۱۱:۳۴ - ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - 02 October 2018
کد خبر: ۵۰۸۷۲
یک استاد دانشگاه تشریح کرد:
یک استاد دانشگاه و عضو فعلی هیات مدیره نظام مهندسی فارس، خواستار حضور حداکثری مهندسان در انتخابات دوره جدید هیات مدیره برای حمایت از ورود نیروهای جوان و تحول‌خواه شد.
معیارهای مهم در ارزیابی کاندیداهای انتخابات هشتم نظام مهندسیعلی سلطانی در گفت‌وگو با «صما» ضمن انتقاد از ساختار کم بازده، سنتی و غیر شفاف فعلی سازمان های نظام مهندسی، لازمه خروج از این وضعیت را برنامه محور بودن بجای فرد محور بودن، شفاف سازی و اتوماسیون بجای اتکا بر نیروی انسانی و حذف افراد ناسالم از لایه های مدیریتی سازمان های نظام مهندسی می داند .

به اعتقاد او،کاندیداهای نظام مهندسی باید بجای ارائه شعارهای کلی رئوس برنامه راهبردی خود را برای مدیریت سازمان ارائه دهند و در صورت پیروزی در انتخابات پیگیر اجرای این برنامه باشند. متاسفانه در رویه جاری، سازمان های نظام مهندسی درگیر روزمرگی و کاغذبازی بوروکراتیک هستند و نمی توان عملکرد هیات مدیره را در پایان دوره به روشنی ارزیابی کرد.

این استاد دانشگاه معتقد است که اهمیت مشارکت در انتخابات از دو جنبه سلبی و ایجابی مورد اهمیت ست. متاسفانه برخی ورشکستگان سیاسی یا اجرایی هم با کرد به صحنه انتخابات، قصد دارند از جایگاه هیات مدیره سکوی پرتاب برای آینده سیاسی و اجتماعی خود بسازند و این موضوع باید مد نظر رای دهندگان باشد. تجربه نشان داده که ورود نیروهای سیاسی محض به بدنه هیات مدیره، نه تنها کمکی به بهبود سازمان نمی کند بلکه چالش های جدیدی را بر مجموعه تحمیل می کند.

به گفته سلطانی لازم است از یک طرف از ورود نیروهای جوان، تحول خواه و کسانی حمایت کنیم که در سابقه خود اهتمام جدی به رعایت مقررات ملی ساختمان داشته اند و از طرف دیگر به نامزدهای تکراری که حاضر به بازنگری در افکار خود نیستند و بعضا با شبکه های فساد اداری ارتباط دارند جلوگیری کنیم . سابقه افراد در حفاظت از بیت المال و سو استفاده نکردن از جایگاه خود برای منافع فردی باید مورد توجه قرار بگیرد .

معیار دیگری که به نظر این استاد دانشگاه باید مورد توجه جامعه مهندسی باشد این است که نامزد مورد نظر چه مقدار نسبت به مسائل کلان توسعه شهر، کیفیت زندگی شهروندان، حقوق شهروندی حق شهر آگاهی دارد ، حساسیت نامزدها به مولفه‌های کلان توسعه شهری و بخصوص مسائل زیست محیطی شهر ، یک معیار مهم در ارزیابی آنها است.

وی گفت: از طرف دیگر به نامزدهای تکراری که حاضر به بازنگری در افکار خود نیستند و بعضا به شبکه های فساد اداری در سطح سازمان یا دستگاه های مرتبط مانند شهرداری ها مرتبط و مدیون هستند جلوگیری کنیم . سابقه افراد در حفاظت از بیت المال و سو استفاده نکردن از جایگاه خود برای منافع فردی، باید مورد توجه قرار بگیرد .

سلطانی ابراز امیدواری کرد که از بین لیست های متعددی که تبلیغ می شود می توان افراد مؤثر و پاکدست و دارای صداقت حرفه ای را انتخاب کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar