۱۴:۰۱ - ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - 01 November 2018
کد خبر: ۵۱۱۴۹
انتقاد مدیر کل راه و شهرسازی البرز درگفت‌وگو با«صما»:
مدیر کل راه و شهرسازی استان البرز با اشاره به مشکلات موجود در بخش شهرسازی و سیمای شهرها گفت: ما در رابطه با تصمیم گیری درخصوص موضوعات شهرسازی دچار دوگانگی هستیم.
تصمیم‎گیری در بخش شهرسازی دچار دوگانگی است/ ضوابط حاکمیتی برای شهرداری‏ها ضمانت اجرایی نداردتقی رضایی در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: براساس قانون، وظیفه ما به عنوان دبیرخانه کمیسیون ماده 5 و دبیرخانه شورای عالی معماری و شهرسازی، تدوین ضوابط شهرسازی برای شهرداری ها است.

وی با بیان اینکه اصولا اگر همه در موضوعات حرفه ای، الزامات در کنار هم قرار گیرد، به نتایج خوبی دست پیدا می کنیم، ادامه داد: دولت به عنوان حاکمیت، ضوابطی را ارائه می کند و شهرداری به عنوان نهاد عمومی و غیردولتی است که با رای غیرمستقیم مردم انتخاب می شود و به طور قطع باید این ضوابط را اجرایی کند.

بی برنامگی شهرداری ها در تامین درآمد

رضایی با اشاره به معضلات موجود در این بخش گفت: بی برنامگی شهرداری ها در جهت تامین درآمد خود و تامین درآمد پایدار برای مدیریت شهری از یک سو و از سوی دیگر، عدم حمایت حاکمیت از شهرداری ها در حوزه تامین درآمد، دو عاملی هستند که باعث شده تا شهرداری ها ضوابط تدوین شده از سوی دبیرخانه شورای عالی معماری و شهرسازی و وزارت راه و شهرسازی را برای تامین درآمد و تامین هزینه های جاری و عمرانی شهرها زیرپا بگذارند.

این مسئول در ادامه با اشاره به راهکار پیشنهادی در زمینه جلوگیری از حرکت شهرداریها به سمت تراکمفروشی و تخلفات ساختمانی اظهار داشت: دولت ابتدا باید خود در کنار شهرداری ها باشد و به لحاظ تامین درآمد پایدار به شهرداری ها کمک کند.

رضایی با اشاره به راهکار دوم افزود: همچنین اصل این است که حاکمیت ضابطه را ارائه کند و شهرداری ها اجرایی کنند. البته ممکن است در بسیاری از کشورها این موضوع به صورت تلفیقی باشد و خود شهرداری ها به عنوان مدیریت واحد شهری، متولی امر در حوزه های امور فرهنگی و ورزشی و آموزشی باشند.

ضوابط حاکمیتی باید ضمانت اجرایی داشته باشد

وی با بیان اینکه در کشور ما نیز در دولت های قبلی این شعار در یک مقطعی درخصوص شهرداری ها به عنوان مدیریت شهری داده می شد، افزود: اما آنچه که امروز در کشور ما مقرر است، این است که ضوابط از سوی وزارت راه و شهرسازی به عنوان حاکمیت به شهرداری ها داده می شود.

رضایی با تاکید بر اینکه این ضوابط باید از یک ضمانت اجرایی برخوردار باشد، تصریح کرد: تخطی از این ضوابط باید به عنوان تخلفی تلقی شود که جرایم آن در قانون پیش بینی شده باشد.

رضایی ادامه داد: این هدف زمانی محقق می شود که شهرداری ها هم از ناحیه دولت برای تامین درآمد حمایت شوند و در عین حال خود نیز برای تامین درآمد برنامه داشته باشند.

وی اضافه کرد: نکته دوم این است که دبیرخانه شورای عالی معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی باید به گونه ای طرح های جامع و تفصیلی و طرح های توسعه و عمران شهری را برنامه ریزی و تدوین کنند که خود این طرح ها بتواند شهر را اداره کند.

ظهور شهرهای بی ریخت و بی قواره

مدیر کل راه و شهرسازی استان البرز درخصوص تبعات بی توجهی به این موارد اظهار کرد: به نظر می رسد که بی توجهی به این موضوعات باعث شده تا شهرداری ها به سمت و سوی تراکم فروشی و نیز تخلفات ساختمانی و دونقشه ای بودن ساختمان ها بروند.

رضایی خاطرنشان کرد: نتیجه این امر شهرهای بی ریخت و بی قواره ای است که در همه شهرهای کشور و به خصوص کلان شهرها با آن مواجه هستیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar