۰۹:۱۶ - ۰۶ آبان ۱۳۹۷ - 28 October 2018
کد خبر: ۵۱۱۱۰
اعضای شورای مرکزی در گفت‌وگو با «صما» تاکیدکردند:
اهداف و اولویت های زیادی برای هیئت مدیره دوره جدید سازمان های نظام مهندسی بیان می‌شود. شاید انتظار تحقق این اهداف آن هم در حالی که طی چند ماه اخیر منابع درآمدی این سازمان ها محدود شده است، غیرقابل دسترس به نظر برسد؛
راهکار تعدیل هجمه‌ها به نظام‌مهندسی/ لزوم بازنگری در ساختار سازمانی درپی محدودیت منابع اما آنچه جامعه مهندسان و مسئولان شورای مرکزی از هیئت مدیره هشتم انتظار دارند، این است که با برنامه ریزی های صحیح و روزآمد، در این زمینه خلاقیت بیشتری از خود نشان دهند تا بتوانند ضمن بهبود وضعیت مهندسان و عمل به تکالیف قانونی خود، هجمه های منفی نسبت به این سازمان را تعدیل کنند.

ضرورت تعریف روش ‌ها و منابع جدید

در همین راستا عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت سازمان ‌ها نسبت به چند سال پیش متفاوت شده است، گفت: اولویت هیئت مدیره جدید این است که بتوانند سازمان‌ها را به شکل واقعی خود اداره کنند.

عباداله امرالهی در گفت و گو با «صما» بیان کرد: در حال حاضر تعریف مشخصی از منابع درآمدی سازمان‌ها انجام شده و بعضی از منابع حذف شده است، در حالی که شاید قبلا به این صورت نبود و این جزو اولویت‌ هایی است که هیئت مدیره‌ جدید باید مورد توجه قرار دهند،.

وی با اشاره به انتظارات از هیئت مدیره هشتم گفت: طبق آنچه که در قانون نظام مهندسی و آیین‌ نامه‌های اجرایی درخصوص وظایف هیئت مدیره‌ها ذکر شده است، انتظار می رود که اعضای هیئت مدیره بیشتر به سمت تحقق رسالت اصلی سازمان بروند.

امرالهی تاکید کرد: هیئت مدیره هشتم باید به این سمت بروند که وظایف اصلی خود را با انجام سیاست‌ گزاری‌های بهتر در راستای تامین منابع و مدیریت منابع انسانی خود به انجام برسانند. چرا که در دوره جدید هیئت مدیره ها شاید امکان برخورداری از منابع گذشته ازجمله منابع انسانی را به آن شکل قبلی نداشته باشند و بر همین اساس، محدودیت منابع ایجاب می کند که یک بازنگری در سیستم و ساختار سازمانی و منابع انسانی خود انجام دهند.

وی با تاکید بر ضرورت تعریف روش ‌های بهتر و منابع جدید اظهار داشت: طبق آنچه که در قانون آمده، برای شورای مرکزی، بحث صندوق مشترک و بحث‌های دیگر باید حتما مدنظر قرار گیرد و در عین حال هیئت مدیره ها باید مشتری ‌محور باشند و هدف خود را بر مبنای حل مشکلات مردم قرار دهند.

عضو شورای مرکزی نظام مهندسی کشور بیان کرد: هر چه مشتری‌مداری در راس امور هیئت مدیره ها باشد، آنها موفق‌تر خواهند بود. چرا که جامعه پذیرش بیشتری نسبت به سازمان نظام مهندسی و متعاقبا رغبت بیشتری به استفاده از مهندسان ناظر خواهد داشت.

راهکار تعدیل هجمه‌ها به نظام مهندسی

امرالهی همچنین با اشاره به ضعف‌های سازمان نظام مهندسی و راهکارهای تعدیل هجمه‌هایی که به این سازمان وارد است، اظهار کرد: بخشی از هجمه‌ها به وضعیت اشتغال در جامعه برمی‌گردد. چرا که کمبود شغل برای مهندسان و مسائل اقتصادی ناشی از آن مسائلی را برای مهندسان ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: بخشی از ضعف ‌ها هم برمی‌گردد به اینکه شاید کنترل‌ کافی روی مهندسان اعمال نمی شود و یا مهندسان با نحوه نظارت و انجام وظایف خود آشنایی ندارند که البته تعداد اندکی از مهندسان در انجام وظایف خود کوتاهی می کنند.

وی با تاکید بر ضرورت پیگیری هیئت ‌مدیره‌ها جهت جلوگیری از کوتاهی مهندسان در انجام وظایف قانونی خود، تصریح کرد: اینها مواردی است که هیئت مدیره‌ها باید مطابق با وظایف قانونی خود که در متن مباحث مقررات ملی به آنها اشاره شده است، انجام دهند.

وی خاطر نشان کرد: هیئت ‌مدیره‌ها مکلف هستند تا مهندسانی را که وظایف خود را به خوبی انجام نمی‌دهند، بازخواست کنند تا نظارت‌ها به نحو احسن انجام بگیرد. در عین حال مهندسان نه تنها در بخش نظارت، بلکه در حوزه طراحی و خدمات مهندسی هم باید به نحو احسن وظایف خود را انجام دهند تا رویکردها اصلاح ‌یابد.

فعالیت هیئت مدیره هشتم، نقطه عطفی در ارتقای کیفیت خدمات

همچنین عضو هیئت رییسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در خصوص انتظارات از هیئت مدیره هشتم گفت: هم جامعه مهندسی و هم مردم و هم خود مهندسان و مسئولان همه بر روی این نکته تاکید دارند که فعالیت هیئت مدیره هشتم نظامات مهندسی باید نقطه عطفی در جهت ارتقای کیفیت خدمات مهندسی به جامعه باشد.

مجید جی ‌افرام در گفت و گو با «صما» تاکید کرد: به این معنا که هیئت مدیره ها تلاش کنند تا علاوه بر اصلاحات ساختاری که در سازمان ها ایجاد می کنند، شفافیت بیش از پیش از لحاظ مالی و اداری در سازمان ها ایجاد کنند و در عین حال وظیفه اصلی خود را که همان ارتقای کیفیت خدمات مهندسی به مردم و ارتقای کیفیت ساخت و سازها است، در قبال جامعه به انجام برسانند.

این مسئول با تاکید بر ضرورت سیستماتیک کردن فرآیندها در سازمان های نظام مهندسی بیان کرد: هیئت مدیره ها باید تلاش کنند تا با ارتقای فرآیندها و سیستماتیک کردن امور و نیز تحولات مبتنی بر اطلاعات و اتوماسیون و با نظارت و کنترل بیشتر بر نحوه ارائه خدمات مهندسی، به وظایف مورد اشاره جامه عمل بپوشانند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar