۱۵:۵۳ - ۰۹ مهر ۱۳۹۷ - 01 October 2018
کد خبر: ۵۰۸۶۶
نخستين رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان:
نخستين رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان با بیان اینکه اقدامات وزیر راه و شهرسازی در مبارزه با فسادی که دامان سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور را گرفته تازه آغاز راه مبارزه با فساد در این سازمان است گفت: مهندسان باید با شرکت در انتخابات اختیار خود را از دست رانت‌خواران و امضا فروشان بیرون آورند.
غرضی: اختیار نظام‌مهندسی به‌دست رانت‌خواران و امضافروشان افتاده‌است

سید محمد غرضی، نخستين رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و یکی از بنیان‌گذاران این سازمان بابیان اینکه گرفتاری مجموعه نظام‌مهندسی اعم از شورای مرکزی، دولت و مجلس این است که مجموعه فوق توانایی آن را که بتوانند نیروهای نظام‌مهندسی را به شغل حلال مشغول کند ندارد گفت: این مجموعه حتی از پس راضی کردن مهندسان و تأمین معیشت آن‌ها عاجز است و بنده به‌عنوان فردی که بیش از ۲۰ سال از عمر خود را صرف ارتقاء و تأثیرگذاری این نهاد حرفه‌ای کرده‌ام و در این مدت هیچ‌گونه حاشیه و یا شکایتی در پرونده خود ندارم یادآور می‌شوم که در حال حاضر این نهاد تخصصی نتوانسته است به اهداف عالی خود برسد و فنّاوری را وارد ساختمان کند.

وی با تأکید بر اینکه سازمان نظام‌مهندسی باید تجربیات عمر ۳۰ ساله خود را چراغ راه آینده قرار دهد تصریح کرد: این نهاد تخصصی به‌جای اینکه حاکمیت سرمایه‌بر نیروی انسانی را تقویت کند باید به سویی حرکت کند که حاکمیت نیروی فنی در امر ساخت‌وساز تعریف شود.

غرضی چند نمونه از فسادهایی را که آخوندی در حال مبارزه با آن است را برشمرد و گفت: برخی از مهندسان کم‌فروشی می‌کنند و بااینکه پول می‌گیرند ولی وظایف خود را به‌درستی انجام نمی‌دهند و باعث می‌شوند تا خریداران به‌جای آنکه ساختمان را محلی امن تلقی کنند آن را ناایمن بدانند.

وی افزود: البته باید در نظر گرفت مسائل و فسادی که در حال حاضر موجود است در عرض یکی دو روز و یا یک دولت خاص به وجود نیامده بلکه به‌صورت مستمر تداوم‌ یافته است به هر صورت باید اقدامات ضد فساد و اصلاحاتی که در این زمینه وزیر راه و شهرسازی فعلی شروع کرده است تداوم یابد.

غرضی با تأکید بر اینکه فسادهای رایجی که در سازمان نظام‌مهندسی وجود دارد ناشی از این است که به‌جای اینکه فنّاوری صحبت کند فساد در مجموعه حرف اول را می‌زند، اظهار کرد: اقدامات آخوندی در این زمینه گام‌های ابتدایی این مسیر است البته ناگفته نماند که بنده وارد دعواهای سیاسی نمی‌شوم. در ابتدای تشکیل سازمان نظام‌مهندسی اهداف ما کمک به ورود فنّاوری در ساختمان بود اما امروزه این سازمان از چنین هدف والایی دور و منجر به گرفتاری‌های اشخاص شده است.

اولین رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان بابیان اینکه یک عده‌ای در سازمان نظام‌مهندسی مقصر هستند گفت: همین چرخه مذکور باعث می‌شود تا دائم آدم‌هایی در رفت و آمد باشند و این سازمان را به فساد بکشانند زیرا آن‌ها هدف اصلی این سازمان را گم‌ کرده‌اند.

وی در زمینهٔ اخبار منتشر شده در مورد جعل مدرک رئیس سابق سازمان نیز گفت: این شخص برای خود جهنم دنیا و آخرت را از پیش خریداری کرده است و خدا به ملتی رحم کند که مسئولین آن دچار فساد شده‌اند و تازه باید توجه کرد که این مسئله شاید به‌ تنهایی و یک مورد نباشد و ده‌ها نفر نیز با جعل مدرک شروع به کار مهندسی کرده باشند.

غرضی در ادامه این گفتگو با یادآوری تاریخ ۱۰۰ ساله ایران به خبرنگار پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي گفت: کشور ایران درزمانی که ۴ کشور بیشتر انتخابات نداشتند، سلطنت مطلق را به مشروطه تغییر داد بعد از آن نیز فرزندان آن‌ها در پیروی از پدران خود حکومت مشروطه را به حکومت جمهوری تغییر دادند که رکن اصلی آن آرای مردمی است و با این مقدمه باید در مورد اوضاع کنونی که برای سازمان نظام‌مهندسی به وجود آمده گفت مهندسان جمهوریت را قدر نمی‌دانند و با شرکت نکردن در انتخابات نظام‌مهندسی حقوق خود را ضایع کرده و باعث عدم ارتقا خود و دیگران می‌شوند که همین امر توانایی همکاری و همدلی را از جامعه مهندسان سلب کرده است. افزون بر این باعث فسادهای گسترده شده و یا اینکه جعل مدرک را رایج کرده که آسیب‌های بسیار جبران‌ناپذيري را برای مردم به وجود می‌آورد.

وی افزود: به‌جای آنکه قاطبه مهندسان در انتخابات شرکت کنند و باعث رقابت سالم در آن شوند که منجر به ورود فنّاوری در اداره کشور شود گرفتاری‌های این مرزوبوم را افزون کرده و اختیار خود را به دست رانت‌خواران و امضا فروشان و غیره می‌دهند که نباید فراموش کرد این قول الهی است که کسانی که نعمت خدا را شاکر نباشد نعمت از آن‌ها سلب می‌شود.

غرضی در پایان گفت: به‌طور مثال از ۱۲۰ هزار عضو نظام‌مهندسی تهران به دلیل عملکرد بد و ضعيف مدیران فقط ۷ الی ۸ هزار نفر در انتخابات دوره‌ای نظام‌مهندسی شرکت می‌کنند که آن‌ها نیز به نظر می‌آید با خریدوفروش رأی همراه است.

انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
0
0
مشکل اصلی سازمان نظام مهندسی همین بازنشسته های چندشغله مثل جناب غرضی و خرم و هاشمی و ... هستند که دودستی به پست و مقام های دولتی و مدیریتی چسبیدند و به نظارت نظام مهندسی به دیده شغل نگاه نمیکنند بلکه به عنوان پول خرده ته جیب نگاه میکنند .
مملکت بی صاحب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
0
0
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۹
0
0
⚫️⭕️تحلیل آماری از سهم اشتغالزایی ارجاعات کار نظارت ماده ۳۳

✍️حسین احمدی، معاون خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، ۲۶ شهریور ۹۷

▪️گاهی اوقات ارتفاع گرفتن و نگاه کردن از افق دورتر به مسائل محیطی یک سازمان و فارغ آمدن از برخی تنازعات داخلی، بویژه استخراج واقعیتها از میان آمار و ارقام رسمی ثبت شده؛ خود می تواند موجب تامل بیشتر در امور و بخود آمدن و پرهیز دادن از ورود به مجادلات عبث و بیهوده گردد.

▪️اینکه اوضاع اقتصاد ملی کشور دچار اضمحلال است؛ زنجیره ثبات، امنیت، سرمایه گذاری و تولید و به تبع آن ثروت آفرینی، کارآفرینی و اشتغالزایی بشدت رو به افول است؛ بنابراین انتظارات بخشی و خود درون سازمانی حتما باید متناسب با آن تبیین گردد.

ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۵
0
0
⚠️⚠️یاد آوری...
✔️دستور مهندس ترکان(رئیس وقت شورا مرکزی) مبنی بر مشخص شدن لیست دریافتی های هییت مدیره های نظام مهندسی در سال ۹۲ ...
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar