۰۹:۳۸ - ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - 21 October 2018
کد خبر: ۵۱۰۳۰
مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها در گفت‌وگو با «صما»:
هیئت مدیره جدید سازمان‌های نظام مهندسی در حالی روی کار می آیند که به گفته مسئولان و کارشناسان، اصلی‌ترین اولویت این سازمان‌ها در دوره هشتم، تمرکز بر ارتقای جایگاه مهندسی و تلاش برای بازگرداندن این سازمان به مسیر قانونی و رسالت واقعی آن است.
هیئت مدیره جدید، نماینده واقعی مهندسان باشند/ بازگشت سازمان‎ها به ارتقای جایگاه مهندسی در دوره هشتمبا توجه به وعدههایی که هیئت مدیره ها پیش از انتخاب خود به جامعه مهندسان داده‌اند، طبیعی است که برای اجرایی شدن این وعدهها و عملکرد بهینه، باید برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهند و با شناسایی راهکارها، درجهت رفع چالش‌ها و مسائل این سازمان حرکت کنند تا شاهد تغییر نگرش عموم و مهندسان نسبت به سازمان های نظام مهندسی باشیم.

برقراری ارتباط موثر با مهندسان، مردم و دستگاه‌های ذیربط

در همین راستا مدیرکل راه و شهرسازی استان یزد درخصوص انتظارات از هیئت مدیره جدید سازمان نظام مهندسی گفت: به نظر می رسد که هیئت مدیره ها باید در سه بخش برنامه و فعالیت داشته باشند.

محمدرضا نقصان محمدی در گفت و گو با «صما» تشریح کرد: بخش اول مربوط به ارتباط با ساختار درونی سازمان و جامعه مهندسان است. یعنی ارتباط خوبی بین مهندسان برقرار و از پتانسیل‌های مهندسی در داخل سازمان به طور بهینه استفاده کنند.

وی افزود: بخش دوم به ارتباط این سازمان با مردم و خدماتی برمی گردد که می‌خواهند در حوزه ساخت‌وساز و مهندسی به مردم ارائه بدهند که این خدمات باید به روز و باکیفیت باشد و هیئت مدیره ها باید براساس برنامه ریزی در این حوزه حضور پیدا کنند.

نقصان محمدی بخش سوم ارتباط سازمان نظام مهندسی را مربوط به سایر دستگاه‌های مرتبط با ساخت‌وساز در استان‌ها دانست و تصریح کرد: اگر هیئت مدیره ها در این حوزه برنامه‌ریزی انجام دهند، ضمن اینکه جایگاه فنی مهندسان ارتقا پیدا می کند، مهندسان می توانند از دانش و تخصص به روزتری برخوردار شوند و بهترین خدمات را در بخش ساخت‌وسازها ارائه کنند.

به گفته وی، این رویکرد خود می‌تواند ارتقای کیفیت ساخت‌وسازها و استفاده از مصالح ساختمانی بهینه را در امر ساخت‌وساز به دنبال داشته باشند و بهره‌وری ساختمان ها را بالا ببرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان یزد همچنین درخصوص ضعف‌های نظام مهندسی در دوره‌های قبلی گفت: ضعف هایی که در سازمان وجود داشت، در جریان اصلاح آیین‌نامه‌ها در وزارتخانه مدنظر قرار گرفته است که به نظر می رسد با این اصلاحات، سازمان های نظام مهندسی کم‌کم خود را برنامه‌محور می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: ارتقای جایگاه مهندسی، اصلی‌ترین بحثی است که سازمان‌های نظام مهندسی باید دنبال کنند تا از این طریق ارتقای جایگاه مهندسی که به تدریج در حال رفتن به حاشیه بود، به این سازمان ها بازگردد.

کیفیت ساخت‌وساز و تعامل با دستگاه‌های متولی

مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز نیز درباره انتظارات از هیئت مدیره جدید سازمان نظام مهندسی گفت: با توجه به بخشنامه‌های صادره از سوی وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی باید در مسیر رسالت اصلی خود قدم بردارد.

تقی رضایی در گفت و گو با «صما» با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی باید برگردد به مسیری که افزایش کیفیت ساخت‌وسازها را مدنظر قرار دهد، افزود: با گذشت 23 سال از تصویب قانون نظام مهندسی، تبعات حوادث طبیعی و وقوع زلزله در کشور، حاکی از آن است که سازمان نظام مهندسی نتوانسته آنطور که باید روی کیفیت ساخت ‌و سازها نقش موثری داشته باشد.

وی با بیان اینکه هیئت مدیره‌ها باید در یک فضای همدلی، همه تمرکز خود را روی ارتقای کیفیت ساخت‌ و ساز قرار دهند، ادامه داد: همچنین باید بتوانند در راستای تعامل با دستگاه‌های متولی یعنی راه و شهرسازی و شهرداری حرکت کنند.

رضایی با تاکید بر اهمیت آموزش مهندسان در سازمانهای نظام مهندسی گفت: هیئت مدیره‌ها از آخرین یافته‌ها و معلومات و تکنولوژی‌هایی که در امر ساخت‌وساز در دنیا به کار گرفته شده، در استان‌ها استفاده کنند و در امر ساخت‌وساز راهنمایان خوبی برای مالکان باشند و نظارت موثری اعمال کنند.

به گفته این مسئول، با توجه به اینکه سرمایه‌های عظیمی از منابع ملی کشور چه از بخش دولتی و چه بخش غیردولتی در امر ساخت‌وساز هزینه می‌شود، تنها در این صورت شاهد خواهیم بود که طول عمر ساختمان‌ها و مراکزی که با صرف حجم عظیمی از سرمایه ساخته می‌شود، افزایش می یابد.

رضایی خاطر نشان کرد: همچنین در این صورت می توانیم با هم‌افزایی‌هایی که انجام می‌دهیم، برای نسل آینده یادگاری‌هایی از بناها و معماری خودمان به جا بگذاریم، همانطور که بناهایی از معماری‌ قدیم و گذشته برای ما به میراث رسیده است.

ارتقای آموزش و افزایش کیفیت خدمات مهندسی

در همین حال مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین درباره انتظارات از هیئت مدیره هشتم سازمان نظام مهندسی گفت: منتخبان هیئت مدیره نظام مهندسی قول‌هایی را داده اند که مباحثی را درخصوص بحث شفاف‌سازی، ایجاد شغل برای مهندسان، موضوعات بیمه‌ای و حمایت‌ از مهندسان و حرفه در محاکم قضایی پیگیری خواهند کرد.

مسعود حق‌لطفی در گفت و گو با «صما» ادامه داد: اما علاوه بر این مسائل، بحث ما با گروه‌های کاندید در انتخابات، این بود که باید موضوعات و چالش ها را ریشه‌یابی کنند. به این معنا که مشکلات و راهکارهای قابل اجرا برای حل آنها شناسایی و احصا شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مسئله مهم تنها بحث اشتغال مهندسان نیست، تاکید کرد: بحث مهمتر بالا بردن کیفیت خدماتی است که مهندسان ارائه می‌دهند. همچنین آموزش مهندسان از اولویت اساسی برخوردار است؛ چرا که مهندسان ناظر در برخی حوزه‌ها تجربه کمی دارند و باید بتوانند با چک‌لیست‌هایی که تهیه می‌کنند، کیفیت نظارت را بالا ببرند.

حق‌لطفی با اشاره به ضعف‌های سازمان نظام مهندسی در دوره های قبلی گفت: در استان ما روند کار سازمان نظام مهندسی به طور نسبی خوب بود و برنامه‌های آموزشی و کلاس‌هایی را برای مهندسان برگزار می‌کردند. اما یکسری مشکلات و ایراداتی درخصوص نحوه ارجاع کار و نحوه نظارت داشتیم که امیدواریم با برنامه‌های تعریف شده از سوی وزارتخانه و همکاری مسئولان سازمان نظام مهندسی، این مسائل حل‌وفصل شود.

شفاف‌سازی و ترجیح دادن منافع عمومی بر منافع شخصی

مدیرکل راه و شهرسازی استان لرستان نیز در این رابطه گفت: انتظارات ما از هیئت مدیره جدید، بحث شفاف‌سازی عملکرد و صورت‌های مالی است. همچنین اجرای کامل شیوه‌نامه ابلاغی از سوی مقام عالی وزارت راه و شهرسازی از آنها توقع می‌رود. چرا که شفافیت با اجرای این شیوه‌نامه حاصل می شود.

رضا خالقی در گفت و گو با «صما» تاکید کرد: در عین حال هیئت مدیره جدید باید نماینده واقعی مهندسان باشند و منافع عمومی را ارجح بر منافع شخصی بدانند.

وی با تاکید بر دوری هیئت مدیره ها از ترجیح دادن منافع شخصی بر منافع عمومی، عملکرد غیرشفاف و ایجاد رانت برای استفاده در جهت منافع شخصی تصریح کرد: مهم‌تر از همه ارتقای کیفیت ساخت‌وسازها و افزایش کیفیت خدمات مهندسی است که هیئت مدیره ها باید مدنظر قرار دهند.

خالقی خاطرنشان کرد: رسالت واقعی مهندسان حرکت در جهت ارتقای کیفیت ساختمان و متعاقبا ارتقای کیفیت زندگی شهروندان است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar