۱۱:۲۰ - ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - 13 October 2018
کد خبر: ۵۰۹۶۲
رئیس نظام‌مهندسی تهران در گفت‌وگو با «صما»:
رئیس نظام‌مهندسی تهران گفت: در 40 سال گذشته اخلاق عمومی و حرفه‌ای به چالش کشیده شده و افول کرده است؛ و به‌طور حتم اجرای دقیق این 7 بند می‌تواند در اعتلای اخلاق حرفه‌ای مؤثر باشد.

7 بند اعتلای اخلاق حرفه‌ای در جامعه مهندسی /15میلیون پرونده رسوب‌کرده در قوه قضاییه در پی نبود اخلاق حرفه‌ایرئیس سازمان نظام‌مهندسی استان تهران بابیان اینکه شفاف‌سازی، در دسترس بودن اطلاعات، تسریع سرعت کار، استفاده از انسان‌های سالم، آموزش رعایت اخلاق عمومی و حرفه‌ای، سازگاری و گذشت و دریافت سوگندنامه در تمامی نهادهای مسئولیتی باید جاری شود دوای درد تزریق اخلاق و تدبیر در جامعه است، گفت: در 40 سال گذشته اخلاق عمومی و حرفه‌ای به چالش کشیده شده و افول کرده است؛ و به‌طور حتم اجرای دقیق این 7 بند می‌تواند در اعتلای اخلاق حرفه‌ای مؤثر باشد.

احمد خرم بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: در اوایل انقلاب خصلت‌های ناپسندی مانند دروغ، خودپسندی و خودشیفتگی جایی در بدنه مدیریت و کشور نداشت. در حال حاضر فساد در مفهوم اخلاق حرفه‌ای رسوخ کرده و تمامی نهادها ضربات مهلکی از این موضوع دیده و می‌بینند. به‌طور مثال بخش عمده ضربه‌های مهلکی که به بدنه پیمانکاری کشور واردشده از طرف خود اعضا است.

وی گفت: اخلاق مهندسی مشتمل است بر انجام وظایف، تکالیف و مسئولیت‌های قانونی و حقوقی که می‌بایستی توسط آنان در قالب مجموعه قوانین و آئین‌نامه‌های اجرایی تحقق‌یافته و صحه گذارده شود و به‌صورت کاملاً ایده آل و مطلوب این تعهدات عملی و اجرایی شود.

خرم گفت: اخلاق مهندسی در اصل مجموعه‌ای از تصمیمات، سیاست‌ها و ارزش‌هاست که در افعال مهندسی به لحاظ اخلاقی مطلوب هستند. برخورداري از اخلاق مهندسی موجب می‌شود که مهندسان خود کنترل‌کننده فعالیت‌هاي خود باشند و در سطحی بالاتر بتوانند از منافع جامعه انسانی و سلامت حمایت کنند.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی تهران با اشاره به اینکه برخورداري از ارزش‌های انسانی و اخلاق مهندسی می‌تواند براي مهندسان و جامعه آرامش خاطر و رضایت باطن بیافریند. گفت: مهندس برخوردار از اخلاق مهندسی، رسالت خود را در ارائه مؤثرین خدمت بی‌ریا به کسانی که بیشترین نیاز رادارند می‌داند و در جهت تحقق این رسالت گام برمی‌دارد.

خرم در خصوص اهمیت عریان نمایی و شفاف‌سازی در اعتلای اخلاق حرفه‌ای گفت: نباید هیچ‌چیز سرپوشیده‌ای در نهادها به‌خصوص در سازمان نظام‌مهندسی باشد. راه‌حل این نیز ارائه اطلاعات دقیق و جامع بدون هیچ بند و تبصره‌ای است.

وی همچنین در خصوص نقش تسریع سرعت کار در اعتلای اخلاق حرفه‌ای گفت: استفاده از انسان‌های کارآمد و تسریع در رفع‌ورجوع مطالبات ارباب‌رجوع و کوتاه کردن فرآیند انجام کار جزو اولویت‌های اخلاق حرفه‌ای است که متأسفانه فعالیت شاخصی در این خصوص انجام ایجاد نشده است. تسریع در امور باعث می‌شود خلاف و فساد کم شود.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان تهران در خصوص استفاده از انسان‌های اخلاق‌مداری در بدنه فعالیت نهادها نیز خاطرنشان کرد: در تمام دنیا برای دو حوزه اخلاق عمومی و حرفه‌ای تعریف‌های مشخصی است اما بدون تردید کسی که فاقد اخلاق باشد زیر بار هیچ دستورالعمل یا نظام‌نامه‌ای نمی‌رود. باید جامعه واحدهای نظارتی سازمان‌ها با حساسیت، پیشگیری از فساد و خلاف تبعیض را دنبال کرده و بر مبارزه و تبعیض، پافشاری و اعتراض کند.

خرم در ادامه افزود: اخلاق حرفه‌ای مهندسان درگرو پایبندی به قانون، مقررات و استاندارد است و این اعضا باید عهد ببندند که قانون‌شکنی و مقررات گریزی و ضابطه ستیزی و بی‌تفاوتی نسبت به استاندارد نداشته باشند.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان تهران با اشاره به اینکه در حال حاضر موارد متعدد بی‌اخلاقی و بدعهدی به قانون مقررات و استاندارد در جامعه وجود دارد. گفت: در حال حاضر اخلاق حرفه‌ای در جامعه مهجور شده است.

وی گفت: جامعه ما در بخش آموزش اخلاق کم‌کاری را کرده و متأسفانه نمود این کم‌کاری در تمام عرصه‌های کشور می‌توانیم ببینیم؛ و راه‌کار آن آموزش اخلاق از دوران طفولیت است.

خرم در بخش دیگر سخنانش بابیان اینکه یکی از بهترین نمود اخلاق عمومی و حرفه‌ای داشتن روحیه سازش و گذشت است. گفت: متأسفانه اقشار مختلف جامعه اهل سازش و گذشت نیست و وجود 17 میلیون پرونده دو سال و 15 میلیون پرونده رسوب‌کرده در قوه قضاییه گویای این واقعیت تأسف‌بار است. درحالی‌که این ارقام در مقایسه با کشورهای پیشرفته در بدترین حالت 5 هزار فقره است.

به گفته رئیس نظام‌مهندسی استان تهران در حال حاضر دو شرط لازم و کافی در مبحث اخلاق باید نهادینه شود شرط لازم این است که هر کس قانون‌مدار باشد و کنترل‌کننده رفتار خود باشد و شرط کافی ناشی از اجرای دقیق دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌هاست.

وی گفت: وضعیت کنونی جامعه ناشی از عدم برنامه‌ریزی برای اعتلای اخلاق عمومی و حرفه‌ای است. حل این بحران درگرو پیشگیری است؛ و ایده‌های پیشگیرانه از فساد اخلاقی باید توسط مشاوران ارائه شود.

خرم در خصوص جایگاه سوگندنامه در اعتلای اخلاق حرفه‌ای نیز گفت: تحقیقات گسترده نشان می‌دهد امضای سوگندنامه‌ها باعث افزایش تعهد اخلاقی در فعالیت‌های کاری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تعهد اخلاقی در سازمان نظام‌مهندسی یک برگه صوری است گفت: در ابتدای فعالیت یک مهندس یک برگه با عنوان برگه تعهد کاری به‌صورت چشم‌بسته را امضا می‌کند.

وی درنهایت گفت: نظارت‌های دوره‌ای اتفاقی یا تصادفی نظارت Random وسیله کاربردی برای اعتلای اخلاق حرفه‌ای است.
انتهای پیام/

کدخبر:0227

انتشار یافته: ۲۲
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۹
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
0
0
امضافروشی . مدرک فروشی . پروانه فروشی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۴
0
0
محمد اسلامي وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی به فراكسيون شفاف سازی مجلس: عضو هیأت مدیره هیچ شرکتي نيست، در بخش خصوصی اشتغال ندارد و قرارداد با دستگاههای دولتی یا عمومی غیردولتی ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
0
0
نه به تخفيف در ارايه خدمات مهندسي

در راستاي تكريم جايگاه حرفه اي و حيثيت صنفي مهندسين و يكايك اعضاي سازمان بر اساس مباني و اصول حرفه مندي، فرم هاي معرفي مهندسين ناظر و طراح در جهت تحقق اين اهداف از 19 آبان ماه 97 تغيير و فرم هاي جديد ملاك عمل قرار خواهد گرفت.

به گزارش روابط عمومي سازمان، مهندسين در اين فرم ها متعهد مي گردند با آگاهي و علم اصول اخلاق حرفه اي ليست پيشنهادي را مهر و امضا نموده و اظهار نمايند هيچگونه تخفيفي در ارائه خدمات مهندسي نسبت به حق الزحمه مصوب هيات چهارنفره استان (شوراي سياستگذاري) نخواهند داد.

برپايه اين خبر در اين فرم ها مهندسين متعهد مي گردند قبل از پذيرش ارايه خدمات مهندسي به شرح فوق شخصاً عدم تعارض منافع، اعتبار پروانه اشتغال به كار، عدم محكوميت قطعي به مجازات محروميت، صلاحيت و ظرفيت اشتغال خود را از زير بنا و تعداد كار قابل پذيرش در انطباق با پروژه هاي مذكور كنترل نموده و در صورت وجود هرگونه منع از حيث اين موارد از پذيرش آن خودداري نمايند.

در پايان لازم مي داند به استناد ماده ۹۰ و ۹۱ اصلاحيه آيين نامه اجرايي قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان در صورتي كه در هر مرحله خلاف موارد و موضوعات تاييد شده از سوي مهندسان به مراجع ذيصلاح نظير سازمان نظام مهندسي ساختمان، شهرداري و ساير مراجع صدور پروانه و كنترل ساختمان اثبات گردد، كليه مسئوليت هاي حقوقي و حرفه اي بر عهده مهندس خواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
0
0
اول: طبق قانون نظام مهندسي، سازمان موظف است به اداره دارايي در محاسبه ماليات مهندسين مشاوره بده و با اين كار عملا مهندسين خوداظهاري كردن كه ١٠٠ درصد تعرفه رو دريافت كردن و هرنوع دفاعي قابل قبول نيست. اين كار پسنديده است به شرطي كه مهندسين واقعا تعرفه كامل رو دريافت كنند.
دوم: منشا تخلف در دفاتر ارجاع دهنده كار اتفاق مي افتد و اگر برفرض مهندسين با ماليات پرداختي مشكلي نداشته باشند باز هم محل جلوگيري از تخفيف هنوز از بين نرفته. شايد بهتر باشه بازرسان با يك موافقت اصولي واقعي به دفاتر سركشي و از عدم تخفيف اطمينان حاصل شود و دفاتر متخلف مرحله اول تذكر، مرحله دوم جريمه نقدي و مرحله سوم تعليق پروانه شش ماهه بشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
0
0
یخورده سخته نوشتنش.....ولی خوب سعی می کنم مفهومو برسونم.....فرض بفرمایید مصوبه بدهند که هر کسی تخفیفی بده ۶ ماه پروانش فریز میشه و به شورای انتظامی کارش کشیده میشه......اینو مالکین ساختمان هم قطعاً متوجه میشوند.....حالا یه ناظری رفته و تخفیف داده و بعد میره سر پروژه....یه ایرادی تو کار که ایراد اساسی هم هست پیدا می کنه....اونوقت به مالک نمیتونه ایراد بگیره ...چون میترسه اگه ایراد بگیره از مالک و کارشو تاییدنکنه، مالک هم بره اونو لو بده که تخفیف داده......خیلی ساده اس قضیه....مگه اینکه طرف تخفیف بده و اصن سر هم نزنه....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
0
0
پیرو صحبت دوستان در مورد تعرفه باید عرض کنم
تا زمانی خدمات مهندسی سهمیه ای باشه، وضع همينه،
تا بحال کسی ديده یک پرستار یا آمپولزن یا نسخه پیچ داروخانه، یه نسخه بنویسه، بره پیش یه پزشک بگه نسخه رو مهر کن، پول مهرت رو بگیر،؟
یا یه غیره وکیل کار وکالت رو انجام بده و از مهر یه وکیل استفاده کنه؟
ولی توی مهندسی اینطوریه!
یه نفر نقشه میکشه، از مهر یکی دیگه استفاده میکنه،
یه نفر دفترچه محاسبات مینویسه، مهر یه نفر دیگه زیر محاسبات میخوره.
یه نفر تاسیسات ترسیم میکنه، مهر یه مهندس دیگه پای نقشه میزنه.
در واقع پول خدمات 2 قسمت میشه، بخشی برای ارائه دهنده و طراح و بخشی هم برای مهر، اگه دلالی این وسط نباشه.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
0
0
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
0
0
يكي از راهكارهاي بسيار موثر براي حذف دلالي و تخفيف

دفاتر مهندسي در صورتيكه قانون اجازه كار بهشون ميده رو موظف كنن تا ماليات كل پرونده رو از طرف همه مهندسين دخيل در پروژه متقبل بشوند تا با دادن تخفيف در هر ماه با زيان انباشته مواجه شوند
مطمعنا در جذب كار با بالا بردن كيفيت كارشون ميتونن بدون تخفيف كار بگيرند

موردي كه در تمام اين سالها مغفول مانده و متاسفانه دفاتر براي رقابت و جذب كار تنها كاري كه كردن دادن تخفيف بيشتر بوده و عموما هر دفتر با نظر و راي مدير مسيول اداره ميشده كه فقط در يك رشته تخصص داشته و با توجه به درامد و درصد دريافتي دفتر هميشه نقشه هاي آماده و يكسان ارايه شده و اين باعث شده كيفيت كارها در كل اين سالها تغييري نكنه در صورتيكه رقابت ميبايست در كيفيت كار دفاتر نمود پيدا كنه نه تخفيف
ناشناس
|
Romania
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
0
0
سلام و درود به دوستان

طبق تجربه ١٢سال مدير مسئول دفتر مهندسي و ٦سال مدير عامل شركتهاي ناظران حقوقي عرض ميكنم

تنها دليل مشخصي كه دفاتر مهندسي براي جذب كار اقدام به تخفيف هاي غير منطقي ميكنن اين هست كه عموما از ماليات معاف ميشوند و عموما طبق قانون ميبايست شخص مهندس پاسخگوي ماليات خود باشد
در حاليكه شركتها در شيوه ارجاع حقوقي ميبايست ماليات كل اعضا و شركت را پرداخت كنن و ناچار هستن تخفيف ندهند يا خيلي كمتر تخفيف ميدهند

متاسفانه بعد از حذف طرح ارجاع و ورود دلالان به اين وادي بعضي از شركتها براي بقا مجبور شدن با روند بازار پيش بروند ولي اكثرا بخاطر شرايط و همراهي نكردن با دلالها يا پرونده قبول نكردن و يا اقدام به خروج اعضا كردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
0
0
یک خبرازیک منبع به دست ما رسیده که پیشنهادشده کارارجاع ترکیبی شود یعنی پول کامل بدون تخفیف به حساب سازمان ریخته شودوکارازطریق دفاتربدون دخالت مالی صورت پذیردوبعدپول از حساب سازمان به دفاترواریز شودودفاتربامهندسان تسویه نمایند. مزایای طرح شفافیت مالی وبحث کنترل مالیات است.امایک اماودورزدن مهندسان وجوددارد که درصورت تاییدتوضیح داده می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
0
0
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
0
0
#خبر
⭕️تختلف اداری در شهرداری اراک

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری:

ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
0
0
❌حکایت شیرین شعار شفافیت رئیس سابق شورا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
0
0
چرا فرزندان جناب محمدعلی کی‌نژاد،عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی که معتقدند،«حضور کودکان درمساجد آنها را در برابر تهاجم فرهنگی مصون میکند»،نه تنها در دوران«اقتصاد مقاومتی که باید کمربندها را محکم کنیم» مسجد نمیروند، بلکه در آمریکا با این ریخت و قیافه عجیب «جشن کریسمس»برگزار میکنند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
0
0
✅سه ماه پس از انتخابات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
0
0
سیستم نظام مهندسی از یک نوع بی عدالتی درون سازمانی رنج میبرد و آن عبارتست از اینکه تعدادی بسیاری از همکاران به نظام به اصطلاح عامیانه به عنوان لقمه سرسیری نگاه میکنند 
آقایان و خانمهایی مهندسی که شاغل و بازنشسته هستند عمده این گروه را تشکیل میدهند
اما  اقلیت بزرگی هم هستند که نان شب خود را از طریق پروانه کسب نظام تامین میکنند و در هیچ ارگان و سازمانی مشغول به کار نبوده و یا بازنشسته نیز نیستند
حتما ارگان  سازمان و شرکتها ی مربوطه شرایطی را فراهم مینمایند تا پرسنل مخصوصا در سطح مهندس بتوانند حقوق مناسب داشته و از درصدهای مربوط به حق عائله و مسکن و غیره نیز برخوردار شوند
با این تفسیر آیا تفاوت یک مهندس شغل اول با دوشغله تنها ده یا پانزده درصدیست که سازمان در سیستم ارجاع تعریف و تاکید مینماید ؟
قطعا اینطور نیست و این مصداق کامل بی عدالتی و زمینه ساز ارزان فروشی و رقابت ناسالم در فضای کاری است
تفاوت واقعی اگر قرار بر حساب به عدد و رقم باشد بالای صد درصد در شرایط عادی و چند صد درصد در فضای بحرانی اکنون اقتصاد کشور است
بنظر اینجانب قبل از هر اقدامی ابتدا بایستی رودربایستی با خودمان را کنار گذاشته و تکلیف داشتن بیش از یک شغل در عرصه مهندسی را روشن کنیم مهندسی که دارای حقوق ماهیانه است را چطور و بر اساس چه معیاری میتوان هم ردیف مهندسی دانست که تنها از طریق سازمان ارتزاق میکند ؟
اگر این مشکل ریشه یابی و حل شود نتنها ممکنست به سیستم ارجاع نیازمند نباشیم بلکه بطور قطع و یقین تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت خدمات مهندسی نیز خواهد داشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
0
جناب آقای داوودی دبیر انجمن طراح و ناظر و آقای کاشانی ریاست انجمن طراح و ناظر آیا شرکت پارس دیاکو و نقش گستران برای شما است چگونه در زمانی که بسیاری از شرکتها هنوز 1متر کار نگرفته بیش از 60هزار متر کار در این شرکتها قرار داده آیند و تعداد و ظرفیت کار انگار برای شرکتهای شما کاملا آزاد شده وجالب آنکه هنوز کار را نگرفته بیشتر پول و حق الزحمه خود را گرفته اید جالب است حالا هم پیگیر آزاد کردن پول همین کار جدید 15700 متری هستید انگار واحد حق الزحمه برای کار های شما روش متفاوتی دارد و کار هنوز شروع نشده کل پول آن را برایتان واریز می نماید می شود روش آزاد شدن پول کار هایتان را بفرمائید تا بقیه شرکتها و مهندسان که ماه هاست پول خود را نگرفتند هم یاد بگیرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
0
0
#دامادها صاحب مملکت شده اند

#چماق کشی داماد شمخانی

ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
0
0
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۹
0
0
نیازمند پروانه پایه 2و3 عمران جهت ازمایشگاه خاک
تماس 09023162001
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
0
0
باسلام،

١-پروانه ازاد پايه ٢ و ٣ عمران نيازمنديم.

لازم به ذكر است امكان استفاده از ظرفيت نظارت و اجرا اشخاص وجود ندارد.

جهت اطلاع از شرايط ويژه همكاري با شماره

ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
0
0
تقاضاي همكاري
✅مدرك تحصيلي :كارشناسي ارشد خاك و پي با حداقل ٦ سال سابقه بيمه جهت رتبه بندي آزمايشگاه مكانيك خاك
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar