۱۰:۳۳ - ۲۲ مهر ۱۳۹۷ - 14 October 2018
کد خبر: ۵۰۹۷۴
معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی در گفت‌وگو با «صما»:
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی بابیان اینکه آمار رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص این مطلب که از هر ۱۰ کشتی روسی که وارد بندر انزلی می‌شوند، ۹ کشتی خالی به همسایه شمالی دریای خزر برمی‌گردد، ناصحیح است گفت:بسیاری از بازرگانان ایرانی معتقدند کالاهای صادراتی باید با کشتی‌های پرچم ایرانی صادر شود.

صادرات زیر نقاب پرچم ایرانی/ رشد صادرات در چند ماهه اخیر/ روسیه واردات خود را کاهش نداده استهادی حق‌شناس بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: به‌طورکلی خالی برگشتن کشتی‌ها به مفهوم کاهش صادرات به کشورهای هم‌جوار است که این مطلب صحیح نیست.

وی بابیان اینکه بیشتر کالاهای صادراتی در بنادر شمالی کشور با کشتی‌های پرچم ایرانی صادر می‌شود گفت: مابقی محصولات از طریق کشتی‌های روسیه، آذربایجان و قزاقستان حمل می‌شود گفت: سهم کشتی‌ها روسیه در این خصوص کمتر از 50 درصدی است.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در حال حاضر بازرگانان ایرانی به دنبال صادرات با پرچم ایرانی هستند و اگر کشتی‌های روسیه را خالی می‌بینیم بیانگر کاهش صادرات نیست.

حق‌شناس بابیان اینکه بر اساس گزارش دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران،‌ صادرات غیرنفتی ایران در سه‌ماهه اول سال جاری به 11 میلیارد و 618 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان 15.58 درصد افزایش داشت. گفت: این در حالی است که سال گذشته در همین مدت 10 میلیارد و 52 میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادرشده بود.

وی گفت: همچنین بر اساس این آمار، صادرات کالاهای غیرنفتی ایرانی به چین در سه‌ماهه نخست امسال‌ نسبت به سال گذشته 6.8 ‌درصد افزایش‌یافته است. صادرات غیرنفتی ایران به امارات متحده عربی و عراق به ترتیب با افزایش 43 و 57 صدم درصدی و 10.9 درصدی همراه شد و شاهد افت 25.15 درصدی صادرات کشورمان به کره جنوبی بوده‌ایم. همچنین طی این مدت میزان صادرات غیرنفتی به افغانستان 21.95 درصد و سایر کشورها 18.77 درصد افزایش داشته است.

حق‌شناس اظهار داشت: همچنین در سه‌ماهه نخست سال جاری به میزان 11 میلیارد و 253 میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 2.76 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

انتهای پیام /

کد خبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar