۱۲:۰۲ - ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - 03 November 2018
کد خبر: ۵۱۱۵۲
در گفت‌وگوی «صما» با یک کارشناس بررسی شد:
عضو جامعه متخصصان پرواز در رابطه با این خبر که برخی از هواپیماهای ایرانی در روز جمعه در فرودگاه استانبول سوخت‌گیری نکردند و مجبور شدند حداقل یک پرواز خود را کنسل کنند، گفت: به‌طورکلی ایرلاین‌های ایران به علت فاصله کم ایران- ترکیه با سوخت پر وارد کشور میزبان شده و نیاز به سوخت‌گیری مجدد ندارند.
چرا اجازه سوخت‌گیری به پروازهای ایرانی در ترکیه داده نشد/ راه‌حل ایرلاین‌های داخلی در برابر تحریم‌های جدید

ایوب رضایی بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: اما شرکت‌های مرتبط با خدمات هوایی می‌توانند بر اساس آیین‌نامه‌های مرتبط با خود شرکت اجازه سوخت‌گیری به هواپیمای کشور مهمان را ندهد.

وی بابیان اینکه سهام برخی از شرکت‌های هوایی سهام ترکیبی است. گفت: سهام این شرکت‌ها به‌صورت 30 یا 40 درصد خارجی منعقدشده که برخی از شرکت‌های هوایی ترکیه نیز همین شرایط رادارند؛ یعنی بخشی از سهام‌داران شرکت‌های هوایی ترکیه ‌سرمایه‌گذاران آمریکایی هستند که این سهام‌داران می‌توانند از جایگاه خود برای تحریم کشورهای مهمان بهره ببرند.

رضایی در ادامه گفت: اگرچه شرکت‌های هوایی نباید خارج از کنوانسیون شیکاگو( پیمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری مشهور به معاهده شیکاگو، 7 دسامبر سال 1944 در شیکاگو آمریکا منعقد شد ایران نیز یکی از کشورهای مؤسس ایکائو و از اولین امضاکنندگان معاهده بود. قانون اجازه الحاق دولت ایران به این کنوانسیون در ۳۰ تیر ۱۳۲۸ به تصویب مجلس شورای ملی رسید. این کنوانسیون در ۹۶ ماده در ۲۲ فصل و یک شیوه‌نامه امضا در ۷ دسامبر ۱۹۴۴ در شیکاگو به زبان انگلیسی نوشته شده و متن‌های انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی آن ارزش برابر می‌دارند. عمل کنند) اما ممکن است خدمات مهمان و میزبان با شرکت‌های خدماتی هوایی فی‌مابین، به‌واسطه برخی از عوامل محدود یا گسترده‌تر شود.

عضو جامعه متخصصان پرواز بابیان اینکه در صورت صحت‌وسقم این خبر شرکت‌های ایرلاین داخلی باید به دنبال توافق باشند. گفت: در طول تحریم‌ها نیز ما شاهد فشارهای این‌چنینی بر ایرلاین‌های داخلی بودیم و این موضوع با تهدیدهای ترامپ افزایش پیداکرده است.

رضایی درنهایت گفت: اگر خبر عدم اعطای مجوز سوخت‌گیری توسط شرکت‌های زمینی ترکیه صحیح باشد باید ایرلاین های داخلی به دنبال حل‌وفصل این مشکلات باشند چون ممکن است این موضوع در رابطه با کشورهای دیگر نیز رخ دهد.

انتهای پیام /

کدخبر:0227


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar