۱۳:۴۲ - ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - 03 October 2018
کد خبر: ۵۰۸۸۹
«صما» بررسی می‌کند:
سازمان های نظام مهندسی، امروز مورد اتهامات زیادی قرار گرفته اند؛ از فساد مالی گرفته تا امتیازطلبی و رانت خواری و تبدیل شدن به بنگاه های فربه اقتصادی. به عبارتی هم اکنون سازمان ها به وضعیتی دچار شده اند که در اهداف قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، به هیچ وجه چنین مواردی برای این سازمان‎ها پیش بینی نشده است.
ساختمان‎های معیوب در نبود خدمات مهندسی یکپارچه/ خروج نظام مهندسی از مسیر اهداف عالیه قانون

سازمان های نظام مهندسی، امروز مورد اتهامات زیادی قرار گرفته اند؛ از فساد مالی گرفته تا امتیازطلبی و رانت خواری و تبدیل شدن به بنگاه های فربه اقتصادی. به عبارتی هم اکنون سازمان ها به وضعیتی دچار شده اند که در اهداف قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، به هیچ وجه چنین مواردی برای این سازمان‎ها پیش بینی نشده است.

غفلت نظامات مهندسی از اهداف عالیه قانون

به گزارش «صما» کارشناسان در ریشه یابی دلایل وضعیت کنونی سازمان های نظام مهندسی معتقدند: از زمان تصویب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، شیوه های اجراشده برای اجرای این قانون، خود زمینه ساز بسیاری از معضلات امروز است. چراکه سازمان‌های نظام مهندسی و در راس آنها سازمان نظام مهندسی تهران، اهداف عالیه قانون را در فعالیت های خود مدنظر قرار نداده اند.

برپایه این گزارش قرار بر این بود که سازمان‌ها عمدتا روی محور تنسیق امور مهندسی ساختمان و نیز ترفیع و ارتقای کیفیت ساخت و سازها و مشارکت تمامی حرفه مندان اعم از مهندسان عضو سازمان و سایر صنوف و تشکل‌هایی فعالیت کنند که به صورت حلقه های به هم پیوسته در بخش ساخت و ساز مشارکت دارند، اما در حال حاضر چنین رویه ای در فعالیت این سازمان ها دیده نمی شود.

تشریفات امضا و تایید در جریان ارائه خدمات مهندسی

به گفته صاحب نظران، امروز کار به جایی رسیده در بخش خدمات مهندسی، به جای اینکه خدمات مهندسی ساختمان به صورت یکپارچه و تجمیع شده به متقاضیان ارائه شود، شاهد هستیم که سال به سال خدمات مهندسی را ریزتر کرده اند. به گونه ای که تعداد کثیری از مهندسان بالغ بر بیش از 30 مهندس در یک پروژه ساختمانی به تناسب حضور پیدا می کنند و در این فرآیند بیشتر تشریفات امضا و تایید در جریان است.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر تخصص های مختلفی در زمینه ساخت و ساز مشارکت دارند که حتی بعضی از این رشته های تخصصی در قانون پیش بینی نشده اند.

کارشناسان در چنین شرایطی تجمیع خدمات مهندسی را یک الزام می دانند. چرا که در حال حاضر خدمات مهندسی که در رشته های معماری، محاسبات سازه یا عمران، تاسیسات برقی، تاسیسات مکانیکی و سایر رشته ها، که درواقع مکمل خدمات مهندسی هستند، به صورت مجزا از هم ارائه می شود. در نتیجه محصولی که در پی این فرآیند به دست می آید، محصول معیوبی است.

تبعات خدمات صوری برای ساختمان‎ها و بهره برداران

در این بین براساس اظهارات برخی از اعضای سازمان نظام مهندسی، تعدادی از مهندسان در این شرایط خدمات واقعی ارائه نمی کنند و خدمات جنبه صوری پیدا کرده است. به این ترتیب این خدمات صوری منجر به دو نتیجه شاخص شده است. اول اینکه به طور قطع در نبود خدمات مهندسی واقعی، کیفیت ساخت و سازها ارتقا پیدا نمی کند. از سوی دیگر، به دلیل اینکه در این فرآیند، سرمایه گذار نیز به دنبال منافع مادی خود است، درنهایت کسانی که از این ساختمان ها استفاده و بهره برداری می کنند، آسیب می بینند.

این اتفاقات در حالی رخ می دهد که امروز سازمان‌های نظام مهندسی به روزمرگی دچار و به حیطه امور اجرایی وارد شده اند که این قبیل موضوعات، اصلا هدف قانونگذار از تاسیس این سازمان‌ها نبوده است.

بر همین اساس، امروز شاهدیم که از سال 74 و با گذشت 23 سال از تصویب قانون نظام مهندسی، بستر اجرای بسیاری از مواد قانون فراهم نشده و درنتیجه از 42 ماده این قانون، بسیاری از موارد روی زمین مانده است. آنچه مسلم است، سازمان نظام مهندسی نتوانسته درجهت اهداف عالیه قانون قدم بردارد تا از این طریق، گوشه ای از نیت قانونگذار و محتوای قانون نیز محقق شود.

نقش هیئت مدیره جدید در ارتقای مهندسی

به گزارش «صما» اساسا باید ساختمان را به عنوان محصولی در نظر بگیریم که برآیند فعالیت های متنوعی است. هرچند که قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، بخش ساخت و سازهای شهری و ساختمان های غیردولتی و غیرعمرانی را در بر می گیرد، اما متاسفانه نگرش بسیاری از افراد این است که به این محصول به عنوان سرمایه ملی نگاه نمی کنند.

نتیجه این روند آن شده که امروز در شرایطی که عمر مفید ساختمان ها را در ایران بیش از 30 سال نمی شناسند، به همین نسبت این عمر مفید در کشورهای دیگر به مراتب بالاتر است. درنتیجه در کشور ما سرمایه های ملی به سرعت مستهلک می شود و درنهایت، این دورریز سرمایه ملی به اقتصاد کلان مملکت آسیب می زند.

حال که در آستانه آغاز به کار هشتمین دوره از هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان قرار داریم، آنچه عموم جامعه و مهندسان از هیئت مدیره این سازمان ها انتظار دارند این است که به دور از هرگونه امور حاشیه ای و منفعت طلبی شخصی و اختلافات داخلی، تنها به پیشبرد رسالت اصلی این سازمان بپردازند تا اعتبار از دست رفته نظامات مهندسی به این سازمان ها برگردد و در عین حال شاهد ارتقای شان و جایگاه مهندسین و نه بی اعتمادی جامعه نسبت به آنها باشیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar