۱۳:۳۵ - ۰۲ مهر ۱۳۹۷ - 24 September 2018
کد خبر: ۵۰۷۹۸
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی مسکن وزارت راه در پاسخ به «صما»:
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی درجریان یک نشست خبری درباره طرح اخیر مجلس مبنی براجاره واحدهای خالی ازسکنه با حکم قضایی گفت: این طرح فاقد مبنای کارشناسی است ونظر وزارتخانه درباره این طرح منفی است.
طرح مجلس درباره خانه‌های خالی مبنای کارشناسی ندارد/ مسکن کشش افزایش قیمت نداردبه گزارش خبرنگار «صما» ،علی چگینی در پاسخ به سوال خبرنگار «صما» مبنی براینکه گروهی از نمایندگان طرحی را درمجلس دنبال می کنند که به موجب آن مقررشده با مهلت ضرب العجل یک ماهه ،مالکان واحدهای خالی ازسکنه را اجاره دهند درغیراین صورت باحکم قضایی اجراه داده خواهد شد گفت: این طرح فاقد مبنای کارشناسی است ونظر وزارتخانه درباره این طرح منفی است .چرا که این طرح مغایر مالکیت خصوصی است و در عین حال تعیین مدت یک ماهه برای وارد کردن این واحدها به بازاراجاره نیز زمان بندی نادرستی است چرا که شاید مالکی بخواهد مثلا دوماه بعد واحد خود را به اجاره دهد وبنابراین این طرح مبنای کارشناسی ندارد ونظروزارتخانه درباره این طرح منفی است.

به گزارش خبرنگار «صما» در این نشست خبری وی با بیان این‌که هجدهمین همایش سیاست‌های مسکن 7 و 8 مهرماه امسال با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار می‌شود، گفت:همایش یک همایش موضوع محور است تا دستگاه محور است وسعی کرده ایم مسایل حوزه مسکن که به آن هستیم را دراین همایش بررسی کنیم.

وی با بیان اینکه همایش مذکورد دارای کمیته ای عملی است که مقالات را مورد بررسی می دهد گفت: محورهای همایش تسهیل دسترسی به مسکن مناسب و راهکارهایی که می شود به مسکن دسترسی پیدا کرد وبنابراین

تسهیل دسترسی به مسکن تِم اصلی همایش امسال است، اواین به معنای مالکیت مسکن نیست و شکل‌های دیگری وجود دارد که می‌توان در مسکن سُکنا گزید.

این مسوول برنامه ملی بازآفرینی شهری، توسعه سکونتگاه‌های شهری (شهرک‌سازی و توسعه کنونی شهرها)، سیاست‌های توسعه و تامین مسکن روستایی، روش های نوین تامین مالی مسکن، شهرهای زیست‌پذیر را محورهای هجدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن اعلام کرد و در ادامه به پیش بینی بازار مسکن پرداخت وگفت:‌ مسکن بخش تاثیرپذیر از اقتصاد خرد و کلان است. طی 5 سال اخیر قیمت مسکن در ثبات نسبی قرار داشت. بر اساس قیمت‌های ثابت مسکن حدود 30 درصد کاهش یافته بود. این در حالی بود که در نیمه سال گذشته دچار تغییرات اساسی شد که حاصل آن افزایش قیمت بود.

وی ادامه داد: در تهران قیمت مسکن نسبت به سال گذشته حدود 60 درصد افزایش یافته است،و‌تغییرات اقتصاد کلان،‌ مراودات بین المللی (برجام)، تغییرات نرخ ارز و.. که روی نهاده‌های مسکن تاثیر قابل توجهی داشته که چندین برابر رشد قیمت مسکن بوده است.چگینی با طبیعی خواندن افزایش قیمت مسکن ، تصریح کرد:‌ مسکن زنجیره پایین و بالادستی دارد که اگر قیمت‌های آن تغییر نکند تولید و اشتغال در این بخش به طور کامل می‌خوابد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان این‌که تغییرات مسکن عموما برون بخشی بوده است، اظهار کرد: به دلیل افزایش قیمت ارزش افزوده مسکن بعد از چند سال مثبت شد، این نشان می دهد از رکود خارج شده‌ایم.

چگنی ادامه داد:‌ تقریبا افزایش قیمت مسکن در حد اعلی روی داده و کشش قیمتی در این بخش نخواهیم داشت مگر این‌که اتفاقات عجیب و غریب بین المللی روی دهد.وی با اعلام این‌که قیمت مسکن در کشور به طور متوسط حدود 30 درصد افزایش یافته است، افزود: در تهران بالاترین رکورد معاملات در یک ماه 22 هزار فقره بوده است، الان در حدود 14 تا 15 هزار معامله قرار داریم و مسکن وارد رکود نشده است.

وی همچنین با بیان این‌که درباره سامانه ملی املاک و اسکان بحث‌های مختلفی عنوان شده است، قانونی وضع شده و وظیفه‌ای بر عهده وزارت راه گذاشته شده است.درباره این سامانه حدود 70 جلسه برگزار شده، اطلاعات مربوط به املاک و مستغلات در وزارت راه و شهرسازی وجود ندارد و یک اطلاعات فرادولتی است. علی رغم این مباحث کار را رها نکرده‌ایم و با نهاد ریاست‌جمهوری و دستگاه‌های ذی‌ربط جلسات متعددی برگزار شده است.

وی با تاکید بر این‌که باید اطلاعاتی وارد این سامانه شود تا بتوانیم از آن بهره‌برداری کنیم، گفت: بنابراین هنوز به مرحله‌ای نرسیده که قابل بهره‌برداری باشد. کار در سازمان ملی زمین و مسکن در حال پیگیری است، ضمن این‌که کمیته راهبردی نیز برای این منظور در وزارت راه و شهرسازی تشکیل شده است.

وی با بیان این‌که این کار قرار است به شهرداری‌ها واگذار شود، افزود: این پیشنهاد را داریم که راه‌اندازی سامانه مذکور به شهرداری‌ها واگذار شود.مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: مالیات بر خانه‌های خالی اثرگذار قابل توجهی بر بازار مسکن ندارد، اما در صورت راه‌اندازی سامانه املاک و مستغلات تاثیر بسیاری روی رفاه بخش مسکن خواهد داشت.

چگنی درباره طرح مسکن اجتماعی نیز گفت: همیشه دولت‌ها بحثی را مسکن گروه‌های کم‌درآمد طراحی می‌کنند که اتفاقاتی را شکل بدهند. مسکن اجتماعی تا حدی که در توان وزارت راه و شهرسازی است مانند زمین در حال شکل‌گیری است. اما بخشی که به منابع برمی‌گردد که باید از دولت دریافت کنیم هنوز نتوانسته‌ایم اعتباری را دریافت کنیم. از این رو مسکن اجتماعی در سطرهای اول قرار دارد.

وی با بیان این‌که در خصوص طرح وام 300 میلیون چنین چیزی را از بانک مسکن نشنیده‌ام، افزود: البته طرح افزایش وام در دستور کار قرار دارد که کارهای آن در حال پیگیری است.وی در خصوص بازار اجاره بها و برنامه دولت برای این بخش تصریح کرد: تطویل اجاره مسکن در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده که برای تبدیل شدن به قانون باید توسط دولت تصویب شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسشی مبنی بر این‌که آیا جز مدیران بازنشسته هستید، گفت:‌ خیر درهمین حال درادامه میرزایی معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا موافق مدیریت بر سامانه ملی املاک و اسکان هستید، افزود: در برنامه سوم توسعه شهرداری تهران، یکی از محورهای اصلی در حوزه فضایی و کالبدی هوشمندسازی شهری است. بخش مهمی از این برنامه تکمیل اطلاعات و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی در این بخش است.

وی ادامه داد: بخش مهمی از این کار مبادله اطلاعات بین دولت و مدیریت شهری است. در این راستا تفاهمنامه خیلی قدرتمندی با سازمان مالیاتی کشور داریم و هم این‌که رابطه همکاری نزدیکی با وزارت راه و شهرسای داریم. امیدواریم اطلاعات بخش مسکن به طور کامل احصا شود که به عنوان نمونه خانه‌یابی برای کسانیکه در جستجوی خانه هستند.

وی با بیان این‌که ظرفیت حقوقی برای اخذ مالیات از خانههای خالی وجود دارد، اظهار کرد: لایحه‌ای در حال تهیه است تا بتوانیم از خانه‌های خالی مالیات دریافت کنیم که به کنترل بازار مسکن کمک خواهد کرد.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
0
0
بسيار هم عالي است ، بايستي با احتكار و فرهنگ احتكار مسكن مبارزه جدي شود. وآن هم بصورت قهري ...
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar