاک

انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar