۱۰:۴۰ - ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - 21 October 2018
کد خبر: ۵۱۰۵۲
نایب رئیس هیات مدیره انجمن انبوه سازان با بیان اینکه برخی واردکنندگان انحصاری شدن تولید تیرچه توسط دستگاه صنعتی را نهادینه کرده اند گفت:اداره استاندارد باید بدون هیچ گونه تبعیضی، نسبت به برگزاری کمیته با بازنگری مجدد آیین نامه تدوین تیرچه اقدام کند.

اخیرا اخبار مختلفی درباره مشکلات صنف تیرچه های ساختمانی منتشر شد که در محتوای آن ادعا شده برخی از مونتاژ کننده های دستگاه تولید صنعتی تیرچه به بهانه صنعتی سازی اقدام به واردات ومونتاژ دستگاه های غیراستاندارد که فاقد گواهینامه فنی است کرده اند،این درحالی است که همزمان با حذف آزمایشات محصول نهایی مربوط به استانداردهای بین المللی تیرچه،اطمینان درباره کیفیت محصول تولیدی را با چالش مواجه کرده اند.

در این زمینه ایرج رهبر عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران گفت:‌ درحالی که پیش از این تولید کنندگان تیرچه با آیین نامه های روز خود را تطبیق داده و نسبت به تولید تیرچه به روش استانداردهای موجود اقدام کرده اند،اما اخیرا یکسری معدود از مونتاژکنندگان دستگاه تولید صنعتی با متقاعد کردن اداره استاندارد به حذف روش های پیشین تولید تیرچه ،موفق شده اند که تولید تیرچه را صرفا از طریق این دستگاه ها القاء کنند و طوری وانمود کنند که تولید تیرچه فقط بایستی توسط این دستگاه ها صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه به دلیل محدودیتهای دستگاه های یاد شده درتولید میلگردهای نمره بالا،محصول نهایی این دستگاه قادرنخواهد بود نیازهای متنوع صنعت ساختمان را درحوزه تیرچه به طورکامل برآورده کند تاکید کرد: درعین حال حذف برخی از بندهای استاندارد بین المللی مربوط به استفاده ازاین دستگاه سبب شده است که کیفیت نهایی این محصولات با چالش مواجه شود.

نایب رئیس هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با یادآوری این موضوع که تحمیل انحصاربه کارگیری دستگاه صنعتی جوش نقطه ای که صرفا عده معدودی ازآن بهره می برند،سبب شده است که سازنده های تیرچه که پیش ازاین به روشهای متداول و پذیرفته شده نسبت به تولید تیرچه اقدام می کرده اند از گردونه حذف شوند واین مساله سبب تهدید فرصتهای شغلی هزاران نفرمی شود گفت: هرچند که عده ای درسازمان استاندارد به نام کارشناس عهده دار این مسئولیت هستند.

اما درعین حال این امربه مفهوم این نیست که این مسئولان از دیدگاه لازم کارشناسی از علم تمام آئیننامه های قابل قبول دنیا برخودارباشند وهمین مساله باعث اخذ تصمیمات موردی دربرخی اززمینه ها می شود که ممکن است از اشکالاتی هم بر خوردار باشد . بهر حال هیچ گاه نباید تصمیمات را از جانب هر سازمانی که باشد بمنزله وحی منزل تلقی کرد ، لذا احتمال هر تغیری در هر زمان وجود دارد .

رهبرتاکید کرد: بنابراین برای حل مشکلات پیش آمده برای صنف تیرچه لازم است با بازنگری های کارشناسی نسبت به مشکلات پیش آمده برای صنف تیرچه سازان اقدام شود وبا اخذ تصمیمات مبتنی بردیدگاه های کارشناسی مانع از ایجاد رانت و انحصاربرای عده ای ازتولید کنندگان شود.

وی با اشاره به ضرورت برگزاری کمیته بازنگری مجدد آیین نامه تدوین تیرچه با حضوراساتید دانشگاهی وصاحب نظران که دراین زمینه ذی نفع نیستند، اظهار کرد: کارشناسان مربوطه می بایست ،استانداردهای بین المللی را براساس واقعیت بپذیرند،واجازه ندهند که با نادیده گرفتن آیین نامه ها،زمینه برای ایجاد انحصارگرایی عده ای ایجاد شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar