۱۴:۰۷ - ۰۷ مهر ۱۳۹۷ - 29 September 2018
کد خبر: ۵۰۸۳۷
معاون وزیر راه تاکید کرد:
معاون ساختمان و مسکن وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سیاست گذاری در حوزه مسکن ناشی از ساختارهای کلان اقتصادی است و دخالت دولت ها، سبب ایجاد اختلال در بازار مسکن شده است درعین حال خاطرنشان ساخت: حاشیه نشینی، نبود تعادل در عرضه و تقاضا و تامین دسترسی به مسکن برای دهک های پایین جامعه بازار مسکن را در کشور مختل کرده است.
به گزارش «صما» حامد مظاهریان در هجدهمین همایش سیاست های توسعه مسکن ضمن باین مطلب فوق وبا تاکید براینکه دولت ها نباید در بخش سرمایه گذاری بخش مسکن دخالت کنند اما دخالت دولت در بازار مصرفی ضروری است زیرا حوزه مسکن بر پایه دو بازار مصرفی و سرمایه گذاری است و باید دخالت دولت در حوزه سرمایه گذاری ها به حداقل برسد اظهار داشت: در 4 سال گذشته بازار مسکن مصرفی بود اما از یک سال گذشته این بازار سرمایه گذاری شده است.

وی افزود: حاشیه نشینی، نبود تعادل در عرضه و تقاضا و تامین دسترسی به مسکن برای دهک های پایین جامعه بازار مسکن را در کشور مختل کرده است.

مظاهریان همچنین تاکید کرد: اکنون یک سوم جمعیت ایران در حاشیه شهرها از بد مسکنی رنج می برنند و وجود 2 میلیون و 600 هزار مسکن خالی و رکود اقتصادی شرایط را نامناسب کرده است.

در ادامه این همایش، همچنین نماینده برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران گفت: برنامه امسال این نهاد به مدیریت پسماند جامد شهری اختصاص دارد و همه کشورهای جهان برای کاهش پسماند باید تلاش کنند.

به گفته سیامک مقدم، اکنون هر فرد تهرانی سالانه 6 برابر وزن خود زباله تولید می کند و تا سال 2025 میزان پسماند در جهان به 5.9 میلیارد تن افزایش می یاید

وی اظهار داشت: متوسط سرانه تولید زباله در تهران 320 کیلوگرم است که ارزش آن یک میلیارد و 800 میلیون ریال برآورد می شود.

مقدم گفت: سرانه تولید زباله در جهان 250 تا 300 کیلوگرم است در حالی که در ایران 600 کیلوگرم برآورد می شود و می توان گفت تولید زباله در تهران بیش از دو برابر متوسط جهانی است.

به گفته وی، مدیریت پسماند در ایران مشکل تفکیک نشدن زباله ها و محدودیت در قوانین مشوقی مواجه است و با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی باید در این زمینه تلاش کنیم.

همچنین دبیر علمی هجدهمین همایش سیاست های توسعه مسکن در ایران گفت: طبق گزارش بانک مرکزی افزایش قیمت مسکن در تهران به ۷۴ درصد رسیده و تنها در ۶ ماهه نخست امسال قیمت مسکن افزایش ۶۰ درصدی را تجربه کرده است.

حجت الله میرزایی افزود: افزایش غیرمتعارف قیمت مسکن نشان می دهد که سیاست های دسترسی مردم به مسکن مناسب وزارت راه و شهرسازی کم اثر بوده است.

وی بیان کرد: پیامدهای افزایش قیمت مسکن مشکلات زیادی را به وجود آورده و نبود تعادل عرضه و تقاضای مسکن مشکلات ما را در این بخش مضاعف کرده است.

معاون شهردار تهران یادآور شد: تنها هشت درصد مسکن ساخته شده در بازار کمتر از ۵۰ متر است در حالی که بیش از 30 درصد تقاضای بازار مسکن به این بخش اختصاص دارد.

میرزایی افزود: ۶۴ درصد مسکن ساخته شده بیش از ۱۰۰ متر مربع است در حالی که تقاضا برای آن بین ۳۰ تا ۳۲ درصد برآورد می شود و این نشان می دهد در متراژ ساخت نیز تعادلی وجود ندارد.

وی گفت برای آرامش بازار مسکن سیاست گذاری دولت ضروری است و باید با پایدار منابع از شهر فروشی و تراکم جلوگیری شود.

معاون شهرسازی شهردار تهران تاکید کرد: جلوگیری از سوداگری و تغییر روش برای صاحبان سرمایه گذاری در بازار مسکن نیز می تواند به ثبات بازار مسکن کمک کند.

به گزارش صما هجدهمین همایش سیاست های توسعه مسکن در ایران روزهای هفتم و هشتم مهرماه با حضور کارشناسان، متخصصان و نهادهای مالی در مرکز تحقیقات راه و شهرسازی برگزار می شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar