۱۵:۰۴ - ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - 10 October 2018
کد خبر: ۵۰۹۵۰
مژده ابراهیمی؛ عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران
علت مشارکت پایین مهندسان در انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران چیست؟این مقوله از دو منظر قابل بررسی است.
واکاوی دلایل مشارکت پایین مهندسان در انتخابات نظام مهندسی ساختمانابتدا موضوعی که می تواند مورد بحث باشد این است که آیا درصدی که از مشارکت مهندسان در انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان تهران اعلام شده به نحو صحیحی محاسبه شده است و سپس به موضوع عدم مشارکت اعضای واقعی سازمان در انتخابات پرداخته شود.

طبق آمارهای اعلامی، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در حال حاضر بیش از ۱۱۲ هزار عضو دارد که از این بین 9716 مهندس در انتخابات هشتمین دوره هیات مدیره شرکت کرده اند که نشان از مشارکت 8.6 درصدی مهندسان عضو در انتخابات دارد.

اما موضوع قابل توجه این است که آیا سازمان نظام مهندسی استان تهران 112 هزار عضو واقعی دارد که می توانستند در انتخابات شرکت کنند و امتناع ورزیدند؟

در بین ۱۱۲ هزار مهندسانی که از زمان تشکیل سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران تاکنون عضو این سازمان شده اند گروه های زیر قابل مشاهده هستند.

دسته اول مهندسانی که عضو سازمان نظام مهندسی شده اند و حتی پروانه دریافت کردند و در حال حاضر در اقصی نقاط دنیا در حال زندگی و کار هستند و لذا با توجه به عدم تاثیر گذاری این سازمان در زندگی حرفه ای این دسته از مهندسان نمیتوان توقع شرکت در انتخابات از آنها داشت.

دسته دوم خیل قابل توجه دیگری که پروانه های خود را به شرکت های حقوقی سپرده و به کار دیگری که کار اصلی خود می دانند مشغولند و به درآمد خود از سازمان به آب باریکه ای نگاه می کنند که سالانه دریافت می شود و این آب باریکه آنقدر تاثیر چندانی در معیشت آنها ندارد. در سالیان گذشته نیز چنین بوده است که تغییر مدیران تاثیری در میزان مبالغ دریافتی سالانه این دسته از مهندسان نیز نداشته و حتی امور رفاهی که سازمان به آنها ارائه می دهد در برابر امکانات رفاهی از جمله بیمه و وام های بلند مدت و ... که بعضا سازمان های دولتی و خصوصی که در آن مشغول به کار هستند ارائه می دهد قابل اغماض است. با توجه به اینکه این دسته از مهندسان در آن ارگان ها بیمه هستند و تغییر قوانین و اعلام بخشنامه های جدید و اختلاف نظرهای وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان و رکود بازار ساخت و ساز تاثیری در درآمد ثابت ماهیانه آنها در این گرانی ها ندارد لذا عدم مشارکت این گروه در انتخابات نیز دلایل منطقی دارد.

گروهی هم فقط عضو هستند و نتوانستند از فیلترهای دریافت پروانه عبور کنند لذا با توجه به اینکه در مرحله اول اطلاعات چندانی در خصوص سازمان ندارند و همچنین عضویتشان در سازمان تاثیری بر زندگی حرفه ای آنها نداشته لذا حتی کارت عضویت خود را هم تمدید نمی کنند و مشخص است که اخبار این سازمان هم برایشان اهمیتی ندارد.

گروهی دیگر هم که پروانه داشته و قبلا هم با سازمان کار می کردند یعنی شغل شریف مهندسی داشتند ولی زمان این حقیقت را برایشان آشکار کرد که هر کاری در این کشور انتخاب کنند درآمدشان در برابر مسئولیت گرفته شده از اینکه به عنوان یک مهندس کارکنند بیشتر خواهد بود و با شغل مهندسی خداحافظی کردند.

در نهایت گروهی که مسئولیت سنگین مهندسی را به جان خریده و با درآمد ناچیز حاصل از خدمات مهندسی درحال گذران زندگی هستند این مهندسان وفادار به سازمان با وجود تمام بی مهری های سازمان به آنها، هربار که سازمان در انتخاب مدیران خود از آنها دعوت می نماید تعداد قابل توجهی لبیک گویان در این انتخابات شرکت می کنند.

لذا می بایست اول مشخص نمود که چند نفر از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اعضای واقعی هستند و تغییر مدیریت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تاثیری بر زندگی حرفه ای آنها دارد و سپس میزان مشارکت آنها در انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بررسی گردد.

اما در بخش دوم به این سوال مهم که «چرا اعضای واقعی سازمان در انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان تهران مشارکت نمی کنند؟» می رسیم.

برای رسیدن به پاسخ این سوال لازم است اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به این سوال پاسخ بدهند که در قبال چند صد میلیارد تومانی که از حق الزحمه مهندسان ناظر در حساب سازمان انباشته شده است و در قبال حدود ده میلیون تومان درآمد ماهیانه که از محل حق الزحمه مهندسان ناظر دریافت می کنند و با وجود حدود چهارصد نفر کارمندان سازمان که حقوق آنها نیز از محل دریافت حق الزحمه مهندسان ناظر تامین می شود چه میزان خدمات به اعضایی ارائه می نمایند که تنها درآمدشان از راه ارائه خدمات مهندسی و با قبول مسئولیت و ریسک بالا می باشد؟ مهندسانی که بدون بیمه می بایست هزینه های گزاف خدمات پزشکی خود و خانواده خود را پرداخت کنند؟ مهندسانی که می بایست از محل دریافت حق الزحمه خدمات مهندسی هزینه تحصیل فرزندان خود را تامین کنند، مادران مهندسی که سرپرست خانواده خود هستند و می بایست از پس هزینه های گزاف زندگی برآیند؟

از مهندسانی صحبت می کنیم که در برابر ارائه خدمات طراحی و محاسبه، به دلایل حاکم بر ساخت و ساز و انحصاری که برخی شرکتهای طراحی ایجاد کرده اند، کمی بیش از یک دهم تعرفه را دریافت می کنند. از مهندسان ناظری صحبت می کنیم که از نظر قانون موظف هستند نظارت مستمر به پروژه داشته باشند و در برابر مسئولیتی مهمی که بر عهده گرفتند با گذشت 7 ماه از سال تعرفه سال 96 را دریافت می کنند.

اعضای هیات مدیره برای تحلیل علل عدم مشارکت مهندسان در انتخابات می بایست به این سوال ها پاسخ دهند که در طول سال های گذشته چقدر برای واقعی کردن قیمت خدمات مهندسی تلاش کرده اند؟ چقدر به وضعیت معیشتی مهندسان اهمیت داده اند؟ در زمانی که امکان پرداخت حق الزحمه ناظرین طی 5 روز می باشد چرا به دلیل دریافت سود انباشت پول، حق الزحمه اعضا که قول پرداخت 14 روزه آن داده شده است درحال حاضر 20 تا 30 روزه پرداخت می شود؟ چقدر در راستای خدمات مهندسی به مهندسان یاری رسانده اند؟ چقدر در راستای ایجاد ساز و کار جهت شفاف سازی و رعایت عدالت ارجاع کار تلاش کردند؟ چقدر در راه حذف رانت و دلالان تلاش کرده و موفق بوده اند؟ چطور در طی این سال ها نتوانستند بیمه مهندسان را به نحوی که مهندسان توان پرداخت حق بیمه را داشته باشند عملی کنند؟ چقدر در راستای ارائه آموزش های کاربردی فنی، حقوقی و ایمنی به مهندسان موفق عمل کردند؟ آیا به مهندسانی فکر کرده اند که بخاطر عدم پاسخگویی تلفن های سازمان مجبور می شوند حداقل نصف روز خود را در ترافیک تهران و در انتظار پاسخگویی کارمندان سازمان از این طبقه به طبقه دیگر سرگردان باشند.

اگر عملکرد هیات مدیره ادوار مختلف سازمان را بررسی کنیم بهتر است سوال بدین گونه مطرح شود که «چرا مهندسان باید در انتخاب مدیران نظام مهندسی ساختمان تهران شرکت کنند؟» و بجای تحلیل علل عدم مشارکت مهندسان به علل عدم موفقیت مدیران در اداره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بپردازیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar