۱۵:۲۵ - ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - 08 October 2018
کد خبر: ۵۰۹۲۷
عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با «صما»:
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه اخیر این کمیسیون درخصوص اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان گفت: در این جلسه اصلاح حدود نیمی از 40 موارد قانون نظام مهندسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
سازمان برنامه‌و بودجه متولی تایید صلاحیت مهندسان می‌شود/تشریح اقدامات مجلس برای کاهش التهابات بازار مسکنسیدهادی بهادری در گفت و گو با «صما» درخصوص مهمترین موارد اصلاحی در قانون نظام مهندسی، به یکپارچه سازی نظام فنی و اجرایی کشور اشاره کرد و تصریح کرد: در اصلاح این قانون، بیشتر تغییر رویکرد از وزارت راه و شهرسازی به سمت سازمان برنامه و بودجه پررنگ است و قرار بر این است که با یکپارچه سازی نظام فنی و اجرایی کشور، تشخیص صلاحیت پیمانکاران توسط سازمان برنامه و بودجه صورت گیرد.

بهبود وضعیت ساخت و ساز با رفع دوگانگی ها

وی درباره انتقادات وارد بر این قضیه گفت: با اجرایی شدن این موضوع وضعیت ساخت و سازها بهبود پیدا می کند. چون اگر بتوانیم این دو نظام را به هم نزدیک کنیم، دوگانگی ها در بخش ساخت و ساز از بین می رود. چون به هر حال مهندس، مهندس است و وقتی در یک سیستمی می تواند کار کند، طبیعتا در سیستم دیگری هم این توانمندی را دارد.

بهادری افزود: به طور مثال یک پیمانکار دولتی با سی سال سابقه فعالیت حرفه ای، امکان ساخت یک ساختمان برای خود را ندارد و در عین حال مهندس شاغل در بخش خصوصی نیز صلاحیت انجام کار دولتی را ندارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه این اشکالات به وضعیت موجود وارد است، ادامه داد: به عبارتی سیستم مقابل، مهندسان شاغل در نظام دیگر را قبول نمی کند و باید این دو نظام با هم در ارتباط باشند و رویه موجود صحیح نیست و فعالات ساختمانی باید بتوانند از تجربه و تخصص خود در همه جا استفاده کنند. لذا کمیسیون عمران امروز درصدد حل این مسائل است.

بهادری همچنین درخصوص بخشنامه های وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: وزیر راه درجهت اصلاح بخشنامه ها حرکت خوبی را در دستور کار قرار داده، اما فعلا کمیسیون عمران به طور مشخص در اصلاح قانون وارد این مباحث نشده است؛ مجلس به طور مستقل درباره این بخشنامه ها ورود پیدا کرده و در اولین جلسه، نظر کمیسیون عمران درباره این بخشنامه ها ارائه می شود.

مالیات بر دارایی مسکن، راهکار جلوگیری از سوداگری

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مباحث مطرح شده در کمیسیون عمران در راستای مقابله با سوداگری و التهابات بازار مسکن گفت: در راستای مقابله با بحث سوداگری مسکن چند موضوع مطرح است که یکی از آنها مربوط به مالیات بر دارایی مسکن است.

وی در این زمینه تشریح کرد: اجرای مالیات بر دارایی مسکن موجب می شود تا وقتی یک فرد خانه ای را خریداری می کند و قیمت آن افزایش می یابد، به ازای آن ارزش افزوده ای که ایجاد می شود، باید مالیات پرداخت کند. البته این طرح تبصره های متعددی دارد که طبق آن تلویحا گفته شده این مالیات شامل خانه اولی ها و همچنین به تعداد اعضای خانواده نمی شود و افراد از خانه چهارم به بعد، ملزم به پرداخت این مالیات می شوند.

بهادری دلیل پرداختن به این موضوع را جلوگیری از دلال بازی و سوداگری در بخش مسکن دانست و اظهار داشت: تعدادی از افراد و بنگاه داران در بازار مسکن اقدام به دلالی کرده و مسکن خریدوفروش میکنند. بنابراین اجرای مالیات بر دارایی مسکن، موجب از بین رفتن سوداگری در بخش مسکن می شود و بر اجرای آن جهت دریافت مالیات از برخی افراد تاکید شده که البته این طرح ایراداتی دارد و پیشنهاد رفع این ایرادات را ارائه کرده ایم.

وی همچین به موضوع اصلاح قانون پیش فروش اشاره کرد و یادآور شد: اصلاح قانون پیش فروش موضوع مهمی است. به جهت اینکه یک خانه به چند نفر فروخته می شد و دادگاه ها پر از پرونده های تخلف در بخش پیش فروش مسکن بود. هرچند قبلا قانونی برای بخش پیش فروش وضع شده، اما آن قانون به درد نمی خورد و در حال اصلاح این قانون هستیم.

سرمایه گذاری در مسکن نیازمند آرامش اقتصادی است

این نماینده مجلس در عین حال درخصوص راهکارهای بهبود وضعیت بازار مسکن گفت: بازار مسکن بازار سنگینی است و سرمایه‌ها به راحتی وارد این بازار نمی شود و سرمایه گذاری نیز به راحتی انجام نمی گیرد. باید آرامش در فضای اقتصادی حاکم باشد تا خود به خود سرمایه ها وارد این بخش شوند.

بهادری با بیان اینکه فعلا التهاب در بازار مسکن زیاد است و همه به دنبال سرمایه گذاری در بازارهای سکه و بورس هستند، اظهار داشت: به نظر می رسد که به تدریج آرامش در این بازار برقرار شود و اگر شرایط طبیعی شود، دوباره این بازار فعال خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
غلامرضا رزمیگر
|
United States
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
0
0
مایه تعجب است یا سخنان آقای دکتر بهادری درست منتشر نشده است یا ایشان به عنوان استاد دانشگاه و دکتری عمران و نماینده مجلس اطلاع ندارد که تشخیص صلاحیت پیمانکاران همواره مطابق مواد 22 و23 قانون برنامه و بودجه توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ها و سازمان برنامه و بودجه کشور انجام گرفته است. شاید ایشان منظور دیگری دارند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar