۱۵:۳۰ - ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - 03 November 2018
کد خبر: ۵۱۱۵۸
معاون شهردار تهران مطرح کرد:
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به بافت های تاریخی پایتخت گفت: تهران از نظر یافت تاریخی و آثار معماری با اصفهان برابری داشته و این در صورتی ماندگار بود که از چند دهه گذشته به بافت تاریخی تهران توجه می‌شد.

مناسب‌سازی فضای شهری اولویت اول شهرداری/لایحه منابع ملی پایدار در کمیسیون شوراهای مجلس بررسی می‌شودبه گزارش «صما» پیروز حناچی درنشست خبری امروز 12ابان97 با بیان اینکه مناسب سازی همه فضای عمومی شهری با تمرکز بر زیست پذیری شهر مورد توجه معاونتشهرسازی و معماری شهرداری تهران است گفت: معلولین شهروندان شهر هستند و مناسب سازی شهر برای همه شهروندان از کودک، مادر و افراد مسن در حوزه شهرسازی مورد توجه است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به برنامه‌های این معاونت گفت: تکمیل سامانه ماده صد، برقراری لینک با اداره کل حقوقی، ارسال هوشمند و کنترل اولیه منطقه‌ها توسط سیستم و آموزش شهروندی از برنامه‌های ماست. همچتین در مورد اداره کل معماری و ساختمانی، افزایش کیفیت زیست‌پذیری با محوریت موضوع مناسب‌سازی مورد توجه ماست. معنای معلولیت در جامعه امروز تغییر کرده و معلول کسی است که نتواند در عرصه‌های اجتماعی حضور یابد؛ نه کسی که روی ویلچر نشسته است.

وی افزود: با نگاه به کرامت انسانی ما شهر را برای همه شهروندان می‌خواهیم؛ ما به جای اینکه تنها به مناسب‌سازی شهر برای معلولان بسنده کنیم، باید توجه کنیم که حدود ۳۵ درصد شهر و افرادی مثل سالمندان ویلچری یا خانمی که کالسکه بچه را می‌راند نیز مخاطب مناسب‌سازی هستند.

حناچی اضافه کرد: رساندن طرح تفصیلی منطقه ۲۲ به شورای عالی شهرسازی یکی از کارهایی بود که طی این ماه ها انجام دادیم و این موضوع بسیار مهمی بود که توسط همکارانم پیگیری شد.

وی با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت مسابقات معماری خیلی تحول آفرین است، اظهار کرد: پهنه جنوبی دریاچه خلیج فارس، محور راه آهن تهران _ تبریز و پلاسکو از طرح هایی هستند که به مسابقه گذاشته شده اند.

حناچی با اشاره به حریم شهر تهران گفت: نه فقط تهران، بلکه همه کلانشهرها با این موضوع درگیر هستند. بعضا افراد در حریم شهر اسکان غیررسمی می یابند. افراد معمولا هزینه زمین را پرداخت کرده اند اما برای ساختن آن به شهرداری مراجعه نکرده اند. توسعه حریم در اطراف تهران می تواند به معضلی جدی تبدیل شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: تصور می کنیم کارمندان شهرداری بیشتر قابل کنترل هستند تا اینکه برخی افراد در بخش خصوصی دارای امضای طلایی شوند.

حناچی درخصوص پیشنهاد جدیدی که در ارتباط با باغات به شورای شهر داده شده، گفت: در پیشنهاد جدید هرچه تاکنون به باغات ربط پیدا می کرده ملغی است و لایحه صرفا درخصوص باغات اجرا خواهد شد. قبلا این پرونده موسوم به برج باغ بود و سعی کرده ایم در لایحه جدید تغییر رویکرد به خانه باغ داشته باشیم.

او ادامه داد: یکی از پیشنهاداتی که در این لایحه داده شده خریداری باغات اکولوژیک و تاریخی و اضافه شدن آن ها به قلمرو عمومی شهر است. همچنین فرایند صدور پروانه برای باغات باید متفاوت از فرایند معمول صدور پروانه باشد. پیشنهاد دیگری که در این لایحه وجود دارد این است که استفاده از باغات صرفا مسکونی نباشد و استفاده های فرهنگی و اجتماعی هم از باغات بشود.

باید معلوم کنیم شهرها از طریق چه منابع پایداری اداره شوند

وی با اشاره به مساله پلاسکو گفت: اکنون ذی نفع پلاسکو بنیاد مستضعفان است و این ذی نفع با فشار ذی نفعان قبلی پلاسکو که مالکان و کسبه هستند، مواجه است. بنیاد تحت تاثیر این فشار قسمت شمالی پلاسکو را مقاوم سازی می کند. در مورد برج پلاسکو، همان بخشی را که مالکان قبلا داشته اند می توان به آنان داد اما اگر برخی تمهیدات مثل پله فرار لحاط شود ممکن است قدری از سهم مساحت هر فرد کاسته شود. این موضوع را به عهده کمیسیون ماده ۵ گذاشته ایم.

حناچی در پاسخ به سوالی در مورد ایران مال یا بازار بزرگ ایران و ساخت و سازی که در آن شده بیان کرد: درصورت تخلف موضوعات به کمیسیون ماده صد ارجاع داده می شوند. تا جایی که من می دانم هنوز برای این پروژه رایی در این کمیسیون داده نشده است. در این پروژه برای ساخت یک میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع پروانه صادر شده و ایران مال تاکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار متر مربع را ساخته است. ما می توانیم درصورت تشخیص تخلف اجازه ادامه ساخت و ساز را ندهیم اما این موضوع هنوز در دست بررسی است.

وی با اشاره به لایحه منابع مالی پایدار گفت: این لایحه برای ششمین بار در دولت مطرح شد و خوشبختانه اکنون به مجلس رفته و فردا کمیسیون شوراهای مجلس به آن خواهد پرداخت. ما باید معلوم کنیم شهرهامان از طریق چه منابع پایداری اداره شوند.

حناچی با اشاره به فرونشست زمین در شهر تهران گفت: تهران شهری بوده که منابع عظیم قنات داشته است. خیلی از این قنات ها مسدود شده اند اما به هر حال آب مسیر خود را باز می کند و هرچه هست را با خود می برد. این امر منجر به فرونشست می شود. فرونشست تهران در نواحی مختلف دلایل گوناگون دارد و به هرحال ما مانند روی شهر، اطلاعات دقیقی از زیر شهر نداریم. تکنولوژی به گونه ای نیست که بدانیم عمق ۶ تا ۱۰ متری زمین چه خبر است. با انجام برخی کارها می توان وضعیت فرونشست را تا حدودی اصلاح کرد.


r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar