۱۱:۵۱ - ۰۳ مهر ۱۳۹۷ - 25 September 2018
کد خبر: ۵۰۸۱۲
معاون مدیرکل دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه یکپارچه زمین‌شناسی یک پنجاه هزارم شهر تهران و مدل‌سازی سه‌بعدی خبر داد.

دکتر مسعود زمانی‌پدرام سازمان زمین‌شناسی را مرجع تخصصی مطالعات مربوط به زمین‏‌شناسی دانست و گفت: براین اساس این سازمان سال‏‌ها است که اقدام به تهیه نقشه‏‌های پایه زمین‏‌شناسی کرده و این نقشه‏‌ها را به عنوان اطلاعات پایه علوم زمین در اختیار پژوهشگران قرار داده است.

وی با بیان اینکه این اطلاعات در تمامی طرح‏‌های مکان‏‌یابی شهری و صنعتی شامل انتخاب محل شهرها، روستاها و شهرک‏‌های جدید، انتخاب محل سازه‏‌های بزرگ مانند سدها یا نیروگاه‏‌ها و طرح‏‌های مسیریابی مانند انتخاب مسیر جاده‏‌ها، مسیر خطوط انتقال نیرو، مسیر لوله‏‌های گاز، آب، نفت، مخاطرات زمین‌شناسی و اکتشافات مواد معدنی نقش اساسی دارند، خاطر نشان کرد: شهر تهران یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین پایتخت‌های مهم جهان بوده که اهمیت آن از دیدگاه‌های مختلف از جمله بررسی شرایط زیرسطحی در جهت توسعه پایدار شهری و دستیابی به شهر ایمن قابل بررسی است.

زمانی اضافه کرد: موقعیت فعلی شهر تهران به خاطر قرارگیری بر روی دامنه جنوبی رشته کوه‌های البرز مرکزی، تپه‌های کم ارتفاع و نیز رسوبات کواترنری، بسیار متأثر از وضعیت چیدمان و ساختاری (چین‌ها و گسل‌ها) لایه‌های سنگی سخت زیرین، رسوبات کمتر سخت شده شیب‌دار و نیز نهشته‌های مسطح زیرسطحی و سطحی است.

معاون مدیرکل دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی با بیان اینکه مطالعات زمین‏‌شناختی در محیط‏‌های شهری به‏ دلیل دستکاری توسط انسان و همچنین نبود رخنمون‏‌های مناسب، در نوع خود دارای چالش‌ها و دشواری‏‌های خاصی است، خاطرنشان کرد: تأکید سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بر تهیه نقشه زمین‌شناسی شهر تهران در مقیاس یک‌پنجاه هزارم است. تهیه این نقشه فرصتی را فراهم می‏‌آورد تا طیف وسیعی از اطلاعات زمین‏‌شناختی که در گستره این شهر بزرگ کاربرد روزافزون داشته و دارد، به‏ شکل یکپارچه و منسجم در قالبی استاندارد در خدمت مدیریت شهری قرار گیرد.

زمانی از تهیه نقشه یکپارچه زمین‌شناسی یک‌پنجاه‌هزارم شهر تهران خبر داد و یادآور شد: هدف از تهیه نقشه یکپارچه زمین‌شناسی یک‌پنجاه هزارم و مدل سه‌بُعدی شهر تهران ایجاد بستری برای فراهم شدن وسعت دید بیشتر برای مدیران و برنامه‌ریزان جهت تصمیم گیری‌های کلان مدیریتی است.

بر اساساعلام سازمان زمین‌شناسی، به گفته وی استفاده از آن در کنار سایر نقشه‌ها نظیر زمین‏‌آب‏‌شناسی، ژئوشیمی، مخاطرات‏ طبیعی، آلاینده‏‌های زیست‏‏ محیطی و همچنین، نقشه بافت فرسوده، تراکم جمعیت، کاربری اراضی منجر به اخذ تصمیم مناسب‏‌تر برای توسعه پایدار شهری خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar