۱۰:۱۲ - ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - 03 October 2018
کد خبر: ۵۰۸۸۴
«صما» بررسی می‌کند:
صما- یک سال پس از آنکه هفتمین دوره انتخابات هیئت‌مدیره‌های سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان برگزار شد بسیاری از مهندسان از برخی از تخلفات انتخاباتی به هیات اجرایی شکایت برده و خواستار برخورد جدی و رسیدگی به این انتخابات شدند.
مهندسیِ انتخابات نظام‌مهندسی با تبلیغات دقیقه نودی

گزارش‌های میدانی خبرنگار «صما» حاکی از آن است که اساسا انجام تبلیغات انتخاباتی دقیقه نودی، علی‌رغم اینکه بر اساس مقررات و ضوابط ممنوع است جزو شاخص‌ترین مصادیق تخلفات انتخاباتی بوده است.

به اذعان بسیاری از مهندسان در حالی که بر اساس ضوابط و قوانین مربوط به انتخابات نظام‌مهندسی، 24ساعت قبل از انتخابات انجام هر نوع تبلیغی که شائبه تبلیغی بودن داشته باشد ممنوع است، اما شواهد حاکی از آن است که بسیاری از گروه‌های مهندسی بدون توجه به این قانون، در آخرین دقایق و دقیقا 24 ساعت پیش از انتخابات دست به تبلیغات گسترده‌ای در فضای مجازی و ارسال پیامک کرده و توانسته‌اند آرایی را از این طریق جذب کنند.

به گزارش خبرنگار «صما» بر اساس تحقیقات میدانی طی دوره قبل یکی از گروه‌های اطراف تهران، در یک اقدامی عجیب تخلفی آشکارا انجام داده است که سبب شده گروهی از مهندسان از آنها به هیات اجرایی نظارت بر انتخابات شکایت کنند.

بر اساس گزارش‌ها از قرار معلوم این گروه دقیقا در زمانی که بر اساس ضوابط بالادستی، انجام تبلیغات ممنوع بوده است، با سوءاستفاده از امکانات سازمان نظام‌مهندسی، از پنل ارسال پیامک سازمان استفاده کرده و با ارسال پیامک‌های وسیع به گروه‌های هدف، تبلیغات هدفمند و مهندسی شده‌ای به نفع خود انجام داده‌اند و به نفع خود مهندسی کرده است.

در همین حال همین گروه، به گروه دیگری از مهندسان نیز پیامک فرستاده و آنها را برای صرف شام انتخاباتی دعوت کرده و سپس در مراسم ضیاف شام انتخاباتی با پخش تراکت و انجام تبلیغات، در لحظه‌های پایانی، تعداد قابل‌توجهی را برای انتخابات نظام‌مهندسی به نفع خود پای صندوق‌های رای کشانده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در دقایق پایانی انتخابات گروه‌های بسیاری با انجام تبلیغات گسترده در گروه‌های تلگرامی، ضوابط مربوط به انتخابات را زیر پا گذاشته‌اند.

در همین حال گفته می‌شود که در حوزه مذکور که با انجام تبلیغات در زمان ممنوعه، تخلف تبلیغاتی داشته‌اند، در عین حال تخلفات زیادی در حوزه‌های انتخاباتی صورت گرفته است به‌طوری‌که بر اساس اظهارات مهندسان در حالی که حجم اعضای مهندسان این سازمان صرفا 412 نفر است برخی از مهندسان از این حوزه 420 نفر رای کسب کرده‌اند و این نامعادله بیانگر آن تخلف آشکار و دستبرد زدن به صندوق‌ها بوده است.

به گزارش خبرنگار «صما»، در همین حال گفته می‌شود در موارد معدودی حتی برخی از گروه‌های مهندسی با سپردن تبلیغات خود به دست دختران جوان و آراسته، سعی کرده‌اند در جهت جذب آرا بهره‌گیری کنند که مجله ساختمان این ادعا را تایید یا تکذیب نمی‌کند و این صرفا ادعایی است که از سوی برخی از مهندسان عنوان می‌شود.

جامعه مهندسی بیان می‌کند که در ششمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان که مصادف به دوره مدیریت علی نیکزاد بود، ایشان برای انداختن رای خود به محل زیرزمین سازمان نظام‌مهندسی ساختمان مراجعت کرده است.

اما نکته جالب اینجاست که در آن لحظه شاهد حجم کثیری از زنان و مردان جوانی بوده که در روز انتخابات با پخش تراکت نسبت به انجام تبلیغات اقدام کرده است که این مسئله البته با اعتراض مهندسان مواجه شده است و همزمان به علی نیکزاد این موضوع انتقال داده شده است و او هم قول مساعد برای رسیدگی به این مسئله داده است.

در همین حال بنا بر اذعان بسیاری از اعضای جامعه مهندسی، مهندسی آرای خاکستری انتخابات به نفع گروه‌های خاص نیز از جمله تخلفات آشکاری هست که به‌کرات در دوره‌های مختلف انتخابات رخ داده است.

به گفته مهندسان،همیشه عده‌ای از مهندسان به دلیل عدم شناخت کافی از نامزدهای انتخاباتی و نیز به دلیل نداشتن هدف مشخص، سمت‌وسوی مشخصی ندارند و همین مسئله سبب می‌شود که آرای این گروه از مهندسان آرای خاکستری نامیده شود.

دراین بین گفته می‌شود که بسیاری از گروه‌های مهندسی از این عده برای جذب آرا خود استفاده می‌کنند و با کشاندن این عده به محافل بزم و ضیافت‌های شام در لحظاتی که انجام تبلیغات انتخاباتی ممنوع است، آرای این عده را برای خود جذب می‌کنند.

چند تن از اعضای جامعه مهندسی می‌گویند حتی برخی از کاندیداهای نظام‌مهندسی از احساسات مردم نیز برای جذب آرا کمک می‌گیرند و به‌عنوان‌مثال با سپردن تراکت خود به دست مادران پیر خود از احساسات مادرانه سوءاستفاده کرده و به‌عنوان‌مثال این عده در پای صندوق‌های رای حاضرشده و از رای دهندگان می‌خواهند که به فرزند آنها رای دهند.

در برخی از موارد هم گفته می‌شود که به دلیل اینکه برخی از مهندسان پر کردن تمامی لیست از حوصله آنها خارج است، برخی در کنار صندوق‌های رای حاضر شده و با خواهش از رای دهندگان می‌خواهند که مابقی لیست را به نفع افراد موردنظر پر کنند و سپس با کسب اجازه، افراد مدنظر خود را در لیست می‌گنجانند و فقدان نظارت لازم باعث می‌شود که این اتفاق به‌وفور رخ دهد.

به باور بسیاری از اعضای جامعه مهندسی، تخلفات انتخاباتی هفتمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی بارها از سوی جامعه مهندسی به گوش هیات اجرایی و نظارت رسیده است و دور قبل نیز شکایتی در این زمینه تنظیم شده و به وزارت راه و شهرسازی ارسال شده است این در حالی است که همزمان مستندات این تخلفات نیز برای وزارتخانه راه و شهرسازی نیز ارسال شده است.

به گزارش خبرنگار«صما» بسیاری از اعضای جامعه مهندسی بر این باورند که در بیشتر دوره‌ها، پس از آنکه گزارش‌های متعدد و مستندات مربوط به تبلیغات به دستگاه نظارت ارسال شده است، معمولا رسیدگی به این تخلفات مشمول زمان شده است و یا اینکه این هیات، مهندسان را به شورای انتظامی احاله داده است، این در حالی است که به گفته مهندسان اساسا رسیدگی به این تخلفات در حیطه وظایف شورای انتظامی نیست و با توجه به اینکه وزارت راه و شهرسازی به عنوان دستگاه ناظر عالیه و نیز در کسوت هیات اجرایی انتخابات عمل می‌کند بنابراین باید وزارت راه در این زمینه ورود پیدا کند.

مهندسان بر این باورند که نوع برخورد دستگاه نظارت با متخلفان انتخابات نظام‌مهندسی سبب شده است که آنها در هر دوره به خود اجازه دهند که این تخلفات را انجام دهند چرا که می‌دانند اساسا مجازات سنگینی در انتظار آنها نیست و همین مسئله سبب می‌شود که انجام تبلیغات انتخاباتی در دقیقه نود به یک‌رویه تبدیل شوند و متخلفان بدون اینکه بیمی از مجازات داشته باشند در هر دوره آزادانه دست به این تخلفات بزنند.

در همین حال به اعتقاد برخی از اعضای جامعه مهندسی با توجه به اینکه در این دوره فاصله بین تایید صلاحیت کاندیداهای نظام‌مهندسی و انجام تبلیغات نظام‌مهندسی به دو هفته تقلیل یافته است همین مسئله نیز سبب می‌شود که به دلیل کمبود وقت برای ائتلاف، شرایط برای انجام تخلفات بیشتر شود.

به هر روی ناظران بر این باورند که در چنین شرایطی بهتر است که وزارت راه در جایگاه ناظر عالیه یک‌بار برای همیشه برخورد محکمی با تخلفات انتخابات مربوط به نظام‌مهندسی داشته باشد تا شرایط برای انجام تخلفات انتخابات برای همیشه ریشه کن شود.

بسیاری از اعضای جامعه مهندسی از هم اکنون تاکید دارند که تخلفات انتخاباتی به سبک و سیاق سال‌های قبل مجددا تکرار خواهد شد چرا که آنها می‌دانند احتمالا برخورد محکم و مجازات خاصی در انتظار آنها نخواهد بود.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar