۱۰:۰۰ - ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - 18 October 2018
کد خبر: ۵۱۰۲۰
عضو نظام مهندسی تهران در گفت‌وگو با «صما» خبرداد:
اخیرا رییس کمیته نظارت شورای شهر تهران گفته است: در شورای شهر بسیار مصر هستیم که بخش مجری ذی‌صلاح اجرایی و ساختمان‌ها توسط افراد واجد صلاحیت و نه افراد غیر متخصص ساخته شود.

استقبال نظام‌مهندسی تهران از پیشنهاد شورای‌شهر برای اجرای قانون مجری ذی‌صلاحبه گزارش خبرنگار صما در پی اظهار نظر رییس کمیته نظارت شورای شهر تهران مبنی براینکه در شورای شهر بسیار مصر هستیم که بخش مجری ذی‌صلاح اجرایی و ساختمان‌ها توسط افراد واجد صلاحیت و نه افراد غیر متخصص ساخته شود،یک عضوهیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از آمادگی نظام مهندسی ساختمان استان تهران برای اجرای قانون مجری ذی صلاح خبر داد و تاکید این سازمان با اشتیاق از این پیشنهاد استقبال می کند و امیدواریم که با ایجاد تعامل بین دستگاه های مربوطه شرایط برای حذف متخصصان از چرخه ساختمان که سبب هدر رفت سرمایه های ملی می شود ممانعت شود.

افشین حبیب زاده در نشست مشترک کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک و معماری و شهرسازی که با حضور نماینده سازمان نظام مهندسی و مدیران شهری به بررسی نحوه اجرای مفاد ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و عملیاتی شدن مجری ذی صلاح در شهر تهران اختصاص داشت، گفت: چندی پیش قرار بود در منطقه ۱۰ شهرداری طرح مجری ذی صلاح اجرایی شود که اکنون متوقف شده است.وی گفت:نایب رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه خواستار آغاز مجدد این طرح هستم، اظهار کرد: در صورت اجرای این طرح سازمان نظام مهندسی باید موظف شود تا با تخلفات افراد متخلف خارج از نوبت رسیدگی و حتی پروانه آنها را ابطال کند.

وی ادامه داد: باید بررسی کرد که چنانچه نظام مهندسی توان و آمادگی اجرای طرح را در سطوح مختلف و نظارت کامل بر اجرای صحیح آن را دارد، شروع کنیم اما اگر این آمادگی وجود ندارد، بهتر است اجرای طرح را به تعویق بیاندازیم تا این آمادگی به وجود بیاید.

حبیب‌زاده یادآور شد: در صورتی که مجری ذی صلاح اجرایی شود، این شرکت‌ها موظف هستند در هر مرحله ساخت نیروهای متخصص خود را در پروژه مستقر کنند و مسئولیت را نیز بر عهده بگیرند. مدیرعامل شرکت نیز موظف است در هرجایی که لازم باشد حاضر و از اقدامات صورت گرفته دفاع کند.

نایب رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک بر لزوم اجرای قوانین تاکید کرد و گفت: حال اگر نظام مهندسی جدی باشد و بتوان با همکاری شهرداری در یکی از مناطق کار را به صورت آزمایشی با موفقیت جلو برد، می‌توان در گام‌های بعدی این طرح را در مناطق بیشتری عملیاتی کرد.رییس کمیته نظارت شورای شهر تهران تصریح کرد: در شورای شهر بسیار مصر هستیم که بخش مجری ذی‌صلاح اجرایی و ساختمان‌ها توسط افراد واجد صلاحیت و نه افراد غیر متخصص ساخته شود.

به گزارش خبرنگار صما در این زمینه مهندس فرنیا عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه از پیشنهاد مهندس حبیب زاده که در حال حاضر عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران است با اشتیاق فراوان استقبال می کنیم در عین حال گفت: چند سال پیش به دلیل اینکه دیوان عدالت اداری حکمی صادرکرده بود،اجرای مجری ذی صلاح با مشکل مواجه شد اما از همان زمان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در برابر این مساله مقاومت کرد و با پیگیری های لازم و نیز مکاتبات و انعقاد تفاهم نامه با شهرداری تهران در صدد آن برآمد که نسبت به اجرای این مهم اقدام کند.

وی در ادامه به تشریح پیامدهای مثبت اجرای طرح مجری ذی صلاح پرداخت و گفت: افزایش رفاه و ایمنی ساختمان،افزایش عمرمفید ساختمان،کاهش خسارات های جانی و مالی از جمله پیامدهای مثبت اجرای طرح مجری ذی صلاح است که در نهایت تمامی این موارد سبب جلوگیری ازهدر رفت سرمایه های ملی در فرآیند ساختمان سازی می شود.

وی گفت: در حال حاضر ساخت و ساز توسط افراد فاقد صلاحیت سبب کاهش عمرمفید ساختمانها و ساخت واحدهای مسکونی فاقد استاندارهای ایمنی شود و از این رو لازم است که شرایط برای ساخت مسکن توسط افراد ذی صلاح فراهم شود.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تاکید عضو شورای شهرتهران بر ساخت مسکن توسط مجریان ذی صلاح را به عنوان نقطه مثبتی برای فراهم شدن زمینه به منظور ساخت وساز توسط افراد صاحب صلاحیت در صنعت ساختمان قلمداد کرد و گفت : امیدواریم که شورای شهر تهران که متشکل از متخصصان است شرایطی را مهیا کند که ساخت مسکن توسط مجریان ذی صلاح را به شهرداری ابلاغ کند تا از این رهگذر این مهم به صورت یک قانون اجرایی شود و همه ساختمانها از یک متربه بالا مشمول اجرای قانون ذی صلاح شوند.

فرنیا در ادامه از تعامل مطلوب بین نهاد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و نیز شهرداری تهران خبر داد و گفت: اجرای قانون مجری ذی صلاح سبب می شود که مهندس ناظر مکلف شود که پروژه های فاقد مجری ذی صلاح راه به عنوان یک تکلیف قانونی به شهرداری ها گزارش دهد و اگر این گزارش را ارائه ندهد این مساله برای او حکم یک تخلف محسوب می شود و برای او در بردارنده مسوولیتهای حقوقی خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar