۱۳:۴۸ - ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - 15 October 2018
کد خبر: ۵۰۹۹۱
مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها در گفت‌وگو با «صما»:
معضلات موجود در عرصه شهرسازی، ارتباط مستقیمی با بروز مشکلات اجتماعی و نیز مسائل روانشناختی شهروندان دارند. در سال های گذشته بی توجهی و غفلت از تاثیرگذاری این موضوع مهم بر نما و سیمای شهرها و در عین حال زندگی شهروندان، منجر به بروز مشکلات متعددی در این حوزه ها شده است.
طرح‌های تفصیلی شهرها، نقطه ظهور حقوق شهروندی/ شهرداری‌ها پایان کار را براساس ضوابط بومی صادر کننددر همین رابطه مدیران کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی و قزوین ضمن تشریح اقدامات انجام شده برای رفع مشکلات حوزه شهرسازی و منظر شهری، به بیان چالش هایی پرداخته اند که امروز شهرها و شهروندان در پی تراکم فروشی ها و اجرای نادرست طرح های تفصیلی شهرها در سال های اخیر با آنها مواجه هستند.

مشکلات ساکنان طبقات بالا در دسترسی به خدمات زیربنایی

در این راستا مدیرکل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی با تاکید بر اینکه ظهور حقوق شهری و حقوق شهروندی در طرح های تفصیلی شهرها شروع می شود، گفت: وقتی ما شهر را یک موجود زنده ای می بینیم که همه شهروندان در آن زندگی می کنند، حق آنها است که از کیفیت زندگی مناسبی برخوردار باشند.

محمدرضا اخوان در گفت و گو با «صما» ادامه داد: وقتی بحث کیفیت زندگی انسان ها را مدنظر قرار می دهیم، طرح های تفصیلی هستند که پایه اجرایی شدن کیفیت زندگی در آنها ظهور پیدا می کند. بنابراین اگر در طرح های تفصیلی همه ارکانی که منجر به ارتقای کیفیت زندگی می شود، دیده شود؛ منجر به تحقق حقوق شهروندی و شهری می شود.

وی موضوع مهم دیگر را رعایت قوانین ساخت و ساز دانست و تاکید کرد: هر کدام از کاربری ها و تراکم هایی که در طرح های جامع و تفصیلی دیده می شود، لازمه آن این است که یک ضمانت اجرایی هم در همان چارچوب داشته باشد که بعضا مشاهده می کنیم خلاف ضابطه است و طبق طرح های تفصیلی، از گذشته تاکنون ساخت و سازهایی انجام گرفته که منجر به زیرپا گذاشتن حقوق شهروندی شده است.

اخوان ادامه داد: صدور تراکم های خلاف قانون، بدون اینکه شبکه های زیربنایی آنها مثل آب و فاضلاب محاسبه شود، مشکلاتی را برای شهروندان و مخصوصا افرادی که در طبقات و تراکم های بالاتر زندگی می کنند، به وجود آورده است.

نمای ساختمان‌ها جزو حقوق مالکان نیست

وی با بیان اینکه تمام مسائل مربوط به سیما و منظر شهری و نمای ساختمان ها جزو حقوق شهروندان است، تاکید کرد: نمای ساختمان ها به لحاظ اینکه تاثیر زیادی از لحاظ بصری و ادراکی روی شهر و شهروندان دارد، جزو حقوقی نیست که مربوط به مالکان باشد.

اخوان همچنین یادآور شد: طبیعتا باید در طرح تفصیلی، ضوابط نما و سیما و منظر شهرها به صورت بومی دیده شود و شهرداری ها پایان کار را براساس ضوابط بومی صادر کنند و شهرها را به سمت هارمونی مشخصی از لحاظ سیما و منظر شهری ببرند که این خود می تواند ضمانت اجرایی خوبی باشد تا شهرداری بتواند کنترل های لازم را مخصوصا در زمان دادن پایان کار داشته باشند.

وی تاکید کرد: در عین حال مهندسان عمران و معمار و مهندسان سایر رشته های مرتبط می توانند در همان چارچوب، نظارت درست بر ساخت و سازها اعمال کنند.

وی با بیان اینکه چارچوب همه ارکان شهر از فضای سبز گرفته تا امور آموزشی و فرهنگی و ورزشی و خدماتی و کالبد ساختمان ها باید در طرح های تفصیلی به درستی تعریف شود اضافه کرد: باید بازآفرینی در شهرها اتفاق بیفتد تا بتوانیم امیدوار باشیم که اجرای ضوابط و مقررات با یک ضمانت اجرایی مناسب، منجر به بالارفتن کیفیت زندگی مردم شود.

تاثیر اجرای پروژهTOD در رشد کیفیت زندگی شهری

این مسئول، طرحTOD را موضوع مهمی دانست که در برخی استانها به صورت پایلوت اجرای آن شروع شده است و گفت: ما در استان در حال تعریف سه پروژهTOD به صورت پایلوت هستیم که می تواند در کاهش آلودگیهای زیست محیطی، ارتقای آسایش و کیفیت زندگی و دسترسی مناسبتر تاثیر داشته باشد.

اخوان ادامه داد: این بحث از طرف وزارت راه و شهرسازی مطرح و پس از بررسی توسط متخصصان و کارشناسان، حدود 5 استان به صورت پایلوت انتخاب شدهاند تا TOD را اجرایی کنند. اینها جزئی از مباحثی است که در رشد کیفیت زندگی مردم در شهرها مخصوصا در آینده می تواند تاثیرگذار باشد.

ضرورت بومی‌سازی نمای ساختمانها و سیمای شهری

همچنین مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین درخصوص اقدامات انجام شده در زمینه رفع مشکلات سیما و منظر شهری در این استان گفت: تقریبا از دو سال پیش کمیته سیما و منظر شهری ایجاد شد که اعضای این کمیته نماهای شهری را با توجه به معماری اقلیم و فضای شهر قزوین و با ترکیب معماری سنتی با معماری ایرانی و اسلامی بررسی کردند و بر اساس آن ضابطه ای را مصوب و ابلاغ کردیم.

مسعود حق لطفی در گفت و گو با «صما» ادامه داد: در چند سال گذشته نماهای رومی در استان ها و شهرهای مختلف باب بود و ما تقریبا از ابتدای امسال این موضوع را مصوبه کمیسیون ماده 5 کردیم و ابلاغ کردیم که شهرداری دیگر به هیچ عنوان دیگر به نماهای موسوم به نمای رومی مجوز ندهد و در هنگام صدور پروانه حتما این مهم را قید کند.

حق لطفی افزود: براساس دستورالعمل کمیته سیما و منظر شهری که در کمیسیون ماده 5 بررسی و با همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان تهیه شد، ضوابطی تعریف شد که نمای ساختمان ها به چه ترتیب و با چه ترکیباتی از چه نوع مصالحی باید اجرا شود. به این ترتیب 10 تا 12 مورد از این ترکیبات پیش بینی و تعریف و ابلاغ شد.

به گفته این مسئول، درخواست شده تا از این پس افرادی که پروانه ساختمانی می گیرند، براساس این دستورالعمل و با این ترکیب ها ساختمان خود را بسازند.

انتهای پیام/

کد خبر:0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar