۱۴:۵۲ - ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - 09 October 2018
کد خبر: ۵۰۹۳۹
معاون راه و شهرسازی اعلام کرد:
صما- نخستین دوسالانه مسابقات معماری و شهرسازی ایران در روزهای ۲۲ و ۲۳، مهرماه ۱۳۹۷ در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
برگزاری مسابقات دوسالانه معماری در 22 مهرماه/ لابی‌گری در انتخاب پروژه‌ها به حداقل می‌رسد

به گزارش «صما» معاون وزیر راه و شهرسازی در ابتدای در نشست خبری نخستین دوسالانه مسابقات معماری و شهرسازی ایران بابیان اینکه مسابقات معماری استعدادهای جوان را شکوفا و لابی‌گری در انتخاب پروژه را به حداقل می‌رساند. گفت: با برگزاری مسابقات معماری کارفرما قدرت انتخاب پیدا می‌کند.

حامد مظاهریان بابیان مطلب فوق افزود: با اشاره به اینکه نخستین دوسالانه مسابقات معماری و شهرسازی ایران در 22 و 23 مهرماه در دانشگاه تهران برگزار می‌شود گفت: همواره در چند سال گذشته پیگیر برگزاری چنین مسابقاتی در حوزه معماری بودیم که خوشبختانه امسال این امر محقق شد. معماری یکی از شاخص‌های تمدن به شمار می‌رود و همواره دستاوردهای امر معماری را در طول تاریخ شاهد هستیم.

مظاهریان با اشاره به اینکه معماری به‌عنوان یکی از دستاوردهای فرهنگی به نام به شمار می‌رود افزود: دستاوردهای تمدنی خلق‌شده درزمینهٔ معماری آینه معرف جامعه به شمار می‌رود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: در تاریخ هنر و معماری همین نقش را بازی می‌کند و ما جدا از مکتوبات و تحولات در جامعه باید از درون معماری به جوامع نگاه کنیم.

وی ادامه داد: در طول یک قرن گذشته بناهای شاخصی در حوزه معماری داشته‌ایم و این بناها به‌عنوان یک سمبل در جامعه شناخته‌شده‌اند.

مظاهریان با اشاره به اینکه یکی از پارامترهای مسابقات معماری میزان کیفیت در هنر و معماری است افزود: این مسابقات یک فرصت بی‌بدیل را برای ایجاد خلاقیت در قالب رقابت‌های سالم را فراهم می‌کند.

در این مسابقه همه برنده‌اند

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی شعار این مسابقات را خلاقیت، رقابت و انتخاب دانست و عنوان کرد: کارفرمایان با برگزاری این مسابقات یک معمار متخصص را انتخاب می‌کند و از طریق آن بنای خود را می‌سازد.: این مسابقه زمینه را برای هنرجویان و جوانانی که قدرت لابی‌گری در این بخش را ندارند فراهم می‌کند که از طریق یک رقابت سالم وارد این حوزه شوند.

در این مسابقات همه برنده هستند زیرا که تمامی شرکت‌کنندگان با یک انگیزه بسیار زیاد وارد حوزه معماری و هنر شده‌اند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در تهران از طریق برگزاری چنین مسابقاتی بناهای شاهد ساخت بناهای شاخص بوده‌ایم افزود: بنای میدان آزادی از طریق مسابقه انتخاب و ساخته‌شده و اگر چنین مسابقاتی در کشور وجود نداشت امروز شاهد ساخت چنین بنایی نبودیم درنتیجه چنین رقابت‌هایی زمینه‌ساز افزایش خلاقیت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اولین قدم را برای برگزاری چنین مسابقاتی فرهنگستان هنر برداشته است گفت: در یک دهه گذشته آیین‌نامه‌هایی را برای برگزاری این مسابقات پیشنهاد کرده‌ایم و شورای عالی فرهنگی این آیین‌نامه‌ها را تصویب کرده است.

دبیرخانه از سال 94 کار خود را شروع کرده است

مظاهریان اظهار کرد: دبیرخانه دائمی مسابقات در سال 94 به ریاست عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی شکل گرفت و در این آیین‌نامه دو بخش ازجمله دبیرخانه عملیات اجرایی و دبیرخانه حل اختلافات شکل‌گرفته است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: جامعه حرفه‌ای در این بخش باید به فرایند‌ها اعتماد کنند زیرا که همین امر زمینه‌ساز افزایش اعتبارات بیشتر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سال 94، 52 درصد از مسابقات در دبیرخانه ثبت‌شده است افزود: در این دبیرخانه سعی کرده‌ایم تمامی حداقل‌ها را رعایت کنیم به همین منظور در سال 96 میزان مسابقات ثبت‌شده به 75 درصد و در سال 97 میزان ثبت مسابقات به 90 درصد رسیده است. در این مسابقات کارفرمایان پذیرفته‌اند که از طرح‌های برگزیده جهت استفاده از پروژه‌های خود استفاده کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درنهایت تأکید کرد در این مسابقات سعی خواهیم کرد کیفیت بناهای معماری و شهری را افزایش دهیم زیرا که مردم در این بخش بسیار تحت تأثیر هستند و امیدواریم برگزاری چنین مسابقاتی به افزایش کیفیت شاخص‌های معماری بیانجامد.

شایان‌ذکر است نخستين دوسالانه مسابقات معماري و شهرسازي ايران روزهاي22 و 23 مهرماه 1397 در پرديس هنرهاي زيباي دانشگاه تهران برگزار می‌شود و برنامه‌های روز اول يکشنبه 22 مهر شامل نمايش فيلم مسابقات معماري و شهرسازی افتتاح نمايشگاه آثار منتخب مسابقات معماري و شهرسازي، رونمايي کتاب «مسابقات معماري و شهرسازي: تجارب جهاني، الزامات و توصیه‌ها»

و سخنراني و نشست‌های تخصصي پيرامون، رسانه و مسابقات معماري و شهرسازي، اخلاق حرفه‌ای و مسابقات معماري و شهرسازي و مسابقات معماري و شهرسازي در ايران است

همچنین برنامه‌های روز دوم این مسابقه شامل، کارگاه با موضوع پاويون معماري ايران و

سخنراني پيرامون حقوق مادي و معنوي و اصالت آثار مسابقات معماري و شهرسازي در جهان خواهد بود.

اخبار مهم

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar